طرح‌های خاص «فارابی» برای سبدگردانی 

مدیرعامل سبدگردان فارابی گفت:جزو شرکت‌های سبدگردانی هستیم که به صورت اختصاصی طرح‌های خاصی را در سبدگردان طراحی و دسته بندی کردیم. همچنین بر اساس ارزیابی از ریسک‌پذیری مشتری‌هایمان یک محصول را مشخصا برای آنها تعریف کردیم و با استفاده از ابزارهای مشتقه این ریسک و بازده را برای آنها تنظیم کرده و سرویس می‌دهیم.

به گزارش صدای بورس ، وحید حسن‌پور دبیر، مدیرعامل سبدگردان فارابی در گفت‌وگو با هفته‌نامه اطلاعات بورس به بررسی وضعیت سبدگردان پرداخت و عنوان کرد: جزو شرکت‌های سبدگردانی هستیم که به صورت اختصاصی طرح‌های خاصی را در سبدگردان طراحی و دسته بندی کردیم. همچنین بر اساس ارزیابی از ریسک‌پذیری مشتری‌هایمان یک محصول را مشخصا برای آنها تعریف کردیم و با استفاده از ابزارهای مشتقه این ریسک و بازده را برای آنها تنظیم کرده و سرویس می‌دهیم. سبدگردان فارابی در سه دسته این سرویس‌ها را ارائه می‌دهد. همچنین وی در بخش دیگری به اهداف مجموعه اشاره کرد و گفت: هدف شرکت سبدگردان فارابی، ایجاد بستری است که بتواند افراد مختلف در جامعه و سرمایه‌گذاران را در طیف‌های مختلف جذب کند و بتواند سرویس‌هایی که به صورت تقاضا در سمت سرمایه‌گذاران بزرگ یا حقوقی‌های بزرگ مطرح می‌شود را برای آنها طراحی کند. عددی که گفته شد، در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری حدود دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در صندوق لبخند است که با درآمد ثابت است؛ حدود هزار میلیارد تومان آن هم در صندوق هدیه بوده؛ در مجموع صندوق‌های سلام و اکسیر یکم که صندوق‌های سهامی هستند، حدودا هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان؛ حدود ۲ هزار میلیارد تومان سبدهای تحت مدیریت و تقریبا ۷۰۰ میلیارد تومان صندوق جهش است. همچنین حدودا هزار میلیارد تومان هم صندوق بازارگردانی است. البته دو صندوق دیگر هم در مرحله شروع داریم که یکی صندوق کالایی در حوزه طلاست و صندوق بخشی ما هم که به زودی در حوزه فلز پذیره نویسی خواهد شد. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

* حدود سه سال از فعالیت سبدگردان فارابی که زیر مجموعه گروه مالی فارابی است، می‌گذرد.
در حال حاضر حدود ده همت ارزش دارایی تحت مدیریت سبدگردان فارابی است که در قالب ۷ صندوق سرمایه‌گذاری در حوزه صندوق بازارگردانی، سهامی، با درآمد ثابت و اهرمی به منظور ارائه خدمت به طیف سرمایه‌گذاران با درجات ریسک پذیری مختلف ارائه می‌شود.

* نکته متمایز کننده مجموعه شما با دیگر سبدگردان‌ها چیست؟
نکته‌ای که وجود دارد اینکه جزو شرکت‌های سبدگردانی هستیم که به صورت اختصاصی طرح‌های خاصی را در سبدگردان طراحی و دسته‌بندی کردیم. همچنین بر اساس ارزیابی از ریسک‌پذیری مشتری‌هایمان یک محصول را مشخصا برای آنها تعریف کردیم و با استفاده از ابزارهای مشتقه این ریسک و بازده را برای آنها تنظیم کرده و سرویس می‌دهیم. سبدگردان فارابی در سه دسته این سرویس‌ها را ارائه می‌دهد. سبد دامون که اصل سرمایه سرمایه‌گذار را با استفاده از ابزارهای مشتقه حفظ می‌کند و با احتمال بسیار بالایی این موضوع محقق شده که در عملکرد مجموعه هم وجود دارد. محصول بعدی سبد یاراست که یک بازده حداقلی را با استفاده از ابزارهای مشتقه و سایر ابزارهای موجود تعریف کرده است. سبد بعدی هم سبد دریا بوده و برای افرادی است که ریسک پذیری بسیار بالاتری دارند و دوباره با ترکیب ابزارهای مشتقه و سایر دارایی‌ها در بازار طراحی شده و برای افراد پر ریسک‌تر این سرویس ارائه می‌شود.

* ارزش دارایی‌های تحت مدیریت فارابی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال است. این دارایی در کجا سرمایه‌گذاری می‌شود؟
هدف شرکت سبدگردان فارابی، ایجاد بستری است که بتواند افراد مختلف در جامعه و سرمایه‌گذاران را در طیف‌های مختلف جذب کند و بتواند سرویس‌هایی که به صورت تقاضا در سمت سرمایه‌گذاران بزرگ یا حقوقی‌های بزرگ مطرح می‌شود را برای آنها طراحی کند.
عددی که گفته شد، در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری حدود دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در صندوق لبخند است که با درآمد ثابت است؛ حدود هزار میلیارد تومان آن هم در صندوق هدیه بوده؛ در مجموع صندوق‌های سلام و اکسیر یکم که صندوق‌های سهامی هستند، حدودا هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان؛ حدود ۲ هزار میلیارد تومان سبدهای تحت مدیریت و تقریبا ۷۰۰ میلیارد تومان صندوق جهش است. همچنین حدودا سه هزار میلیارد تومان هم صندوق بازارگردانی است. البته دو صندوق دیگر هم در مرحله اخذ مجوزهای لازم هستیم که یکی صندوق کالایی در حوزه طلاست و یک صندوق بخشی به نام فلز فارابی که در بخش فلزات اساسی پذیره نویسی خواهد شد.

* فعالیت سبدگردانی در بازار سهام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تجربیاتی که در سال‌های اخیر در صعودها و فرودهایی که خصوصا در سال ۹۹ اتفاق افتاد، منجر به آگاهی مردم نسبت به سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم شد. همچنین باعث شد هیجانات سرمایه‌گذاری و تصمیم‌گیری‌هایی که در بازار سرمایه اتفاق می‌افتد را از مسیر بهتری پیش ببرند. به نظر می‌رسد مهم‌ترین رسالتی که شرکت‌های سبدگردانی از چند سال اخیر داشتند و همچنان دارند، بحث فرهنگ‌سازی و جذب سرمایه‌ها از روش مستقیم سرمایه‌گذاری به روش غیر مستقیم است و توسعه و طراحی محصولات مالی جدید خصوصا در حوزه فینتک‌ها می تواند یکی دیگر از این فعالیت‌ها باشد. ایده‌آل ترین آن هم می‌تواند این باشد که حتی نهادهای مالی عمومی بزرگ کشور مثل صندوق‌های بازنشستگی به سمت استفاده از این سرویس برود تا مانند همه جای دنیا این سرویس‌ها را از چند سبدگردان بگیرند. نکته دیگر اینکه یکی دیگر از مهمترین موضوعات که به طور کلی برای هر سبدگردانی است، طراحی محصولات بر اساس نیازهایی که هر سرمایه‌گذار اعم از حقیقی و حقوقی می‌تواند داشته باشد که سبدگردان فارابی
در این زمینه جزو پیشروهاست.

نگاه پندار -خبـرنــگار

شماره ۵۰۸ هفته نامه اطلاعات بورس

کد خبر 479188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =