بازده بازار سرمایه بالاتر از تورم است

شاخص کل به تنهایی با حدود ۵۰ تا ۶۰ نماد بزرگ قابل مدیریت است، بنابراین ارزیابی شاخص به تنهایی نمی‌تواند فاکتور خوبی برای استراتژی سرمایه گذاری باشد.

نوسان بخش جدایی ناپذیر بازار سهام است، اما باید دانست قیمت‌ها ارزنده هستند، به طور مثال اگر به قیمت‌های سال ۹۹ نگاه کنیم خواهیم دید که P/E ها بسیار بالا بودند ولی در حال حاضر اینطور نیست.
از طرفی در فضای اقتصادی فعلی می‌بینیم که بسیاری از شرکت‌ها سهم‌های خوبی دارند که باید آن‌ها را استخراج کرد و اگر در آینده کوچکترین گشایشی در بحث‌های سیاسی و اقتصادی صورت گیرد، قطعاً وضعیت این شرکت‌ها نیز خیلی بهتر خواهد شد. از این منظر سرمایه گذاری در سهام با این قیمت‌ها ریسک چندانی نداشته و هر قدمی که در زمینه بهبود مسائل سیاست و اقتصاد پیش رویم فرصت‌های رشد خوبی هم ایجاد خواهد شد.
از آنجایی که شاخص به راحتی قابل مهندسی شدن است، شاید اصلاً تارگت و استراتژی سرمایه گذاری خوبی نباشد، اما به طور کل مجموعه بازار سرمایه در وضعیت ارزندگی قرار داشته و هیچ حبابی ندارد برخلاف سایر بازارهای موازی که حباب‌های کم و زیادی در آن‌ها دیده می‌شود. از طرفی شرکت‌هایی هستند که وضعیت بهتری در فروش و تولید دارند و اگر درست و با مطالعه سرمایه گذاری شود، در قیمت‌هایی که الان متعادل است و ایجاد نگرانی کرده به‌نظر می‌رسد می‌تواند بازار خوبی را ایجاد کند.
می‌توان گفت به هر شکلی که به بازار سرمایه نگاه کنیم حدوداً کف اصلاحات شاخص ۲ میلیون واحد باشد. در رابطه با رشد شاخص هم نمی‌توان عدد دقیقی بیان کرد اما اگر با معیار اقتصادی به بازار نگاه کنیم قطعاً بازده بورس اوراق بهادار بالای تورم است یعنی هر عددی را برای تورم تصور کنیم یقیناً شاخص بالاتر از آن خواهد بود.

  • یوسف هاشمی - کارشناس ارشد بازار سرمایه
  • شماره ۴۹۳ هفته نامه اطلاعات بورس
کد خبر 472446

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =