هشدار مهم به مشترکان؛ مراقب قطع برق در تابستان باشید!

گزارش روز گذشته یک نهاد پژوهشی نشان می‌دهد که افزایش استفاده از کولر گازی در سال‌های اخیر سبب شده تا مصرف برق بخش خانگی جهش کرده و از طرفی مشترکان را با افزایش قبض برق مواجه می‌کند.

به گزارش صدای بورس،موسسه ELineN گزارش داده است که تنها ۲۶ درصد از مشترکان خانگی در تهران از کولر گازی استفاده می‌کنند، اما این سهم در واحدهای مسکونی جدید از ۹۰ درصد فراتر رفته و آمار نصب کولرهای گازی با سرعت رو به افزایش است.کولر گازی با مشخصات آنچه در بازار ایران یافت می‌شود، مناسب آب و هوای با رطوبت کم نظیر تهران نیست و از طرفی مصرف برق آن ۷ برابر کولر آبی است.

با تثبت نظام تعرفه‌گذاری پلکانی در صنعت برق برای بخش خانگی از بهمن ماه ۱۴۰۰، افزایش ۷ برابری مصرف برق صرفا به معنای افزایش ۷ برابری قبض برق نیست.

با در نظر گرفتن تعرفه پلکانی برق، اگر یک مشترک با کولر آبی در حد الگو برق مصرف کند با جایگزین کردن کولر گازی با افزایش ۵۵ برابری هزینه برق مواجه خواهد شد.

kAqXrODO6OWz

با وجود تناسب کولر آبی با آب و هوای شهرهایی نظیر تهران، بسیاری از سازندگان واحدهای جدید مسکونی کانال‌ کولر آبی را از خانه‌های جدید حذف کرده‌اند.کارشناس مسکن سعید بیرانوند علت حذف کانال کولر از واحدهای مسکونی جدید را به دلیل محدودیت فضا خوانده و معتقد است که معماری واحدهای مسکونی با وجود کانال‌های کولر بسیار دشوار است و حذف آن می‌تواند طراحی منازل را بهینه‌تر از گذشته کند.هشدار مهم به مشترکان؛ مراقب قطع برق در تابستان باشید!
هشدار مهم به مشترکان؛ مراقب قطع برق در تابستان باشید!

در مقابل، کارشناس انرژی حامد نیک‌خواه می‌گوید که حذف کانال کولر توسط سازندگان دلیل اقتصادی دارد، زیرا کانال کولر فضای مشاع را بیشتر کرده و متراژ فروخته شده به مردم را کاهش می‌داد و سازندگان برای سود بیشتر دست به حذف کانال کولر زده‎‌اند.

الگوی مصرف برق در مناطق به آب و هوایی نظیر تهران بر اساس مصرف اکثریت مردم و مطابق کولر آبی تعبیه شده و اقدام سازندگان مسکن نسبت به حذف کانال کولر آبی برای سود بیشتر می‌تواند به گرداب قبض برق نجومی برای خریدار ختم شود.در این راستا نهادهای نظارتی ساخت و ساز بایستی سخت‌گیری‌ها نسبت به نصب کانال کولر آبی توسط سازندگان را افزایش دهند.

منبع: فارس

کد خبر 492601

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

  • فعالیت بیش از ۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه قدیمی در کشور

    فعالیت بیش از ۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه قدیمی در کشور

    درحال حاضر بیش از ۳۵۰۰ مگاوات واحدهای گازی قدیمی کم ظرفیت، با راندمان حدود ۲۵‌ درصد و کمتر در کشور وجود دارد که در سال ۱۴۰۰ حدود ۴ میلیارد مترمکعب گاز و نیم‌ میلیارد لیتر نفت گاز مصرف کرده‌اند. ارزش جهانی این میزان سوخت قابل مقایسه با قیمت خرید همین میزان ظرفیت عملی نیروگاه جدید با راندمان دو برابر بوده، به این معنی که سرمایه‌گذاری در این زمینه برای جایگزینی آنها با نیروگاه‌های پرراندمان یا انرژی‌های تجدیدپذیر در اقتصاد ملی کاملا موجه است.

  • تعرفه برق برای مشترکان خوش مصرف تغییری نمی‌کند

    تعرفه برق برای مشترکان خوش مصرف تغییری نمی‌کند

    آنطور که مدیرعامل توانیر خبر داده نرخ برق مشترکانی که پایین تر از الگو مصرف داشته باشند، در سال جاری هیچ تغییری نخواهد داشت اما مشترکانی که بیش از الگو مصرف کنند باید مصارف خود را کنترل کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =