تمهیدات لازم برای توزیع اسکناس در شعب و خودپردازها اندیشیده شده

وزارت اقتصاد اعلام کرد: با توجه به نزدیک شدن ایام پایانی سال و تعطیلات نوروز، بانک مرکزی تمهیدات و تدابیر لازم را ایجاد نموده و با آمادگی کامل، اقدام به توزیع انواع اسکناس و ایران چک از طریق شبکه بانکی می‌کند.

به گزارش صدای بورس، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد و امور دارایی در پاسخ به مطلب ۲۶ اسفندماه روزنامه اعتماد با عنوان "چرا همچنان خودپردازها پول نقد ندارند؟ " توضیح داد: بر اساس بند ب از ماده ۱۰ قانون پولی و بانکی هدف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حفظ ارزش پول و موازنه پرداخت‌ها و تسهیل مبادلات بازرگانی و کمک به رشد اقتصادی کشور است. بر این اساس بانک مرکزی راستای ایجاد شرایط و امکان دسترسی آسان اقشار مختلف مردم به ابزار پرداخت مناسب برای انجام مبادلات روزمره (شامل اسکناس، مسکوک و ایران چک و نیز ابزارهای پرداخت غیرنقدی) اقدام می‌کند.

بانک مرکزی از ابتدای دهه هشتاد کوشیده است تا با ایجاد انواع سامانه‌های ساتنا، پایا، شتاب، شاپرک، چکاوک و انواع کارت‌های بانکی، پایانه‌های فروش (POS) و درگاه‌های پرداخت مجازی (IPG) امکان استفاده و دسترسی آسان عموم مردم به ابزارها را فراهم کند. در حال حاضر تمامی مبادلات روزمره مردم از خریدهای خرد تا پرداخت‌های کلان با استفاده از ابزارهای پرداخت مبتنی بر فناوری‌های نوین به صورت کامل امکان پذیر شده و مورد استقبال گسترده اقشار مختلف مردم نیز قرار گرفته است.

در سال‌های اخیر با توجه به افزایش ضریب نفوذ بانکداری الکترونیک در بیشتر مبادلات مالی کشور (حتی مبادلات خرد روزمره مردم) نسبت اسکناس و مسکوک در جریان به کمتر از دو درصد نقدینگی رسیده بود با این حال در ماه‌های اخیر به دلیل بروز برخی پدیده‌های اقتصادی و اجتماعی شاهد تغییر رفتار عموم مردم و تمایل بیشتر به استفاده از وجه نقد در انجام مبادلات روزمره هستیم.

با توجه به افزایش روند تقاضا برای وجه نقد در سطح جامعه که در پی طرح موضوعاتی از جمله اجرای مقررات جدید در حوزه مالیات استانی و اتصال پایه‌های فروش به سامانه مالیاتی کشور و نیز تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی، واکنش‌هایی را در بین صنوف مختلف در پی داشته و باعث بروز کمبودهایی به صورت مقطعی در حوزه نظام توزیع وجوه نقد کشور شده است؛ لذا بانک مرکزی با رصد و پایش مستمر وضعیت گردش وجوه نقد بانک‌ها نسبت به انتشار و توزیع انواع اسکناس و ایران چک متناسب با میزان تقاضا اقدام کرده است به طوری که حجم وجوه نقد منتشره در ۱۱ ماه نخست سال جاری بسیار بیشتر از مدت مشابه در سنوات گذشته بوده است.

به گزارش دانشجو,گفتنی است است با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال و تعطیلات نوروز، بانک مرکزی تمهیدات و تدابیر لازم را ایجاد کرده و با آمادگی کامل به مرور اقدام به توزیع انواع اسکناس و ایران چک از طریق شبکه بانکی می‌نماید تا در ایام مذکور از بابت تامین وجه نقد مورد نیاز در شعب و خودپردازهای بانکی مشکلی برای هم وطنان به وجود نیاید.

کد خبر 468748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =