تطابق بازار سرمایه با بورس های جهانی با افزایش دامنه نوسان

در بورس های توسعه یافته دنیا، معمولا قیمت ها سریع به تعادل می رسند بنابراین تصمیم مبنی بر افزایش دامنه نوسان شرکت های بورسی از ۴ به ۵ درصد کاملا حرکتی منطبق بر استانداردهای بورس های کشورهای پیشرفته است و امیدواریم این حرکت در بلند مدت ادامه دار باشد.

افزایش دامنه نوسان یک اقدام توسعه ای در راستای حرکت به سمت استانداردهای جهانی است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در خصوص تغییرات جدید در بازار سرمایه و افزایش دامنه نوسان شرکت های بورسی اظهار داشت: هم اکنون در کمتر بورس های پیشرفته جهان این میزان محدودیت ها که ما در بورس داریم مشاهده می شود و معمولا قیمت ها قفل نمی شوند. متاسفانه دامنه نوسان در بورس ما باعث می شود قیمت ها قفل شده و صف های خرید و فروش به وجود بیاید که در کمتر کشوری در دنیا می توان این را مشاهده کرد.

وی افزود: در بورس های توسعه یافته دنیا، معمولا قیمت ها سریع به تعادل می رسند بنابراین این تصمیم مبنی بر افزایش دامنه نوسان شرکت های بورسی از 4 به 5 درصد کاملا حرکتی منطبق بر استانداردهای بورس های کشورهای پیشرفته است و امیدواریم این حرکت در بلند مدت ادامه دار باشد.

میرصانعی ادامه داد: دامنه نوسان تبعات بسیار منفی را در بازار به همراه دارد هر چه قدر این دامنه کمتر باشد تبعات منفی بیشتر و هر چه قدر افزایش پیدا کند تبعات منفی کمتر خواهد شد.

وی در خصوص تبعات منفی توضیح داد: نخستین تبعات منفی که دامنه نوسان کم خواهد داشت تشکیل صف های خرید و فروش بی شمار است. هر چقدر دامنه نوسان کمتر باشد صف های خرید و فروش بیشتر خواهد بود چون سهم ها زودتر به دامنه میخورند و صف تشکیل می شود و وقتی صف تشکیل می شود معضلات هم شروع می شود.

دبیرکل کانون کارگزاران در خصوص معضلات خاطرنشان ساخت: نخستین معضل این است که رسیدن به نقطه تعادل را مشکل می کند. بالاخره اخبار مثبت و منفی در مورد هر سهمی منتشر می شود که این اخبار و اطلاعات مثبت یا منفی در قیمت سهم منعکس می شود و وقتی دامنه نوسان مانع شود که قیمت سهام واقعی شود رسیدن به نقطه تعادل بازار را مشکل می کند.

وی ادامه داد: در این موقعیت، دامنه نوسان سدی برای رسیدن به تعادل است بنابراین هرچقدر دامنه نوسان بازتر شود ایجاد صف خرید و فروش کمتر می شود و موانع برای رسیدن به نقطه تعادل کمتر می شود .

این مقام مسئول در ادامه افزود: دومین معضل این است که نقدشوندگی سهام با ایجاد صف های خرید و فروش کاهش پیدا می کند یعنی افرادی که می خواهند مبادلاتی داشته باشند به دلیل ایجاد صف خرید نمی تواند بخرند و با صف فروش نمیتوانند بفروشند و نقدشوندگی دچار تهدید می شود.

میرصانعی در این خصوص اشاره داشت: نقدشوندگی یک آیتم اساسی در بورس ها است و برای افزایش این نقدشوندگی باید اقدامات لازم را انجام دهیم تا ریسک عدم نقدشوندگی برای سرمایه گذاران کاهش پیدا کند و افزایش دامنه نوسان در این بین می تواند با کم کردن صف خرید و فروش نقدشوندگی را در سهام افزایش دهد.

وی در خصوص اثرات دیگر افزایش دامنه نوسان گفت: اثر دیگری که افزایش دامنه نوسان دارد بحث تحلیلی تر و حرفه ای تر شدن بازار است .

وی تأکید کرد: در حال حاضر بازار و حتی سرمایه گذاران غیر حرفه ای هم یکی از روش های مرسوم تحلیل در بازار را دنباله روی از صف ها می دانند و به دلیل این که تعداد زیادی از این راه استفاده می کنند به یکی از معضلات بازار تبدیل شده است.

میرصانعی در ادامه بیان داشت: هر چقدر دامنه نوسان بازتر شود و صف خرید و فروش نداشته باشیم، خرید و فروش ها به سمت تحلیل پیش می رود و سهامدران غیر حرفه ای از خدمات حرفه ای ها مثل صندوق ها، سبدهای سرمایه گذاری و مشاوران سرمایه گذاری استفاده می کنند بنابراین تحلیل هم به شدت در بازار رونق می گیرد و افزایش می یابد.

وی در خصوص دامنه نوسان در فرابورس اذعان داشت: امیدواریم علاوه بر بورس بتوانیم در فرابورس هم شاهد افزایش دامنه نوسان به شش درصد باشیم .

وی در خصوص روش جدید سامانه کدال یادآور شد: سابق بر این، زمانی که ناشر اطلاعات را به سازمان بورس ارسال می کرد، سازمان بورس بازرسی ها را آغاز می کرد و اطلاعات را با دقت بررسی می کرد و بعد منتشر می کرد و در این بین اطلاعات با اهمیت تا زمان انتشار در سامانه کدال، بلوکه می شد  در حالی که این اطلاعات، اطلاعات با اهمیت غیر عمومی بودند. به این معنا که دارای اهمیت بوده و هنوز در دسترس عموم سرمایه گذاران قرار نگرفته بودند. البته هر گونه معامله بر مبنای اطلاعات نهانی طبق قانون بازار جرم است و اساس بازار را به هم می ریزد.

میرصانعی گفت: اگر بازاری ساز و کاری نداشته باشد که جلوی معاملات را بر اساس اطلاعات نهانی بگیرد آن بازار، بازار منصفانه ای نخواهد بود .

وی ادامه داد: طبیعتا هر چه قدر زمان ارائه اطلاعات طولانی تر باشد احتمال درز پیدا کردن و افشا شدن آن بیشتر بوده و احتمال انجام معاملات بر اساس اطلاعات نهانی نیز افزایش پیدا می کند.

دبیرکل کانون کارگزاران در خصوص دومین مزیت سامانه جدید ابراز داشت: به دلیل این که سازمان بورس همیشه بر روی گزارش های مالی با دقت، بررسی های لازم را انجام می داد، ناشران در خصوص اهمیت و صحت آن بی توجهی می کردند اما با این روش جدید ناشر احساس مسئولیت میکند و به این ترتیب مدیران مالی حرفه ای استخدام می کند تا اطلاعات مالی خود را درست و منطبق با استانداردهای لازمه و جهانی اعلام کند. به این دلیل که اگر ایرادی در گزارش های مالی صورت بگیرد، مسئولیت های حقوقی و قانونی را برای ناشر به همراه خواهد داشت .

کد خبر 387568

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =