عزم لازم برای برخورد با موسسات غیر مجاز شکل گرفته است

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت به تشریح‌ ضرورت‌ها و چگونگی برخورد با موسسات مالی غیر مجاز پرداخت و اظهار کرد: باید با سیاست‌های تشویقی، شرایطی را فراهم کرد تا موسسات بدون چالش، خودشان را با سیاست‌گذاری و ضوابط بانک مرکزی هماهنگ کنند.

محمود دودانگه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره سخنان رییس جمهور مبنی بر برخورد با موسسات مالی غیرمجاز گفت: خوشبختانه عزم لازم در سطح ملی برای برخورد با موسسات غیر مجاز شکل گرفته است و تمام بخش‌های اقتصادی و ارکان حاکمیت به این نتیجه رسیده‌اند که برای ایجاد فضای اقتصادی سالم و مطلوب چاره‌ای جز این نیست که تمامی موسساتی که به نوعی اقدامات پولی انجام می‌دهند و فعالیت بانکی دارند در چارچوب و قوانین بانک مرکزی فعالیت کنند.

وی افزود: عزم و اراده در بخش‌های مختلف و همه قوا وجود دارد و امیدوار هستیم که این اتفاق بیفتد،چون بخش قابل توجهی از منابع کشور به نوعی در اختیار همین موسسات مالی است اگر این موسسات بخواهند در خارج از چارچوب بانک مرکزی فعالیت کنند عملا اقتصاد کشور دچار آسیب می‌شود و باید شرایطی ترتیب داده شود که این موسسات سازوکارهای خود را با بانک مرکزی هماهنگ کنند.

این کارشناس اقتصادی با بیان راهکاری برای برخورد با موسسات مالی غیر مجاز ادامه داد: باید نگاه تشویقی و ایجاد انگیزه برای این موسسات ایجاد شود تا بدون چالش خودشان عملا وارد سطح سیاستگذاری بانک مرکزی شوند.

دودانگه با بیان اینکه نباید فعالیت این موسسات متوقف شود، گفت:‌ قطعا این موسسات که اکنون فعال هستند به دلیل اینکه فعالیت‌ آن‌ها در چارچوب ضوابط بانک مرکزی و نظام پولی و مالی کشور نیست مشکلاتی ایجاد کرده‌اند. طبیعتا تا کنون مردم با این نهادها وارد فعالیت‌هایی شده‌اند برای همین باید آسیب‌هایی که از سوی این موسسات می‌تواند ایجاد شود به شکل شفاف برای مردم تبیین شود. از طرف دیگر سازو کار‌هایی در نظر گرفته شود که این موسسات به تدریج در ذیل سیاست‌گذاری بانک مرکزی قرار بگیرند و به موسساتی که دارای مجوز بانک مرکزی هستند و نظارت آن را قبول دارند تبدیل شوند و مانند بانک‌ها و موسسه‌های مجاز فعالیت و به اقتصاد کشور کمک کنند.

دودانگه درباره رتبه بندی بانک‌ها و موسسات مالی عنوان کرد: در حال حاضر بانک‌ها و موسسات مالی با توجه به اعتبار و سرمایه‌شان رتبه بندی می‌شوند، این اقدام می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. چون بانکی‌هایی که درجه اعتباری پایینی دارد نباید وارد پروژه‌های شوند که اعتبار بالایی می‌طلبند.

به اعتقاد وی این رتبه بندی می‌تواند کمک کند تا سطح فعالیت بانک‌ها مشخص شود و هر بانکی در هر پروژه‌ای با هر سطح اعتباری وارد نشود. همچنین این اقدام می‌تواند به شفافیت و سالم‌سازی نظام بانکی و پولی کشور کمک کند.

کد خبر 387561

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =