کاهش نرخ سود بانکی عامل افت ارزش سهام بانکهاست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بانک ها از جمله شرکت های سودده در بورس هستند ، عامل افت ارزش سهام ۷ بانک را اعلام کرد.

سیدمحمدحسین میرمحمدی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی عاملی برای افت ارزش سهام بانکها است، گفت: زمانی که سود سپرده کاهش یابد منابع ازبانک ها خارج و سوددهی نیزکاهش می یابد. لذا در نهایت شاهد کاهش تقاضا برای خرید سهام و افت ارزش آن خواهیم بود.

وی درخصوص دلایل افت ارزش سهام 7 بانک کشور در بازار سرمایه (بدون ذکر نام بانک ها) گفت:یکی از دلایل این افت ارزش، بنگاه داری بانک ها است که این موضوع تاحدی باعث کاهش تقاضا برای خرید سهام این بانک ها می شود.

وی با تاکید براینکه بانک ها تنها باید به فکر بانکداری باشند، عنوان کرد: بنگاهداری ازسوی بانک ها، موجب کاهش تقاضا جهت خرید سهام می شود. چون بنگاه داری همراه با ریسک بوده و ممکن است سرمایه گذاری بانک‌ها در فعالیت‌های غیربانکداری، سود مورد انتظار سهامداران را فراهم نکند.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: مسئولان اقتصادی کشور باید دلایل این افت و خیزها را بررسی کنند و اگر این افت قیمت،تنها مختص به بانک ها است باید در راستای رفع مشکلات اقدام کنند،چراکه بانکها از جمله شرکت های سودده در بورس هستند.

میرمحمدی در توضیح این موضوع گفت: هرچه منابع مردمی کمتر در بانک ها باشد، آنها کمتر در فعالیت های اقتصادی سرمایه گذاری می کند و این موضوع به معنی کاهش سود و عدم تمایل برای خرید سهام بانک ها در بازار سرمایه است.

وی ادامه داد: زمانی که سود سپرده کاهش یابد منابع ازبانک ها خارج و سوددهی نیزکاهش می یابد، لذا در نهایت شاهد کاهش تقاضا برای خرید سهام و افت ارزش آن خواهیم بود.

 

منبع: سایت خانه ملت

کد خبر 387686

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =