بازدهی بازارهای مختلف در سال ۱۴۰۲ چقدر بود؟

بررسی ها نشان می دهد بورس ایران کم بازده ترین بازار و رمزارز پربازده ترین بازار در کشور بود.

به گزارش صدای بورس، بازارهای مختلف در سال ۱۴۰۲ رشد را تجربه کردند در این مطلب به صورت مختصر وضعیت بازارها در ابتدای سال ۱۴۰۲ تا انتهای سال را بررسی می‌کنیم:

بازار سرمایه

بازار سرمایه در ابتدای سال ۱۴۰۲ در جایگاه ۲ میلیون و ۸۹ هزار واحد قرار داشت، بورس در ابتدای سال ۱۴۰۲ وضعیت مثبتی را تجربه کرده و با افزایش انتظارات مثبت و خبرهای مثبت در بورس، بسیاری از فعالان بازار سرمایه از فتح قله ۳ میلیون واحدی در بهار ۱۴۰۲ سخن می‌گفتند، اما استراتژی دولت در سال ۱۴۰۲ رشد بورس نبود.

به یک باره در ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ صف‌های خرید تبدیل به صف‌های فروش شده و ریزش فرسایشی و بیش از ۱۰ ماه بورس آغاز شد، بررسی‌ها نشان می‌دهد بورس در انتهای سال در جایگاه ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار واحد قرار دارد که نشان می‌دهد بورس رشد ۳.۵ درصدی را تجربه کرده است.

دلار

بازار ارز در سال ۱۴۰۲ وضعیت صعودی را تجربه کرد، فروردین ماه سال ۱۴۰۲ قیمت دلار در محدوده ۴۹,۸۰۰ تومان قرار داشت که در شرایط فعلی در محدوده ۵۹,۸۷۰ تومان قرار دارد که رشد ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.

بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲ با سیاست‌های مختلف پولی - مالی، ارزی سعی کرد که قیمت دلار را کنترل کند، آخرین اقدام بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲ انتشار اوراق سپرده ۳۰ درصدی بود.

طلا

طلا در ابتدای سال ۱۴۰۲ به قیمت ۲میلیون و ۵۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان بود که در انتهای سال ۱۴۰۲ به قیمت ۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان رسیده است، طلا رشد ۲۳ درصدی را در طول سال ۱۴۰۲ تجربه کرده است. این بازدهی به علت افزایش قیمت دلار در بازار داخلی ایران و افزایش قیمت انس طلای جهانی رقم خورد و باعث شد بازدهی طلا از دلار بیشتر شود.

مسکن

قیمت مسکن به علت حباب انباشته سنگین و کم بودن قدرت خرید توسط مردم مثل همیشه تابع افزایش قیمت دلار نبوده و کمتر از دلار رشد کرده است، بررسی‌ها نشان می‌دهد متوسط قیمت مسکن در تهران در ابتدای سال ۱۴۰۲ هر متری ۷۱.۲۹۹.۰۰۰ تومان بوده که با افزایش ۱۳ درصدی به ۸۰ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان رسیده است.

بیت کوین

بیت کوین و رمزارزها در سال ۱۴۰۲ همگان را غافلگیر کرد، ابتدای سال ۱۴۰۲ قیمت بیت کوین به ۲۷ هزار و ۸۹۳ دلار رسیده بود اما در انتهای سال با جهشی ۱۴۵ درصدی به ۶۸ هزار و ۴۱۰ هزار واحد رسید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، بیت کوین و رمزارزهای دیگر بیشترین بازدهی را در سال ۱۴۰۲ داشته‌اند، بیت کوین بیش از ۲ سال در کانال ۲۰ تا ۴۰ هزار واحدی نوسان کرده و به یک باره با جهش فوق العاده همه را غافلگیر کرد.

منبع: مهر

کد خبر 492416

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =