کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار

وظیفه کانون کارگزاران بورس چیست؟

کانون کارگزاران، یک شرکت غیر دولتی و غیر تجاری محسوب می‌شود که در مهرماه سال 1386 به ثبت رسید. کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار سعی داشت تا بازار سرمایه را مبتنی بر عدالت و به دور از رانت و فساد قرار دهد. در واقع این کانون، با ارائه گواهی به اعضای خود، سعی دارد تا آموزش در این حوزه بازار سرمایه را طبق یک قانونی پیش ببرد و هرکس که احتیاج به آموزش درباره بازار سرمایه یا بورس دارد، تنها به افرادی مراجعه کند که در این زمینه گواهی مخصوص به آن را دریافت کرده باشد.

از همان سال‌ها نیز با روی کار آمدن کانون کارگزاران بورس، قانونی در سازمان بورس اوراق بهادار تهران تصویب شد و بر طبق آن، هیچ کسی حق آموزش در ارتباط با بورس یا سبد گردانی را بدون دریافت مجوز از کانون کارگزاران بورس ندارد و اگر این کار صورت گیرد، کد معاملاتی آن‌ها مسدود خواهد شد و در صورت تکرار یا شکایت قضایی افراد، آن‌ها متهم به حبس یا جزای نقدی خواهند شد.

لزوم عضویت در کانون کارگزاران بورس

بر اساس ماده 33 در قانون اوراق بهادار بورس تهران که در تاریخ آذر سال 1384 به تصویب رسد، هرگونه اقدام به فعالیت کارگزاری، معامله‌گری، سبدگردانی یا تدریس در زمینه بازارهای مالی، مستلزم دریافت گواهی از کانون کارگزاران است و هرگونه فعالیتی بودن دریافت مجوز، غیر قانونی محسوب خواهد شد.

همچنین، افرادی که اقدام به دریافت این گواهی می‌کنند، علاوه بر آن‌که کار خود را در بازارهای مالی را راحت می‌کنند، توسط کانون کارگزاران، به راحتی قابل معرفی به افراد دیگر هستند و موجب خواهد شد تا روند فعالیت آن‌ها با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

حیطه فعالیت کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار

•    تسهیل در تدوین قانون برای اعضای کانون کارگزاران بورس و پیشنهاد آن به سازمان بورس.
•    پیشنهاد خدماتی نظیر افزایش سقف کارمزد برای اعضای کانون، به خصوص سبدگردان‌ها و کارگزاران، به سازمان بورس که در سال 99، کارمزد آن‌ها کاهش چشمگیری پیدا کرد.
•    ایجاد ارتباط بین اعضای کانون با کارگزاران بین‌المللی و خارجی جهت عضویت و شرکت در مجامع بزرگ و به اشتراک‌گذاری تجربیات با افراد بسیار خبره و حرفه‌ای در این زمینه، به‌راحتی امکان‌پذیر است.
•    نظارت دقیق کانون کارگزاران بر روی فعالیت اعضا صورت می‌گیرد. این کار موجب می‌شود تا اعضا در چارچوب قانون بازار سرمایه قدم بردارند و از انجام تبلیغات فریبنده جلوگیری شود. درنتیجه نیز اعتماد سرمایه‌گذاران به این بازار افزایش میابد.
•    پیشنهاد کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار برای استفاده از ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه یا بورس که موجی خواهد شد تا خدمات شکل گرفته در بازار همواره به‌روز باقی بماند.
•    از دیگر وظایف کانون کارگزاران بورس، می‌توان به از بین بردن اختلافات کارگزاران اشاره کرد. قطعا انجام این کار نیازمند مدیریت بسیار قوی است که کانون کارگزاران توانسته تا حد زیادی این فعالیت را کنترل کند.
کانون کارگزاران، موجب شده است تا فعالیت‌های مرتبط با بازار سرمایه در چارچوب قانون شکل بگیرد.