سهم شرکت‌های دولتی از اقتصاد بدون نفت چقدر است؟

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: به طور متوسط در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ شاخص بهره‌وری کل عوامل تولید شرکت‌های دولتی ۱۱.۴ درصد رشد داشته است که نشان از بهبود عملکرد این شرکت‌ها در دولت سیزدهم دارد.

به گزارش صدای بورس، میر سامان پیشوایی در جلسه پیش رویداد ارزیابی بهره‌وری شرکت‌های دولتی در سازمان امور مالیاتی کشور، اظهار داشت: شرکت‌های دولتی اشتغال یک درصدی را برعهده گرفته‌اند.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران بیان داشت: مجموعه شرکت‌های دولتی رشد قابل توجهی در حوزه‌های مختلف داشته‌اند و زیرساخت‌ها و پیشران‌هایی را برای اقتصاد ایجاد می‌کنند تا بخش خصوصی در ارزش افزوده توانمند عمل کند.

وی با بیان اینکه نسبت به ارزیابی و نظام حکمرانی شرکت‌ها در گذشته کم توجهی شده است، گفت: از سال ۹۹ موضوع ارزیابی بهره‌وری شرکت‌های دولتی و اتصال آن به نظام پرداخت پاداش اعضای هیات مدیره و مدیران عامل شرکت‌های دولتی در قوانین بودجه سنواتی مورد تاکید قرار گرفت تا به سمت اندازه‌گیری بهره‌وری شرکت‌ها قدم برداشته شد.

پیشوایی گفت: در سال ۱۴۰۲ انسجام بهتری برای ارزیابی شرکت‌های دولتی و وابسته یا تحت مدیریت دولت در قالب آیین‌نامه انتظام بخشی، شفاف‌سازی و ضابطه‌بندی درآمدها و هزینه‌های شرکت‌های دولتی و همچنین دستورالعمل ساماندهی حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسه‌های ارتفاعی وابسته به دولت و شرکت‌های تابعه دولتی را شاهد بودیم.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران اضافه کرد: بر این اساس شیوه‌نامه سنجش بهره‌وری شرکت‌های دولتی توسط سازمان ملی بهره‌وری ابلاغ شد و بر اساس آن اطلاعات مالی و عملکرد و اثربخشی شرکت‌های دولتی مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: خلاصه مدیریت گزارش بهره‌وری شرکت‌های دولتی در سال ۱۴۰۲ امروز ارایه خواهد شد که امیدواریم نقش تاثیرگذار شرکت‌های دولتی منجر به ارتقای کارایی و اثربخشی آنان در رشد و بهره‌وری اقتصاد کشور شود.

پیشوایی گفت: به طور متوسط در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ شاخص بهره‌وری کل عوامل تولید شرکت‌های دولتی ۱۱.۴ درصد رشد داشته است که نشان از بهبود عملکرد این شرکت‌ها در دولت سیزدهم دارد هر چند که فاصله بهره‌وری شرکت‌ها از مقدار مطلوب همچنان زیاد است.

منبع: ایرنا

کد خبر 495238

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =