متقاضیان گاز مایع در سامانه دریافت فرآورده‌های نفتی ثبت‌نام کنند

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بر لزوم ثبت‌نام متقاضیان در سامانه دریافت فرآورده‌های نفتی (سدف) برای دریافت گاز مایع تأکید کرد.

ه گزارش صدای بورس، جعفر سالاری‌نسب، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بر لزوم ثبت‌نام متقاضیان در سامانه دریافت فرآورده‌های نفتی (سدف) برای دریافت گاز مایع تأکید کرد و گفت: گاز مایع (ال‌پی‌جی) به قیمت یارانه‌ای در حال توزیع است، اما همه متقاضیانی که نیازمند دریافت گاز مایع برای مصارف خانگی و یا مشاغل خرد هستند باید در سامانه دریافت فرآورده‌های نفتی ثبت‌نام و از طریق این بستر الکترونیکی سوخت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

وی افزود: دولت تلاش می‌کند فرآورده یارانه‌ای را به دست مردم به‌عنوان مصرف‌کننده اصلی برساند و از شبکه خارج نشود، بنابراین تلاش شده است تا انواع فرآورده با قیمت یارانه‌ای به منظور شفافیت بیشتر از طریق بسترهای اینترنتی توزیع شود، دولت همچنین سوخت را به نرخ یارانه‌ای تحویل نیروگاه‌ها می‌دهد تا برق با نرخ یارانه‌ای تحویل مردم شود بنابراین همه تلاش دولت این است که مردم در بحث سوخت مشکلی نداشته باشند و فرآورده‌ای که نیاز دارند، در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: ماهیت شکل‌گیری سامانه سدف نیز که زیرساخت‌های آن در سال‌های گذشته آماده و تکمیل شده است همین امر بوده تا متقاضیان واقعی گاز مایع را که به گاز شهری دسترسی ندارند، شناسایی کرده و سوخت یارانه‌ای از این طریق در اختیار این افراد قرار گیرد.

سالاری نسب تصریح کرد: کارتخوان‌ها را حتی به روستاهای سخت‌گذر نیز ارسال کردیم و پرداخت قیمت گاز مایع از این طریق انجام می‌شود؛ نفت سفید نیز به همین منوال از طریق فروشندگی‌ها و با قیمت یارانه‌ای در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: توزیع الکترونیکی گاز مایع را از حدود یک سال گذشته آغاز کرده‌ایم و سیستان و بلوچستان بیشترین نیاز را داشت که در این استان ۱۰۰ درصد ثبت‌نام انجام شده است و حتی عشایر نیز ثبت‌نام کرده‌اند، اما برخی مصارف مربوط به کسب‌وکارهای خرد است که سازمان صنعت، معدن و تجارت متولی شناسایی این مشاغل است و باید احراز هویت آنها انجام شود و با تأیید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، گاز مایع در اختیار این مصرف‌کنندگان نیز قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: به نظر می‌رسد کمتر از ۱۰ درصد نیاز گاز مایع کشور مربوط به نیازهای غیریارانه‌ای باشد که تلاش می‌کنیم آن را هم از طریق سدف توزیع کنیم.

سالاری‌نسب تأکید کرد: این شرکت فقط وظیفه توزیع گاز مایع را به‌عهده دارد و قیمت‌گذاری و نظارت بر نحوه توزیع به‌عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار است.

وی تصریح کرد: شرکت‌های توزیع کننده نیز زیرمجموعه وزارت صمت تعریف شده‌اند که باید از همان مسیر، بر نحوه توزیع گاز مایع با نرخ یارانه‌ای هر کپسول ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان بر آنها نظارت شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: هدف از مصوبه مجلس و دستورالعمل دولت ایجاد شفافیت در روند عرضه سوخت است که در این خصوص شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به تعهدهای خود به‌صورت کامل عمل کرده و سیستم بانکی نیز آماده است تا با عرضه ۱۰۰ درصدی گاز مایع کشور به‌صورت الکترونیک، روند شفافیت در عرضه فرآورده را تسهیل کند.

سالاری‌نسب گفت: خانوارهایی که به گاز شهری دسترسی دارند شامل دریافت گاز مایع یارانه‌ای نمی‌شوند، اما باز هم دولت در این خصوص تسهیلاتی در نظر گرفته و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز صحت ادعای مشاغل خرد را بررسی و تأیید می‌کند.

وی تصریح کرد: کمبودی وجود ندارد و اولویت اصلی تأمین نیاز مردم است و به هر مقدار شرکت‌های توزیع کننده گاز مایع بخواهند، تحویل خواهد شد، اما باز هم تأکید می‌کنیم که توزیع تنها در بستر سدف انجام خواهد شد.

منبع: مهر

کد خبر 484377

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =