۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰
شکاف حقیقی و حقوقی در بازار

در روز یکشنبه شاخص‌ کل بورس از نیمه کانال ۱.۲ میلیونی بالا آمد و در رقم یک میلیون و ۲۵۴ هزار واحد قرار گرفت. امروز شاخص کل با تقاضای حقوقی رشد کرد. در مقابل حقیقی‌ها همچنان از بازار خارج می‌شوند و شاخص هم وزن نیز به ریزش ادامه داد.

به گزارش صدای بورس، امروز معاملات بازار سهام با رشد شاخص‌ کل آغاز شد و در یک ساعت ابتدایی نزدیک به ۵ هزار واحد صعود کرد. در نهایت شاخص ۹ هزار و ۸۳۷ واحد بالاتر از روز قبل ایستاد و به سطح یک میلیون و ۲۵۴ هزار و ۴۶۴ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز هزار و ۸۹۹ واحد نسبت به روز شنبه پائین آمد و در رقم ۳۵۶ هزار و ۲۴۱ واحد ایستاد.

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و ۹ واحد افت کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۱۵۰ واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۳۶۳ نماد رشد قیمت داشتند و ۳۰۷ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۵۴ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۴۶ درصد بازار افت قیمت داشتند.

۲۱ روز خروج پول حقیقی

در مجموع معاملات یکشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای بیست و یکمین روز متوالی منفی شد و ۵۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۳۵ میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فارس» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «غکورش»، «کویر» و «های وب» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «دماوند»، «غصینو» و «اتکای» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «مارون»، «آریا» و «کگهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شبندر صدرنشین است و فولاد و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای گدنا، دی و مادیرا پرتراکنش‌ترین نمادها هستند.

عرضه و تقاضا در معاملات یکشنبه

به گزارش اکو ایران,در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار ۹۳ میلیون تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم ۱۲ میلیارد تومان ایستاد.

در پایان معاملات نمادوتعاون (شرکت بیمه تعاون) با صف‌ خرید ۵ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وتعاون، نمادهای کشرق (شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود) و خچرخش (شرکت چرخشگر) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد غکورش تعلق داشت که ارزش آن ۲۹ میلیارد تومان بود. پس از غکورش، نمادهای غدشت، وآذر، فسپا و شکام صف فروش داشتند.

ریزش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۹ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۴ هزار و ۶۹۶ میلیارد تومان بود که ۴۸ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۱۳ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۴۵۹ میلیارد تومان رسید.

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۸۶ میلیارد تومان بود.

پس از فولاد، گدنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خگستر و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی با تعداد ۳۴۲ میلیون و ۸۳۶ هزار و ۵۸ سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد فولاد و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

کد خبر 461762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =