۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵
دو نیمه متفاوت بورس تهران

معاملات دوشنبه بورس تهران با تعدیل شاخص‌ها و خروج پول حقیقی همراه بود.

به گزارش صدای بورس، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس صعودی شد. در نیمه اول معاملات شاخص‌ها روند صعودی داشتند و شاخص کل بیش از ۵ هزار واحد بالا رفت اما در ۹۰ دقیقه پایانی عرضه در بازار رشد کرد و شاخص‌ها نزول کردند.

در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار و ۹۱۷ واحد ایستاد که نسبت به روز یکشنبه ۶۷۵ واحد رشد داشته است.

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز ۶۵۶ واحد نسبت به روز یکشنبه پائین آمد و در رقم ۴۴۳ هزار و ۳۰۵ واحد ایستاد.

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و ۵۲ واحد صعود کرد و به رقم ۱۹ هزار و ۷۵ واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۲۸۴ نماد رشد قیمت داشتند و ۳۸۲ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۴۳ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۷ درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی از بورس

در مجموع معاملات دوشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۱۵۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خودرو (شرکت ایران خودرو) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۵۴ میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای خساپا (شرکت سایپا) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر نمادهای پارس، وسدید، فارس، قهکمت و ولبهمن بیشترین خروج پول را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز مانند روزهای کاری گذشته نماد «فارس» بیشترین اثر فزاینده را بر شاخص داشت و پس از آن، نمادهای «پارس» و «شستا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «خودرو»، «فملی» و «شپنا» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «هرمز»، «وسپهر» و «بپاس» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «خدیزل»، «شاوان» و «شراز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا فرابورس پرتراکنش‌ترین نمادها هستند.

عرضه و تقاضای معاملات دوشنبه

در معاملات دوشنبه ۹۵ نماد صف خرید داشتند و ۳۲ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۳۵ درصدی به ۲۱۹ میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش ۲۹ درصد افزایش یافت و ۲۸۷ میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم ۱۴۵ میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد.

در پایان معاملات نماد کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران) با صف‌ خرید ۲۵ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کپشیر، نمادهای پارس (شرکت پتروشیمی پارس) و خفنر (شرکت فنرسازی خاور) بیشترین صف خرید را داشتند.

در سوی دیگر در پایان معاملات گدنا بیشترین صف فروش بازار را داشت و پس از گدنا، نمادهای وملی، انرژی۲، غدشت و شسینا بیشترین صف فروش را داشتند.

جدول معاملات

به گزارش اکو ایران,امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۱۴ هزار و ۲۱ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۰۴ هزار و ۵۹۵ میلیارد تومان بود که ۹۶ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۱۳ صدم درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۶ هزار و ۷۶ میلیارد تومان رسید.

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۲۲۴ میلیارد تومان بود.

پس از خگستر، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد فارس و گدنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد یک میلیارد و ۲۱۲ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۶۹۲ سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. دو نماد خساپا و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

کد خبر 464199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =