برخورد با صندوق‌های متخلف

رئیس اداره بازرسی صندوق های سرمایه گذاری سازمان بورس گفت:نامه به صندوق ها برای هفته جاری و مقطع فعلی نبوده و مصوبه ابلاغی مرتبط با تضمین سود سال ۹۶ ابلاغ شده است؛ اما اگر صندوق‌ها تبلیغاتی داشته باشند که خلاف این موضوع بوده حتما بررسی و بر اساس آن برای آنها پرونده تخلفاتی صادر و برخورد خواهدشد.

ابولفضل کارگذار در گفت و گو با «صدای بورس» در خصوص نامه ای که در هفته گذشته در خصوص ممنوعیت استفاده از برخی کلمات در تبلیغات صندوق های درآمد ثابت گفت:هفته گذشته نامه‌ای از اداره بازرسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس منتشر شد مبنی بر ممنوعیت برخی از عباراتی که درخصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در تبلیغات استفاد می‌شود.

وی ادامه داد:عمده دارایی صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در دو حوزه اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری است لذا چه در حوزه سهام که نوسانات ارزش در آن وجود دارد که بر NAV صندوق اثرگذار استو چه در حوزه اوراق بهادار با درآمد ثابت که ما ریسک نرخ بهره را داریم نمی‌توان گفت همواره می‌توان نرخ سود پایدار و ثابت را پرداخت کرد و به طور قطع اینکه مطرح شود نرخ سود پایدار پرداخت می‌شود امکان‌پذیر نیست.

کارگذار افزود: تاکید سازمان بورس و اوراق بهادار در آن نامه به مدیران صندوق های درآمد ثابت این است که مطابق واقعیت و شفاف سازی عمل کنند و این نامه مربوط به اینکه خبر منفی برای اینکه آیا این صندوق ها سود سازاند یا خیر؟ نبوده است و فقط برای بهبود میزان شفافیت عملکردی صندوق های درآمد ثابت است.

رئیس اداره بازرسی صندوق های سرمایه گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه گفت: هم اکنون در سبد صندوق‌های در اوراق بهادار با درآمد ثابت حدود ۱۲ درصد سهام وجود دارد که همین موضوع باعث ایجاد نوسان می‌شود. صندوق‌های ضامن نقدشوندگی دارند، اما جبران خسارت در این صندوق‌های وجود ندارد.

وی اظهارداشت : تسهیلاتی برای صندوق‌های اوراق بهادار با درآمد ثابت لحاظ شده به طوری که صندوق‌های بهادار با درآمد ثابت الزام هستند حداکثر ۴۰ درصد از دارایی خود را در سپرده‌های بانکی قرار داده و از آن سمت حداقل ۲۵ درصد از دارایی‌های خود را به خرید اوراقی که توسط دولت منتشر می‌شود، اختصاص دهند.

کارگذار ادامه داد: از این رو، فرصت ۶ ماهه ای به صندوق ها داده شده تا بتوانند تا ۱۰ درصد در حوزه سپرده بانکی امکان سپرده‌گذاری بیشتری داشته و همچنین نصاب سرمایه گذاری در اوراق منتشره توسط دولت به حداقل ۲۰ درصد کاهش یافت تا صندوق ها بتوانند با اقدامات سریعتر، با شرایط خود را وفق دهند.

رئیس اداره بازرسی صندوق های سرمایه گذاری سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص برخود با صندوق‌های متخلف در حوزه تبلیغات گفت:مصوبه ابلاغی مرتبط با تضمین سود سال ۹۶ ابلاغ شده و ماهیت فعالیت صندوق‌ها نیز از گذشته همین بوده است؛ لذا در گذشته هم این نامه‌ها زده شده است، اما در کل اگر صندوق‌ها تبلیغاتی داشته باشند که خلاف این موضوع بوده حتما بررسی و بر اساس آن برای آنها پرونده تخلفاتی صادر و برخورد خواهدشد.

کد خبر 497139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =