برگزاری جلسه شورای عالی کار ۱۵ اسفند

جلسه شورای‌عالی کار سه‌شنبه هفته جاری، ۱۵ اسفند ماه، برگزار خواهد شد, اما هنوز مشخص نیست که بحث مزد ۱۴۰۳ در دستورکار قرار می‌گیرد یا خیر.

به گزارش صدای بورس،جلسه شورای‌عالی کار سه‌شنبه هفته جاری یعنی ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود. همواره جلسات شورای‌عالی کار در اسفند ماه پیرامون دستمزد برگزار می‌شود اما در سال جاری هنوز جلسه پیرامون مزد ۱۴۰۳ برگزار نشده است و این موجب نگرانی جامعه کارگری برای بحث و بررسی و چانه‌زنی مزد ۱۴۰۳ شده است.

دستور جلسه در نامه‌ای که برای اعضای شورای‌عالی کار فرستاده شده، «گزارش کمیته مزد» و «سایر موارد» مطرح شده است. از ۱۵ اسفند ماه سال جاری دقیقاً دوهفته تا پایان سال باقی است؛ و تعلل وزارت کار برای ورود به بحث و بررسی مزد ۱۴۰۳ برای نمایندگان کارگران جای تعجب دارد.

قرار بود در جلسۀ قبلی شورای‌عالی کار، که دوشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۲، برگزار شد، گزارش کمیتۀ مزد با موضوعِ امکان اجرای مزد منطقه‌ای، مورد بررسی قرار بگیرد که به‌گفتۀ فعالان کارگری حتی این موضوع نیز در آن جلسه مطرح نشد.

اما آن‌طور که در دستور کار جلسه آمده است، گزارش کمیته مزد قرار است این هفته مورد بررسی قرار بگیرد، این در حالی است که پیشتر وزیر اقتصاد اعلام کرده بود مسئلۀ مزد منطقه‌‎ای از دستور کار خارج شده است.

علیرضا میرغفاری، نماینده جامعه کارگری و عضو شورای‌عالی کار درباره تعیین سبد معیشت و مزد کارگری ۱۴۰۳ در آخرین اظهارات خود در گفت‌وگویی بیان کرده است: تا کنون جلسات شورای‌عالی کار با دستور کار سبد معیشت و مزد ۱۴۰۳ برگزار نشده که این موضوع هم مورد اعتراض نمایندگان کارگری است.

وی افزود: فرصت زیادی از دست رفته است و جامعه کارگری تقاضا دارد هرچه سریع‌تر شورای‌عالی کار با محوریت تعیین سبد معیشت واقعی و متعاقب آن دستمزد ۱۴۰۳ تشکیل جلسه دهد.

وی با ابراز اینکه این تأخیر مورد اعتراض جامعه کارگری است، ادامه داد: سخنگوی اقتصادی دولت پس از پیشنهاد مزد منطقه‌ای و به حاشیه بردن دستمزد و سبد معیشت ۱۴۰۳، هفته گذشته اعلام کرد مزد منطقه‌ای در دستور کار شورای‌عالی کار نیست. وزیر امور اقتصادی و دارایی نباید بیشتر از این فرصت‌سوزی کند و همان طور که یکی از دغدغه‌های وزیر بحث مزد منطقه‌ای بود و طی مکاتباتی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان رئیس شورای‌عالی کار موضوع پیگیری می‌شد باید هرچه سریع‌تر پیروی خواسته نمایندگان کارگری با تأکید بر وضعیت نابسامان اقتصادی حداقل‌بگیران برای برگزاری جلسات شورای‌عالی کار با محوریت تعیین سبد معیشت واقعی و دستمزد سال جدید مکاتبه کند.

منبع: تسنیم

کد خبر 491089

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • تورم و سبد معیشت باید مبنای مذاکراتِ مزدی باشد

  تورم و سبد معیشت باید مبنای مذاکراتِ مزدی باشد

  سعید فتاحی اظهار داشت: تورم اعلام شده‌ی بهمن ماه بیش از ۴۲درصد است و آنطور که نمایندگانِ کارگری می‌گویند سبد معیشت حدود ۲۵ میلیون تومان است. این‌ها ارقامی است که باید برای تعیین مزدِ ۱۴۰۲ کارگران مورد استناد قرار بگیرد.

 • باز هم پای تورم به موضوع دستمزد باز شد

  باز هم پای تورم به موضوع دستمزد باز شد

  بازهم به هفته های پایانی سال نزدیک شدیم و سناریوی قدیمی ارتباط تورم با دستمزد به میان آمد و این بار یکی دیگر از مسئولان پای "تورم انتظاری" را به دستمزد کارگران کشانده است.

 • تورم انتظاری سال آینده مبنای افزایش مزد کارگران است

  منظور:

  تورم انتظاری سال آینده مبنای افزایش مزد کارگران است

  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: آن‌چه مبنای پیشنهاد و تصمیم دولت برای افزایش حقوق و دستمزد است، تورم انتظاری سال آینده است، امیدواریم در مذاکرات میان تشکل‌های کارگری و دولت به یک نرخ معقول افزایش دستمزد برسیم تا موضوع تورم انتظاری از کنترل خارج نشود.

 • مبنای تصمیم دولت برای دستمزد ۱۴۰۳ مشخص شد

  مبنای تصمیم دولت برای دستمزد ۱۴۰۳ مشخص شد

  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: دولت درباره افزایش حقوق کارگران و کارمندان ملاحظاتی دارد که این ملاحظات با توجه به موضوع تورم انتظاری تعیین می‌شود.

 • آغاز جلسات دستمزد ۱۴۰۳ از هفته آینده

  آغاز جلسات دستمزد ۱۴۰۳ از هفته آینده

  مهم‌ترین خبرهای حوزه کار و تعاون در هفته جاری به منتفی شدن تعیین دستمزد سال آینده کارگران به شکل منطقه ای، برگزاری جلسات دستمزد از هفته آینده، افزایش توان صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون و حل مشکل وام اشتغال زنان سرپرست خانوار اختصاص داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =