۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
 قیمت برنج کم می شود؟

مدیر توسعه بازار فیزیکی بازار بورس گفت: با توجه به شفافیتی که در مکانیزم معاملات برنج بر روی تابلو بورس کالا رقم می‌خورد، عرضه و تقاضا تعین کننده این موضوع که می‌تواند به کشف قیمت منصفانه‌تر منجر شود.

به گزارش صدای بورس,جواد فلاح مدیر توسعه بازار فیزیکی بازار بورس در خصوص عرضه برنج در بورس کالا و پذیرش انبار برنج نکاتی را مطرح کرد.

چند انبار برنج در بورس کالا پذیرش شده است؟
در خصوص عرضه برنج در بورس کالا باید گفت تا کنون یک انبار در شهر آمل پذیرش شده است که برای دو نوع برنج گواهی سپرده صادر می‌شود که یکی از آن‌ها برنج طارم و دیگری برنج فجر است. معاملات برنج طارم از ۲۴ مهر شروع و برنج فجر نیز معاملات آن از شنبه ۷ آبان آغاز شده است.


برنج در بورس کالا قرار است به چه شکل مورد معامله قرار گیرد؟
معاملات برنج در بورس کالا به صورت گواهی سپرده کالایی از نوع پیوسته است.
انباری که در بورس کالا در آمل پذیرش شده کشاورز می‌تواند برنج خود را بعد از شالیکوبی به انبار منتقل کند در آنجا نمونه برداری انجام و پس از آنالیز برنج اگر محصول حداقل‌های لازم که اعلام شده را داشته باشد در سامانه قبض انبار ثبت و آن قبض تبدیل به گواهی سپرده کالایی می‌شود و کشاورز می‌تواند از این طریق برنج خود را عرضه کند

چه کسانی می‌توانند از بورس کالا برنج خریداری کنند؟
همه کسانی که کد سهامداری دارند می‌تواند نسبت به خریدی برنج اقدام کنند


آیا خرید برنج از بورس کالا محدودیت دارد؟
فلاح: خیر هیچ محدودیتی ندارد. هر گواهی یک کیلو گرم است و افرادی که آن را خریداری کرده اند می‌توانند در بازار ثانویه آن را به فروش برسانند.


آیا می‌توان برنج را فیزیکی تحویل گرفت؟
بله. اما اگر کسی بخواهد برنج را فیزیکی دریافت کند حداقل باید ۱۰۰ کیلو گرم خرید داشته باشد تا بتواند درخواست تحویل را بزند.البته این برنج‌ها بوجار نشده است و در کیسه‌های ۷۰ کیلو گرمی قرار دارد.اما اگر کسی تقاضای بوجار شدن و تحویل در بسته‌های ۱۰ کیلو گرمی را دارد باید درخواست بدهد و انبار دار نیز بر اساس شرایط آن را آماده می‌کند.


آیا قرار است انبارهای دیگری برای برنج در بورس کالا پذیرش شود.
بله . اگر متقاضی برای پذیرش وجود داشته باشد ما استقبال می‌کنیم.

آماری از معاملات برنج به ما ارائه می‌دهید؟
برنج فجر در اولین روز معاملاتی خود ۸ هزار و ۶۰۴ کیلو گرم مورد معامله قرار گرفت و برنج طارم نیز تا یکشنبه ۸ آبان ۱۹۱ هزار و ۱۰۴ کیلو گرم مورد معامله قرار گرفته است.

مزیت‌های عرضه برنج در بورس کالا چیست؟
عرضه برنج در بورس کالا برای کشاورز این امکان را فراهم می‌کند که به صورت مستقیم و بدون واسطه برنج خود را در یک بازاری به وسعت ایران به فروش برساند.
برای خریدار نیز یک برنج کاملا استاندار و بدن تقلب و خالص فراهم می‌شود که می‌تواند آن را خریداری و واسطه‌ها نیز حدف می‌شود. برنج در انبار بورس کالا از امنیت بهره مند می‌شود و مصرف کننده می‌تواند دید سرمایه گذاری نیز به آن نگاه داشته باشد.


آیا عرضه برنج در بورس کالا می‌تواند سبب کاهش التهاب این بازار شود؟
با توجه به شفافیتی که در مکانیزم معاملات برنج بر روی تابلو بورس رقم می خورد و عرضه و تقاضا تعین کننده است این موضوع می‌تواند به کشف قیمت منصفانه‌تر منجر شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 461858

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • بازگشایی نماد معاملاتی برنج از هفته آینده

  بازگشایی نماد معاملاتی برنج از هفته آینده

  انبار و نماد معاملاتی برای انجام معاملات گواهی سپرده کالایی برنج طارم محلی (بوجار نشده) در بورس کالا گشایش می‌یابد.

 • حلقه مغفول در تعادل کالاهای اساسی چیست؟ / فرصت سوزی

  حلقه مغفول در تعادل کالاهای اساسی چیست؟ / فرصت سوزی

  بررسی بازار کالاهای اساسی نشان می دهد اولا بخشی از رشد قیمت کالاهای اساسی ناشی از رشد قیمت دلار در سه سال گذشته است که به فشار ناشی از هزینه‌ها برای تولیدکننده‌ها تبدیل شده است و بخش دیگر به دلیل فنر قیمتی ناشی از سیاست‌های محدودکننده دولت می باشد که به یک شکاف شدید در حساب‌های مالی بنگاه‌های فعال منتهی شده و امروز پیرو این سیاست دولت، شکاف موجود با رشد شدید قیمت خودنمایی کرده است.

 • کشف نرخ عادلانه برنج در بورس کالا

  کشف نرخ عادلانه برنج در بورس کالا

  بررسی ها نشان میدهد تجربه معامله برنج در بورس کالا نشان از کشف قیمت در شرایط رقابت و حذف واسطه ها دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =