تشدید دوباره تزریق پول در بازار باز

بانک‌ها در آخرین عملیات بازار باز اردیبهشت‌ماه، بار دیگر بخشی از وجوه مورد نیاز خود را از بانک مرکزی تامین کردند و تزریق پول در این بازار رکود شکست.

به گزارش صدای بورس، بانک مرکزی در راستای عملیات اجرایی سیاست پولی مربوط به هفته منتهی به ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ تازه‌ترین داده‌های مربوط به عملیات‌های بازار باز و بازار بین بانکی را منتشر کرد.

داده‌های موجود در این گزارش نشان می‌دهند که مبلغ سفارش‌های ارسالی بانک مرکزی در این هفته نیز افزایشی بوده و بار دیگر رکورد جدیدی در ارسال سفارشات و تزریق پول در بازارباز به ثبت رسیده است. بنابر این داده‌ها، بانک مرکزی در این هفته نیز مانند هفته‌های قبل، تمام وجوه مورد نیاز بانک‌ها را تامین کرد.

اشتهای باز بانک‌ها در بازار باز

بر اساس گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی، ۲۳ بانک و مؤسسه اعتباری غیربانکی کشور، سفارشات خود را جهت دریافت وجوه، به بانک مرکزی ارسال کرده‌اند. استمرار و افزایش این سفارشات نشان‌دهنده نیاز روزافزون بانک‌ها به وجوه نقد است.

مبلغ کل این سفارشات برابر با ۲۰۸ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته قبل با افزایش دو هزار میلیارد تومانی روبه‌رو شده است. بانک مرکزی هم به تقاضای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری پاسخ مثبت داده و همه این مبلغ را به بانک‌ها پرداخت کرده است.

از سوی دیگر اما ۲۰۷.۲ هزار میلیارد تومان از پولی که بانک‌ها پیش از این، از بانک مرکزی قرض گرفته بودند، در این هفته تسویه شد و به بانک مرکزی بازگشت.

استقراض ۳۳ همتی بانک‌ها در بازار بین بانکی

بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی مربوط به عملیات بازار بین بانکی است که داده‌های آن تحت عنوان اعتبارگیری قاعده‌مند منتشر می‌شود. این عملیات به طور هفتگی و برای مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی صورت می‌گیرد.

در هفته مورد بررسی سه بانک سفارشات خود را در این چهارچوب به بانک مرکزی ارسال کردند که و بانک مرکزی نیز در پاسخ به این سفارشات، ۳۳ هزار میلیارد تومان به آنها وام داد. رقم تسویه شده توسط بانک‌ها در طول این مدت نیز به ۴۱.۷ میلیارد تومان می‌رسد.

عملیات بازار باز چیست؟

عملیات بازار باز به اقدامی گفته می‌شود که طی آن، بانک مرکزی به خرید و فروش اوراق قرضه دولت در بازار آزاد می‌پردازد تا میزان پول موجود در سیستم بانکی را گسترش یا کاهش دهد. عملیات بازار باز یکی از مهم‌ترین ابزارهای سیاست پولی است که بانک‌های مرکزی برای تنظیم بازار پول از آن استفاده می‌کنند.

به گزارش تجارت نیوز،بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز می‌توانند در طی این عملیات، با وثیقه گذاشتن اوراق قرضه‌ای که در اختیار دارند، از بانک مرکزی وجوه نقد دریافت کنند. سپس این بانک‌ها باید در موعد سررسید، اصل مبلغ و بهره آن را به بانک مرکزی پس دهند که به این بهره، نرخ توافق بازخرید هم گفته می‌شود.

کد خبر 496027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =