۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۰

اکنون باگذشت ۱۵سال از آغاز به کار فرابورس، شاهد حضور بیش از ۷۰۰ نماد از بنگاه‌های کوچک و بزرگ کشور در بازارهای آن هستیم.

به گزارش صدای بورس، فرابورس در ۲۲ آبان ماه سال ۱۳۸۷ کار خود را آغاز کرد و اکنون باگذشت ۱۵سال شاهد حضور بیش از ۷۰۰ نماد از بنگاه‌های کوچک و بزرگ کشور در بازارهای آن هستیم، طی این ۱۵ سال فرابورس در مسیری رو به رشد حرکت کرده و امروز توانسته ارزش بازاری ۲.۴ میلیون میلیارد تومانی را رقم بزند.

فرابورس در ۸ بازار متنوع انواع ابزارهای مالی را برای سرمایه‌گذاری و تأمین مالی، در اختیار سرمایه‌گذران خود قرار می‌دهد، این بازار رسمی کشور طی سال‌های اخیر توانسته نقش پررنگی در معرفی ابزارهای جدید، تأسیس بازارهای نو و تأمین مالی به روش‌هایی به‌روز در بازار سرمایه داشته باشد به نحوی که ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار سرمایه از مسیر فرابورس رقم خورد.

در حال‌حاضر توسعه سکوهای تأمین مالی جمعی با هدف رفع مشکلات تأمین مالی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های استارتاپی از دیگر دغدغه‌های فرابورس است که به‌طور جدی در حال پیگیری است همچنین رقم تأمین مالی جمعی در فرابورس از ابتدای سال تا کنون از عدد ۲.۴ هزار میلیارد تومان عبور و رکوردی جدید به ثبت رساند.

هدایت سرمایه‌گذاران کوچک و سرمایه‌های خرد نیز از دیگر رسالت‌های فرابورس است که این مهم با ایجاد تنوع در بازارهای سرمایه‌گذاری انجام‌شده، این بازارامسال توانست رکورد حضور بیش از ۱۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری و میزان ۲.۴ هزار میلیارد تومان «کراد فاندینگ» را به ثبت برساند.

حضور بیش از ۱۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری متنوع که شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، مختلط، سهامی، زمین و ساختمان، املاک و مستغلات، جسورانه و خصوصی می‌شود گواهی بر این است که فرابورس پاسخ گوی تمامی سرمایه‌گذاران با سطح ریسک‌پذیری مختلف است.

از ابتدای امسال تا کنون ۱۷ عرضه اولیه با ثبت بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تأمین مالی در فرابورس صورت گرفته است.

سهم ۶۴ درصدی فرابورس در تأمین مالی مبتنی بر بدهی بخش خصوصی در طول امسال از دیگر مسائل حائز اهمیت بوده، همچنین طی این مدت بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان پذیره‌نویسی در فرابورس صورت گرفته است.

در مجموع می‌توان گفت این مجموعه در سال ۱۴۰۱ ( ۲۵۰ هزار میلیارد تومان) از روش‌های متنوع شامل عرضه‌های اولیه، اسناد خزانه اسلامی، پذیره‌نویسی و افزایش سرمایه شرکت‌ها برای بنگاه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاران، صنایع، دولت و ... تامین مالی انجام داده در حالی که طی هفت ماه نخست امسال این عدد به (حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان) می‌رسد.

منبع:سنا

کد خبر 482835

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • کرومیت چهارشنبه عرضه اولیه میشود

  کرومیت چهارشنبه عرضه اولیه میشود

  اطلاعیه عرضه اولیه سهام شرکت توسعه معادن کرومیت کاوندگان بنا به روش ترکیبی در نماد معاملاتی "کرومیت" منتشر شد.

 • چکیده تحلیل بنیادی «کقزوی»

  چکیده تحلیل بنیادی «کقزوی»

  سود سهام دریافتی در سال گذشته ۴۰ میلیارد تومان گزارش شده است. برای سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به ترتیب سود سهام ۵۶ و ۷۸ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

 • سهام کرومیت روز ۲۴ آبان عرضه می شود

  سهام کرومیت روز ۲۴ آبان عرضه می شود

  عرضه اولیه سهام شرکت کرومیت در تاریخ چهارشنبه ۲۴ آبان‌ماه ۱۴۰۲ انجام می شود.

 • ریسک‌ها و چالش‌های صنعت لیزینگ

  مدیرعامل شرکت لیزینگ پارسیان بررسی کرد:

  ریسک‌ها و چالش‌های صنعت لیزینگ

  صنعت لیزینگ از گذشته تا به حال با چالش‌ها و محدودیت‌های زیادی روبه‌رو بوده است که از نگاه مدیرعامل و عضو هیات مدیره این شرکت، ریسک‌های اعتباری، تامین مالی و محدودیت در انتشار اوراق از مهمترین آنها به حساب می‌آید.

 • لحظه به لحظه با بازار دوشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۲

  لحظه به لحظه با بازار دوشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۲

  روز گذشته ارزش معاملات در بازار بورس اوراق بهادار تهران در حوالی ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تثبیت شد، اما عدد شاخص همچنان در محدوده‌های ۲ میلیون و ۵۰ هزار واحدی قرار گرفته است. به جز نماد شستا اکثر بزرگان بازار همچون نماد فملی، شستا، اخابر، فولاد و نماد کگل و شپنا جزو تأثیرگذاران منفی بودند و نکته جالب نماد اپال بود که توانست ۲۴۱ واحد شاخص کل را مثبت کند. گروه انبوه‌سازی برای چندمین هفته متوالی همچنان جزو سه گروه برتر بازار از منظر ارزش معاملاتی است و بعد از گروه خودرویی که ارزش ۲۸۸ میلیارد تومانی را به خود گرفته بود، این گروه توانست با ۲۴۳ میلیارد تومان در رتبه و جایگاه دوم قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =