افزایش حضور بانوان و سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه

مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: با ورود حدود ۴۰ هزار نفر در اردیبهشت ماه ۹۴ تعداد سهامداران ایرانی به رقم ۸ میلیون و ۶۹ هزار نفر رسید.

مطهره مروج با بیان مطلب فوق افزود: در حال حاضر 4 میلیون و 84 هزار مرد و یک میلیون و 737 هزار زن در بازار سرمایه کد سهامداری دریافت کرده اند، ضمن اینکه بیش از 31 هزار کد حقوقی و 365 کد سهامدار خارجی نیز صادر شده است.

مدیر امور ناشران سمات درباره اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گفت: 35 هزار نفر در اردیبهشت ماه از طریق فرابورس خانه دار شدند تا مجموع کل افرادی که از این اوراق از سال 89 استفاده کرده اند به رقم 873 هزار و 112 نفر برسد.

مروج با بیان اینکه در ماه گذشته 4 نماد جدید در سامانه جدید پس از معاملات شرکت سپرده گذاری مرکزی درج شد، افزود : هم اکنون 6230 نماد در این بازار وجود دارد که 42 نماد مربوط به اوراق اختیار فروش تبعی، 321 کد مربوط به نمادهای سهام عادی بورس تهران است.

وی در مورد نمادهای حاضر در فرابورس اظهار داشت: 330 سهام عادی، 56 اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، 38 اوراق و 2 نماد دارایی فکری در این بازار فعال هستند.

مدیر امور ناشران سمات خاطر نشان کرد : تعداد 5420 نماد در بازار برق بورس انرژی، یک نماد سلف بلند مدت و یک نماد اوراق سلف کالا حضور دارند. مروج درخصوص آخرین فرایند سامانه جدید پس از معاملات اظهار داشت: مراحل آماده سازی نهایی این سامانه در حال انجام است به طوریکه دستور العمل جدیدی تحت عنوان "دستورالعمل جامع ثبت هیبریدی دارایی مالی" در دست تدوین است که پس از بازنویسی و بازنگری تمام نیازمندی ها و تغییراتی که باید در تمام فرآیندهای این مدل دیده شود، به تصویب سازمان بورس و اوراق بهادار برسد.

 

منبع: روابط عمومی سمات

کد خبر 387690

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =