تاثیر مستقیم توافق هسته ای بر بازار سرمایه

خبر توافق هسته ای تنها محدود به محافل سیاسی و روابط با کشورهای خارجی نیست، این روزها بیش از مسائل سیاسی توافق هسته ای را می توان موثر بر اقتصاد و بازار سرمایه تحلیل کرد؛ مدیرعامل کارگزاری دانا به افزایش تحلیل در بازار و تصمیم گیری بر اساس وضعیت بنیادی سهام در صورت توافق هسته ای و رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: در صورت رفع قدم به قدم تحریم ها سرمایه گذاران تاثیر این اتفاق را در عملکرد شرکت ها بررسی می کنند چراکه این اتفاق در سود و زیان شرکت های بورسی تاثیر گذار خواهد بود.

این روزها چشم ها به وین و مذاکرات هسته ای خیره شده است. هرچند بارها کارشناسان اعلام کرده اند مذاکرات هسته ای و رفع تحریم ها نمی تواند به یکباره تاثیر قابل توجهی بر روند تولید و در نتیجه بازار سرمایه داشته باشد اما از انجایی که در این روزها چشم ها در سراسر کشور به این مذاکرات خیره شده است، نمی توان انتظار داشت بازار سرمایه به این موضوع بی تفاوت باشد.

مدیر عامل کارگزاری دانا در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، با اشاره به اینکه توافق هسته ای و رفع تحریم ها می تواند در میان مدت و بلند مدت اثر واقعی در فضای بازار سرمایه داشته باشد، گفت: تاثیر مثبت توافق هسته ای در بازار سرمایه شاید در ابتدا هیجانی و کوتاه مدت به نظر برسد اما نکته اصلی این است که در مرحله بعدی و پس از عبور از این دوره، تاثیر بلند مدت در روند سودآوری شرکت ها اتفاق می افتد که به طور قطع این تاثیر در سال آینده نمود پیدا می کند.

محمدحسن شمسی پیش بینی کرد: در ابتدا بازار سهام برای چند روزی با رشد قیمت و افزایش تقاصا مواجه خواهد شد که حاکی از رفتار هیجانی سهامداران خواهد بود اما در صورت رسیدن به نتیجه ای شفاف در مذاکرات، بازار به آرامش مورد نیاز می رسد و تصمیم سرمایه گذاران معطوف به نتیجه واقعی رفع تحریم ها بر عملکرد شرکت ها با  نگاه بنیادی خواهد بود.

وی به افزایش تحلیل در بازار و تصمیم گیری بر اساس وضعیت بنیادی سهام در صورت توافق هسته ای و رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: در صورت رفع قدم به قدم تحریم ها سرمایه گذاران تاثیر این اتفاق را در عملکرد شرکت ها بررسی می کنند چراکه این اتفاق در سود و زیان شرکت های بورسی تاثیر گذار خواهد بود.

کد خبر 387591

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =