حمایت از کارکرد بورس کالا در راستای توسعه صنعت پتروشیمی

سرانجام پس از حدود يك‌ماه جوسازي و انتشار شايعات مختلف درخصوص خروج معاملات محصولات پتروشيمي از بورس كالاي ايران، ستاد تنظيم بازار در آخرين نشست خود كه هفته گذشته برگزار شد‌ با حمايت همه‌جانبه از بورس كالا، پيشنهاد خروج پتروشيمي‌ها از بورس را رد كرد.

به گزارش بولتن نیوز، حدود یک ماه پیش بود که خبری روی خروجی چند سایت مبنی بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا قرار گرفت، خبری غیر منتظره که با توجه به مزایای بورس کالا برای اقتصاد ملی با واکنش کارشناسان روبه رو شد. البته این دست مقاومت ها برای فرار از معاملات شفاف بورس کالا در سال گذشته نیز از سوی چند مجتمع پتروشیمی صورت گرفته بود اما با توجه به رویکرد منطقی دولت به بازار سرمایه به خصوص بورس کالای ایران، این مقاومت ها با شکست مواجه شد به این ترتیب امسال نیز بازهم برخی تلاش ها برای بازگشت معاملات محصولات پتروشیمی به دادوستد های درب کارخانه ای و حواله ای که به جای ضابطه و قانون بیشتر بر روابط حاکم است، صورت گرفت که ستاد تنظيم بازار با قاطعیت این موضوع را رد کرد.

 در همین رابطه ايرج نديمي، عضو كميسيون اقتصادي مجلس به بولتن نیوز گفت: وقتی سال گذشته دولت در مصوبه ای عرضه کلیه محصولات غیر انحصاری در بورس کالا را به دستگاه های مختلف ابلاغ کرده است، خروج مبادلات پتروشیمی از بورس کالا کار منطقی نبود.

ندیمی با اشاره به اینکه شفافیت در معاملات و قابل رصد بودن خرید و فروش ها از مزیت های بزرگ بورس کالا در اقتصاد غیر شفاف ما به شمار می رود گفت: در بورس کالا خریداران و فروشندگان مشخص هستند و با کشف عادلانه قیمت‌ها، حقوق مشتری و تولیدکنندگان حفظ می شود.

وی تاکید کرد: بازگشت به معاملات حواله‌ای و مستقیم در صنعت پتروشیمی تنها ما را چندین سال به عقب و معاملات غیر شفاف می‌رساند از این رو باید برای توسعه صنعت پتروشیمی از معاملات شفاف بورس کالا حمایت کرد.

اين عضو كميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به اینکه پتروشیمی ها باید نیاز واحدهای تولیدی به مواد اولیه را تامین کنند، گفت: سازمان‌های بازرسی، تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان باید بر روند عرضه محصولات در بورس کالا نظارت کنند، به طوریکه با مجتمع هایی که از طریق عرضه قطره چکانی در بورس سعی در بالابردن قیمت ها را دارند، فورا برخورد شود.

کد خبر 387486

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =