خودروهای خارجی نیامده به بورس کالا رفت

سخنگوی وزارت صمت خبر از عرضه خودروهای خارجی به بورس کالا داد و گفت: خودروهای وارداتی قطعا از مسیر بورس کالا عرضه می‌شوند.

به گزارش صدای بورس, امید قالیباف در ادامه بیان کرد: در ابتدای امسال خودروسازان باید خودروهایشان را در سامانه قرعه‌کشی می‌آوردند. در حال حاضر سایپا به طور کامل از قرعه‌کشی خارج شده و در آینده خودروهای دیگر ایران‌خودرو هم با خروج از مکانیزم قرعه‌کشی، در بورس کالا عرضه می‌شوند.

پیشتر منوچهر منطقی، معاون وزیر صمت اظهار کرده بود که قیمت گذاری خودروهای وارداتی در بورس و بر مبنای عرضه و تقاضا انجام می‌شود.

منطقی تشریح کرده بود که قیمت این خودرو غیر اقتصادی است و اینکه در خودروهای وارداتی را در بورس معامله کنیم لزوما قیمت آن را اقتصادی نمی‌کند.

گفته‌های منطقی مبین این است که اگر خودروهای خارجی حتی از کارخانه و به صورت مستقیم خریداری شوند، باز هم گران خواهند بود. مسئله این است که واردات خودرو با ارز نیمایی بسیار گران تمام می‌شود.

با این وجود استقبال زیادی از خودروهای وارداتی خواهد شد. اما معاملات بورس کالا یعنی معامله بر اساس عرضه و تقاضا قیمت این خودروها را به چند میلیارد تومان می‌کشاند.

آمارها نشان می‌دهد میزان عرضه خودروهای وارداتی بالاست و ورود این خودروها به بورس می‌تواند گردش نقدینگی در بورس را افزایش دهد.

برخی از کارشناسان می‌گویند عرضه خودرو در بورس کالا می‌تواند گردش نقدینگی بازار سرمایه را به میلیاردها تومان برساند. این افزایش گردش نقدینگی می‌تواند تالار شیشه‌ای را از سقوط ادامه‌دار نجات دهد و به نوعی با عرضه این خودروهای وارداتی بورس تهران یک رنگ جدید به خود می‌گیرد.

منبع: دنیای اقتصاد

کد خبر 463363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =