نقش پررنگ بورس انرژی در آینده صنعت آب و برق کشور

نقش پررنگ بورس انرژی در آینده صنعت آب و برق کشور

نشست مشترک وزیر نیرو، معاونان وزیر و مدیران عامل شرکت های توانیر و مدیریت شبکه برق، با مدیرعامل و رییس هیات مدیره بورس انرژی درباره نقش و جایگاه بورس انرژی در حوزه آب و برق کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در این نشست، دکتر سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به جایگاه این بورس در بازار سرمایه، گفت: بورس انرژی امکان تامین مالی شرکت های فعال در صنعت برق و یاری رساندن به این صنعت را دارد.

وی افزود: انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق، اوراق مشارکت، اوراق اجاره و اسناد خزانه اسلامی ابزارهایی هستند که امکان هدایت نقدینگی برای توسعه و سرمایه گذاری در صنعت برق را می دهد.

مدیرعامل بورس انرژی همچنین از آمادگی این بورس برای بسترسازی کشف قیمت تعادلی برق خبر داد و گفت: در حال حاضر "قیمت تمام شده محاسباتی" مبنای عمل است، در حالیکه کشف قیمت ناشی از برهم کنش عرضه و تقاضا می تواند قیمتهای واقعی را در این بخش، نشان دهد.

 حسینی افزود: تغییر شیوه قیمت گذاری کالای برق در بورس انرژی مساعدت در زمینه آزاد سازی و حرکت به سمت واقعی کردن بهای برق است. وی گفت: به این ترتیب اصلاح الگوی مصرف انرژی در کشور به واسطه کشف صحیح بهای برق اتفاق خواهد افتاد.

مدیرعامل بورس انرژی یکی از اهداف این بورس را کمک به شکل گیری موثر تجارت برق در کشور اعلام کرد و گفت: ارائه سیگنالهای صحیح جهت سرمایه گذاری در صنعت برق و مساعدت در زمینه خصوصی سازی نیروگاه ها و انجام واگذاریهای اصل 44 قانون اساسی از راهبرد های بورس انرژی و مجموعه بازار سرمایه است.

سید علی حسینی در ادامه به آمادگی بورس انرژی جهت انجام معاملات مصرفکنندگان بزرگ برق اشاره کرد و افزود: زیر ساختهای معاملاتی و فنی مورد نیاز جهت معاملات فوق طراحی و پیادهسازی شده است.

مدیر عامل بورس انرژی، با اشاره به سهم 17 درصدی معاملات برق از ارزش کل معاملات در بورس انرژی، خواستار توجه ویژه وزارت نیرو جهت توسعه و رونق معاملات برق در بورس انرژی شد.

حسینی با اشاره به بازار صادراتی مناسب در صنعت برق، از وزیر نیرو خواست، امکان صادرات یا وادرات برق از طریق رینگ بین الملل بورس انرژی فراهم شود.

در این دیدار، مهندس چیت‌چیان، وزیر نیرو ضمن اشاره به نقش و جایگاه بورس انرژی در برنامه‌های وزارت نیرو، ابراز امیدواری کرد با همکاری مجموعه وزارت نیرو و بورس انرژی، تا پایان سال جاری اقدامات مهمی در زمینه تقویت اقتصاد صنعت آب و برق انجام شود.

کد خبر 387475

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =