۲۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۱
چالش مهم تولیدکنندگان کنسرو ماهی

رییس هیات مدیره سندیکای کنسرو ایران گفت: به واسطه نبود صید داخل و همچنین مشکل واردات، نظام عرضه و تقاضا شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته است.

به گزارش صدای بورس, مسعود بختیاری درباره وضعیت تولید و تقاضای کنسرو ماهی تصریح کرد: یکی از بزرگترین چالش‌های ما تامین ماهی تن است زیرا اکنون پایان فصل صید داخل است یعنی از اواخر خرداد ماه تا اوایل آبان ماه ماهی صید داخل نداریم و این امر موجب می‌شود با کمبود شدید عرضه ماهی مواجه باشیم و در صورت تداوم این شرایط با افزایش قیمت روبه رو خواهیم بود.

وی تاکید کرد: کاهش فوق العاده عرضه ماهی به صورت غیرمنجمد در کارخانه ها نزدیک بنادر جنوبی موجب شده قیمت ماهی تن به صورت غیرمتعارف افزایش پیدا کند. تنها راه اینکه در این شرایط از ماهی وارداتی استفاده شود، خیلی از شرکت‌ها باتوجه به تجربیاتی که دارند؛ تلاش می‌کنند ماهی را تامین و پیش‌خرید کنند تا ماهی در بزنگاهی که صید داخل نیست در اختیارشان قرار گیرد و بتوانند پاسخگوی نیاز بازار و مشتریان باشند.

رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران تصریح کرد: خیلی از تولیدکنندگان اقدام به واردات کرده‌اند که برای این منظور باید پیش پرداخت یعنی کل مبلغ را واریز کنند و چند ماه طول می‌کشد تا ماهی بدست‌شان برسد. چالش بزرگ اینکه برخی دستگاه های اجرایی به جای درک شرایط که باتوجه به تحریم کار بسیار پرزحمتی است و همچنین باتوجه به اینکه صید ماهی تن در دنیا هم افت داشته شرایط فوق العاده سخت است، کار تولیدکننده ایرانی را سخت‌تر می‌کنند.

وی ادامه داد: واردکنندگان سال‌ها در این عرصه بودند منابع دست اول را خرید کرده‌اند اما ماهی به گمرک بندرعباس رسیده و باتوجه به تغییراتی که در اداره کل دامپزشکی صورت گرفته، افرادی مسوولیت را عهده دار شده اند که تجربه کافی ندارند و این معضل ایجاد کرده، اکنون ماهی به بندر رسیده و دموراژ و هزینه جانبی تحمیل و این موجب می‌شود قیمت ماهی به طور غیرمتعارف افزایش پیدا کند و نیز در قیمت تمام شده محصول خود را نشان می‌دهد.

بختیاری یادآور شد: هم اکنون به واسطه نبود صید داخل و همچنین مشکل واردات نظام عرضه و تقاضا بشدت تحت تاثیر قرار گرفته؛ در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار در ۱۶ مرداد مقرر شد کارگروهی ار وزارت صمت، سازمان حمایت، جهاد کشاورزی، شیلات، سندیکا، دامپزشکی، سازمان بنادر و بانک مرکزی تشکیل شود و مشکلات مربوط به واردات تن ماهی بررسی شود از آن زمان تاکنون برغم پیگیری‌های متعدد هنوز معلق باقی مانده است، برخی واحدها هم که اقدام به واردات ماهی تن کرده‌اند اما در پیچ و خم اداری و سختگیری غیرمنطقی اداره کل دامپزشکی هرمزگان گیر کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون رایزنی‌هایی با مسووولین دامپزشکی داشتیم که روز دوشنبه هفته پیش‌رو جلسه‌ای داشته باشیم و چالش‌ها را مطرح کنیم، امیدواریم که کمک کنند برطرف شود.

رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران درباره تغیبر قیمت کنسرو ماهی گفت: برغم همه مشکلات بواسطه تاکیدمسوولین سندیکا درخواست کردیم قیمت کنسرو ۱۸۰ گرمی معمولی افزایش داده نشود از این رو تاکنون افزایش قیمت اعمال نشده یعنی مدت هاست که همان نرخ ۷۴۹۰۰ تومان اعمال می شود و امید است تا ابتدای فصل صید قیمت روی همین رقم ثابت بماند و بعد زمانی که صید جدید ماهی باتوجه به میزان صید؛ تغییرات قیمت اعمال خواهد شد.

وی درباره توقف فعالیت کارخانجات تصریح کرد: در حال حاضر معدودی از کارخانه ها فعالیت می‌کنند زیرا ماهی موجود نیست اغلب واحدهای تولیدی یا بطور کل تعطیل و یا با ظرفیت پایین کار می‌کنند اما تعدادی که از پیشتر اقدام به واردات کرده و بخشی از ماهی‌ها را ترخیص کرده‌اند، فعال هستند و مابقی اکنون غیرفعال هستند که البته بخشی به این برمی‌گردد که ماهی داخل در این فصل صید نمی‌شود و ما هر ساله این چالش را داریم.

بختیاری افزود: تلاش می‌شود با واردات تا حد زیادی از چالش پوشش داده شود. امسال هم بانک مرکزی برای تامین ‌و تخصیص ارز مشکل ایحاد کرد و هم سختگیری‌های دامپزشکی و بویژه اداره کل دامپزشکی هرمزگان که به هیچ عنوان قابل توجیه نیست، چالش ایجاد کرد، حتی اگر نیت خیر هم داشته باشند ناآگاهانه در شرایط تحریم که صید صنعتی از یک کشور آفریقایی وارد می‌شود، معضل و مانع ایجاد می‌کنند.

وی درباره مبادی واردات ماهی تن خاطرنشان کرد: قبل ار تحریم از بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا و همچنین کره جنوبی و چین واردات داشتیم اکنون شرایط به خاطر تحریم محدود شده و بیشتر واردات با دور زدن و همچنین از دو کشور غنا و هندوستان و مقداری نیز آن هم به سختی از جزایر سیشل واردات انجام می شود.

منبع:پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی

کد خبر 479132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =