مالیات چند درصد خرج دولت را می‌دهد؟

مالیات نیمی از دخل دولت را تشکیل می‌دهد. این تازه‌ترین برآورد از سهم مالیات از منابع بودجه سالانه دولت است که به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی کشور از ۳۰ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۵۰ درصد در حال حاضر رسیده است.

به گزارش صدای بورس،با این صحبت‌های محمد هادی سبحانیان، در دولت سیزدهم ۲۰ واحد درصد بر سهم مالیات از منابع بودجه سالانه کشور افزوده شده است. البته رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس هم خبر داده که این سهم بر اساس بودجه سال آینده به ۵۳ درصد می‌رسد

بابک نگاهداری توضیح داد: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ نیز برای اولین بار در سالیان اخیر، شاهد تأمین بیش از نیمی از کل منابع عمومی بودجه دولت حدود ۵۳ درصد از محل مالیات و گمرک هستیم که در صورت تحقق، می‌تواند دستاورد مهمی محسوب شود. به گفته او، وابستگی درآمدهای دولت به درآمدهای نفتی به‌دلیل غیر قابل کنترل بودن آن، موجب آسیب‌پذیر شدن اقتصاد کشور شده، بنابراین کاهش اتکا به درآمدهای نفتی در بودجه سالیانه و افزایش درآمدهای با ثبات مالیاتی از مهم‌ترین اولویت‌های کشور است.
نگاهداری افزود: در نظام مالیاتی ایران، از تولیدکنندگان و مشاغل مالیات اخذ می‌شود ولی سوداگران بازارهای ارز، سکه، مسکن و خودرو مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. این تفاوت موجب شده برخی افراد صاحب سرمایه که قصد سرمایه‌گذاری دارند، به‌جای تولید، راه سوداگری را در پیش گیرند.

وزیر اقتصاد هم با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در افزایش اتکا به درآمدهای پایدار و کاهش اتکا به درآمدهای نفتی تاکید کرد: حرکت به سمت هوشمند کردن مالیات ستانی به عنوان اولویتی که هم برای دولت و هم برای تولیدکننده سودمند است و هم موجب کاهش مفاسد مالیات ستانی و بالا رفتن ضریب سلامت اداری و تشویق‌ها و... می‌شود، برای ما در اولویت است. احسان خاندوزی تاکید کرد: تلاشها برای اصلاح نظام مالیاتی موجب شده که میزان اتکای بودجه دولت به درآمدهای پایدار از ۳٠ درصد به بالای ۴٠ درصد در سال ۱۴٠۲ برسد و امیدواریم این مهم با توجه به ظرفیت های بالقوه حوزه مالیاتی بیشتر شود تا خیال مردم و سیاستگذار نسبت به اینکه دچار شوک‌های ناگهانی و... شود، راحت شود و سریع تسری پیدا کند و گره رکن مقاوم سازی اقتصاد ایران هرچه زودتر باز شود.

مالیات چند درصد خرج دولت را می‌دهد؟ | سهم درآمدهای مالیاتی از منابع بودجه عمومی دولت را ببینید


نتیجه مالیات‌ستانی از لوکس‌نشینان

به گزارش همشهری، سکاندار سازمان امور مالیاتی ایران می‌گوید: سال گذشته این سازمان موفق شده با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان جلوی فرار مالیاتی را بگیرد و ۱۰ هزار خانه لوکس شناسایی شده بود که امسال هم با استفاده از ظرفیت یک شرکت دانش بنیان ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار خانه گرانقیمت در تهران شناسایی شد. وی با تاکید بر اینکه تمرکز سازمان مالیاتی بر دانه درشت ها است، گفت: ما فشار بر مشاغل خرد و فعالان اقتصادی نمی آوریم. مالیات ۵۰ درصد اصناف و مشاغل صفر و ۹۰ درصد آنان زیر ۲۰ میلیون تومان بوده است.

منبع: همشهری آنلاین

کد خبر 491114

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • شکل‌گیری بزرگترین تراز تجاری منفی کشور

  شکل‌گیری بزرگترین تراز تجاری منفی کشور

  رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران از بدعت گمرک در ارزیابی تراز تجاری کشور خبر داد و گفت: گمرک به تازگی آمار صادرات نفتی را هم در کنار صادرات غیرنفتی آورده و این یک سنت جدید به شمار می‌آید زیرا در چهار دهه گذشته ملاک عمل صادرات غیرنفتی بوده است.

 • آغاز اولین حراج ربع سکه

  آغاز اولین حراج ربع سکه

  از ساعت ۱۲ امروز یکشنبه ۱۳ اسفندماه حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران آغا می شود؛ هر متقاضی می تواند حداکثر ۵ ربع سکه در حراج اول خریداری کند. آیا این سکه ها مشمول مالیات هم می شوند؟

 • مهار نقدینگی سرگردان با ابزارهای بازار سرمایه

  مهار نقدینگی سرگردان با ابزارهای بازار سرمایه

  دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران با بیان این که نقدینگی سرگردان در اقتصاد می‌تواند با استفاده از ابزارهای بازار سرمایه مهار شود، گفت: ابزارهای تامین مالی حوزه مسکن به منظور جذب نقدینگی و مشارکت حداکثری مردم از مسیر بازار سرمایه باید متنوع‌تر شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =