۳۰۰ لیزینگ کلاه‌برداری می‌کنند

دبیر کل بانک مرکزی گفت: در حوزه لیزینگ تنها به ۳۷ مورد مجوز داده شده اما ۳۰۰ لیزینگ در کشور فعال هستند که اقدام به کلاه برداری می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در برنامه گفتگوی ویژه خبری دیشب، موضوع مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز با پشتوانه نامرئی با حضور محمد حسین حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و سید محمود احمدی دبیر کل بانک مرکزی بررسی شد.

نامه 4 باره رئیس کل بانک مرکزی به رئیس رسانه ملی

احمدی دبیر کل بانک مرکزی در ابتدا در پاسخ به سؤال اول مجری برنامه پیرامون گفته های رئیس کل بانک مرکزی درباره مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز گفت: 4 بار رئیس کل بانک مرکزی به رئیس رسانه ملی نامه مستقیم نوشت و خواستار قطع تبلیغات یکی از متخلف‌ترین مؤسسات غیر مجاز شد.

وی با اشاره به این که رسانه ملی در لحظه افطار و یا حتی در سال نو اقدام به تبلیغات این موسسه متخلف می‌کرد افزود: اگر قرار باشد رسانه ملی به عنوان حوزه تبلیغات به میدان بیاید در این صورت باید اذعان داشت که مردم به رسانه ملی اعتماد می‌کنند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که آیا تا به حال از مؤسسات غیرمجاز شکایت شده است اظهار داشت: بله از مؤسسات مالی غیرمجاز شکایت کرده‌ایم.بازار غیر متشکل در 4 حوزه صرافی، صندوق قرض‌الحسنه، تعاونی‌ها و لیزینگ‌ها فعال است.
 
 نیروی انتظامی به 5 هزار صندوق قرض‌الحسنه مجوز داده است
 
وی با اشاره به بازار غیر متشکل پولی گفت: نیروی انتظامی به 5 هزار صندوق قرض‌الحسنه مجوز داده است به طوری که بانک مرکزی هیچ اطلاعی از آن‌ها ندارد.
 
تنها 37 لیزینگ دارای مجوز هستند
 
وی ادامه داد: در حوزه لیزینگ به 37 مورد مجوز داده شده  این در حالی است که 300 لیزینگ در کشور فعال هستند و اقدام به کلاه برداری می‌کنند.
احمدی با اشاره به این که بانک مرکزی اسلحه و دستبند ندارد خاطر نشان کرد: بانک مرکزی با استفاده از امکانات اقدام به پیشگیری از اتفاقات می‌کند.

دبیر کل بانک مرکزی با بیان این که وزارت تعاون به بیش از هزار تعاونی مجوز داده است افزود: در کشور زمانی که فعالیتی شکل می‌گیرد اهلیت آن شخص از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌شود.

وی با اشاره به این که در حوزه بازار غیر متشکل زمانی که نهادی مجوز ندارد اهلیتش برای بانک مرکزی تایید نمی‌شود گفت: از مؤسسات غیرمجاز شکایت صورت گرفته است.
 
اقتدار مؤسسات غیرمجاز نسبت به مؤسسات مجاز بیشتر است
 
حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه برنامه با اشاره به این که بالاترین مقام پولی کشور صادقانه مشکلات را اعلام کرده است گفت: مؤسسات غیرمجازی که در بازار غیر پولی جا خشک کرده‌اند اقتدارشان از مؤسسات دارای مجوز بیشتر است.

وی با بیان این که نرخ سود باید در حد معینی تثبیت شود ادامه داد: بانک مرکزی به موسسه ای که مجاز است اعلام می‌کند که باید ده الی 13 درصد ذخیره قانونی‌اش را نزد بانک بگذارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این که مؤسسات غیرمجاز نیازی به ادامه مجوز نمی‌بینند افزود: اکنون حسب اقتدار مقامات پولی 20 تا 25 درصد نقدینگی در اختیار این مؤسسات است.

وی با اشاره به این که صدا و سیما دستی در این آتش دارد افزود: صدا و سیما در این رابطه کم مقصر نیست.

احمدی ادامه داد:  زمانی که 20 درصد از سپرده های کشور در دست مؤسساتی است که زمانی که ما به آن می‌گوییم صورت‌های مالی خود را به ما بدهید یا اعضای هیأت مدیره خود را به معرفی کنید و یا تعداد شعبات خود را با ما در میان بگذارید هیچ اطلاعاتی به ما نمی‌دهند و هیچ فرمان‌برداری ندارند توقعی غیر از این نباید داشته باشند رئیس کل بانک مرکزی تنها بگوید آن مجموعه های غیر متشکل تعیین کننده نرخ بازار هستند.

فرجام شکایت‌های بانک مرکزی از مؤسسات مالی

مرتضی بختیاری معاون دادستان کل کشور نیز در پاسخ به این سؤال که شکایت‌های بانک مرکزی از مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به کجا رسیده است گفت: برای پاسخ به این سؤال باید این دید شکایات به کدام مراجع قضایی ارجاع شده تا بتوانند آخرین وضعیت پرونده‌ها را بیان کنند. بر اساس ماده 96 قانون برنامه پنجم بانک مرکزی متولی مسائل پولی است و ضمن این که در همین ماده پیش بینی شده که دستگاه های دیگر از جمله نیروی انتظامی نیز باید در این حوزه با بانک مرکزی همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: از زمانی که قانون برنامه پنجم تصویب شد دیگر نیروی انتظامی حق ارائه مجوز به صندوق‌ها را نداشته لذا ارائه مجوزها فقط بر عهده بانک مرکزی است و قانون تنها بانک مرکزی را می‌شناسد.

بختیاری در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که عملکرد بانک مرکزی در این حوزه را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: چگونه است که اگر یک مغازه لبنیاتی بخواهد فعالیت کند باید مجوز داشته باشد و اگر مجوز نداشته باشد بلافاصله تعطیل می‌شود اما مؤسسات مالی که بعضاً گردش مالی آن‌ها بالغ بر 12 هزار میلیارد تومان است و بیش از 15تا 20 سال فعالیت می‌کنند و مجوز هم ندارند کسی مانع فعالیت آن‌ها نمی‌شود.
 
عملکرد کاملا" منفی بانک مرکزی در حوزه مؤسسات مالی فاقد اعتبار 

بحرینی نیز در ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در حوزه مؤسسات مالی غیرمجاز گفت: عملکرد بانک مرکزی کاملاً منفی است.

وی با بیان این که بانک مرکزی یک شخصیت حقوقی پیوسته است گفت: قانون تنظیم بازار متشکل پولی وظایف بانک مرکزی و نیروی انتظامی را در این راستا کاملاً مشخص کرده است.

احمدی در پاسخ به این سؤال عضو کمیسیون اقتصادی مجلس که خزانه 140 هزار میلیارد تومان نقدینگی که توسط این مؤسسات مدیریت می‌شود کجاست گفت: غیر از بخش نقدی که این مؤسسات نزد خود نگه می‌دارند بخش دیگری از آن در بستر شبکه بانکی مجاز ما فعالیت می‌کنند یعنی این موسسه بانکی غیرمجاز برای  این که بتواند به حیات خود ادامه دهد باید با یک بانک مجاز لینک باشد.

احمدی تاکید کرد: برای بانک مرکزی اشراف بر اعداد و ارقام و وضعیت پولی بسیار مهم است، گر چه این تخلف در شبکه بانکی در حال انجام است اما اطلاع از این تخلف باعث شده که رئیس کل بانک مرکزی این مسائل را مطرح کند. یکی از بحث‌هایی که رئیس کل بانک مرکزی تذکر داشتند بحث ارتباط مؤسسات بانکی غیرمجاز با بانک‌های مجاز است که تاکید وی بر قطع ارتباط سریع این دو موسسه است.
 
وی افزود : یک سری از سامانه‌هایی که در سال‌های اخیر در بانک مرکزی راه اندازی شده شرایط را برای ما شفاف کرده  تا ما با کمک آن بتوانیم اطلاع پیدا کنیم که در بازار پولی کشور چه می‌گذرد. این که گفته می‌شود که چرا بانک مرکزی با این مؤسسات برخورد نمی‌کند این است که ما به صورت ناگهانی با یک موسسه ای مواجه می‌شویم که حدود 500، 600 شعبه دارد و بالغ بر 2 میلیون نفر سپرده گذار و 5 هزار کارمند است لذا برخورد با این مؤسسات سبب می‌شود که تأثیر آن یک تأثیر ملی باشد.

بحرینی نیز تاکید کرد: از دردهای مزمن جامعه ما این است که مسائل کوچک که در ابتدا خیلی راحت حل می‌شود را رها می‌کنیم و زمانی که سراغ آن‌ها می‌رویم که آنقدر پیچیده شده و ابعاد مختلف پیدا کرده که مقابله با آن وحشت دارد. پدیده مؤسسات مالی غیر مجاز نیز یکی از این پدیده‌هاست که در بستر زمان شکل گرفته است

وی ادامه داد: در حال حاضر تنها صحبت کردن مشکلی را حل نمی‌کند بلکه بانک مرکزی باید از ابزاری که درون سامانه های خود دارد در راستای حل این مشکل استفاده کند.
 
ورود تمام قد قوه قضایی 
 
دبیر کل بانک مرکزی در ادامه این برنامه نیز در تشریح روند رسیدگی پرونده‌هایی که از بانک مرکزی به دادستانی ارجاع شده‌اند گفت: همکاری قوه قضاییه برای ساماندهی بازار همکاری خوبی است و قوه قضاییه تمام قد به این موضوع ورود کردند. بانک مرکزی به تنهایی و بدون کمک تمام مراجع هرگز نخواهد توانست بازار پولی و مالی کشور را سر و سامان دهد.
 
بحرینی در پاسخ به این سؤال که افراد پرنفوذی که در این مؤسسات فعالیت می‌کنند چه کسانی هستند گفت: بنده به عنوان یک نماینده مجلس اطلاعی ندارم که بندانم پشت پرده این تشکل‌ها چه کسانی هستند.

احمدی نیز در پاسخ به همین سؤال اظهار داشت: بنده آگاهی نیستم و بنده نیز اطلاعی ندارم که پشت پرده این مؤسسات چه افرادی قرار دارند.

بختیاری نیز در پاسخ به همین سؤال گفت: بانک مرکزی متولی  این مسئله است و این مسئله هم مربوط به دیروز و امروز نیست لذا بانک مرکزی باید از تمام ظرفیت‌های خود برای حل این موضوع استفاده کند.
 
صدا و سیما صرفاً تابع قانون است
 
در انتهای این برنامه داود نعمتی مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما نیز در پاسخ به صحبت‌های احمدی در خصوص تبلیغات چند سال قبل صدا و سیما در مورد یکی از مؤسسات فاقد مجوز گفت: صدا و سیما به عنوان رسانه ملی صرفاً تابع قانون است و هر وقت دستگاه قضایی کشور غیرقانونی بودن یک  دستگاه را اعلام کند مسلماً پخش آگهی آن موسسه یا دستگاه بلافاصله قطع خواهد شد ولی وقتی هیچ برخوردی از سوی بانک مرکزی صورت نگرفته و هیچ حکم قضایی نیز برای غیرقانونی بودن این مؤسسات اعلام نشده نمی‌توان انتظار داشت که چرا صدا و سیما این تبلیغ‌ها را پخش می‌کند.
 
مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما با بیان این که گمان می‌کنم تلاش شده که توپ به زمین صدا و سیما انداخته شود اظهار داشت: بانک مرکزی باید غیرقانونی بودن این مؤسسات را اعلام می‌کرد.

کد خبر 387548

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =