احتمال افت ۱۵ هزار واحدی شاخص بورس

محمد حسن نژاد که دیروز درباره آینده کوتاه مدت بورس پیش بینی کرده بود، به فاصله یک روز اقدام به پیش بینی دیگری کرد و گفت:در صورت عدم نتیجه مثبت از مذاکرات این امکان وجود دارد که شاخص کل ۱۰ تا ۱۵ هزار واحد افت یابد.

محمد حسن نژاد درحالی دیروز با ارایه پیش بینی از آینده کوتاه مدت بورس و هشدار به نوسان گیران، مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفته بود که به فاصله یک روز ، باز هم اقدام به ارایه پیش بینی دیگری از بازار سهام و ارتباط آن با مذاکرات کرد تا بار دیگر مواضع وی نقل محافل و مجالس شود.

وی که سابقه فعالیت چندین ساله در بازار سرمایه ایران از جمله مدیرعاملی یک شرکت کارگزاری بزرگ و مطرح را دارد و با حضور در مناظره تلویزیونی سال گذشته و اعلام " سرشکستنک در بازار سرمایه " به چهره ای خبرساز تبدیل شده ، در گفت و گوی امروز خود با ایرنا اعلام کرد: در صورتی که مذاکرات به نتیجه مثبت نرسد بورس سقوط زیادی نخواهد داشت. این امکان وجود دارد که شاخص کل تنها حدود 10 تا 15 هزار واحد افت یابد که این میزان به معنای فروپاشی بازار سرمایه نیست.

وی ادامه داد: بورس به مذاکرات گره خورده و تا زمانی که نتایج مذاکرات به صورت شفاف مشخص نشود وضعیت بازار سرمایه به همین منوال خواهد بود.

وی با رد این فرضیه که دست هایی پشت پرده منجر به کاهش شاخص بورس شده است، اظهار داشت: واقعیت این است که بورس کشور مدتی با افزایش های چشمگیر مواجه بوده و هم اکنون بازار در حال تعدیل شدن است.

این نماینده مجلس و عضو ناظر شورای عالی بورس با بیان اینکه رشد بورس در سال های گذشته حبابی بوده،  تصریح کرد: شاخص بورس از 25 هزار واحد به حدود 90 هزار واحد رسیده و هم اکنون این رقم به 60 هزار واحد کاهش یافته است.

حسن نژاد با بیان اینکه واقعیت این است که اقتصاد از کدام رکود خارج شده و کدام شرکت ها تولیدشان افزایش یافته است، گفت: استراتژی بلندمدتی که راه را به سرمایه گذاران نشان بدهد در بازار سرمایه کشور وجود ندارد و این از معضلات بازار سرمایه کشور است. نبود برنامه در خصوصی سازی به گونه ای است که فروش سهام برخی از شرکت ها از دستور کار خارج می شود به طوری که سرمایه گذار نمی تواند برنامه ریزی مناسب و بلندمدتی در این بخش داشته باشد.

وی با بیان اینکه، علاوه بر این مشکلات مشخص نیست که در سال آینده چه میزان تامین سرمایه از طریق بورس انجام خواهد شد، گفت: به دلیل بی برنامگی حتی میزان فروش اوراق در بازار نیز برای سال های آتی مشخص نشده است.

حسن نژاد با تاکید بر اینکه بازار سرمایه شدیدا دچار شاخص زدگی شده است، اظهار داشت: این در حالی است که وظیفه بازار سرمایه گردآوری سرمایه های کوچک و تبدیل به سرمایه های کلان است لذا نباید تاکید زیادی بر شاخص بورس داشت.

 

منبع: بورس پرس

کد خبر 387695

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =