انتشار اوراق گام از مرز ۳۰ هزار میلیارد تومان گذشت

مجموع اوراق گام صادر شده توسط بانک‌ها از بهمن ۱۳۹۹ تا پایان مهر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰.۲ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش صدای بورس،مجموع اوراق گام صادر شده توسط بانک‌ها از بهمن ۱۳۹۹ تا پایان مهر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰.۲ هزار میلیارد تومان است که بیش از ۲۱.۴ هزار میلیارد تومان آن مربوط به عملکرد ماه‌های اخیر است.

با توجه به اصلاح دستورالعمل گام و مشوق‌های در نظر گرفته شده برای استفاده از این ابزار، عملکرد صدور اوراق گام طی ماه‌های اخیر با افزایش قابل توجه مواجه شده و روند استفاده از این ابزار صعودی است.

در سال نخست استفاده از این ابزار صرفاً برخی صنایع مانند خودرو، قطعه‌سازی و لوازم خانگی از این ابزار استفاده کردند ولی در چهار ماه اخیر، طیف بسیار متنوعی از فعالیت‌های اقتصادی شامل صنایع خودرو، قطعه‌سازی، لوازم خانگی، صنایع غذایی، کشاورزی، صنایع داروئی، صنایع شیمیایی، فلزات اساسی، محصولات فلزی، مصالح ساختمانی، صنایع الکتریکی و الکترونیکی از این ابزار برای تأمین مالی تولید استفاده کرده‌اند.

همچنین، تعداد صدور اوراق گام توسط بانک‌ها به ۱۱۲ فقره و تعداد بانک‌های فعال در صدور اوراق به ۱۰ بانک افزایش یافته است. البته لازم به ذکر است که مجوز صدور اوراق گام به ۲۴ بانک ابلاغ شده و بانک‌های دارای مجوز صدور اوراق گام می‌توانند از طریق سامانه گام و در چارچوب ضوابط ابلاغی بانک مرکزی، اقدام به انتشار اوراق کند.

با توجه به مصوبات ستاد اقتصادی دولت، تکلیف شده است تا حداقل ۲۰ درصد از کل تسهیلات پرداختی به بخش تولید در سال جاری از طریق تأمین مالی زنجیره‌ای صورت پذیرد. به منظور تحقق هدفگذاری مذکور، به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که تا پایان سال جاری حداقل به میزان ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از معاملات بورس کالا از طریق ابزارهای اعتباری مانند اوراق گام تسویه شده و همچنین تأمین مالی سرمایه در گردش زنجیره نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی و صنایع شیمیایی و نیز زنجیره صنایع غذایی و کشاورزی حداقل به میزان ۱۰۰ هزار میلیارد تومان با استفاده از ابزارهای تأمین مالی زنجیره‌ای از قبیل اوراق گام صورت پذیرد.


بیشتر بخوانید: نتایج معکوس ابزار بدهی در ‌تأمین مالی دولت


به منظور ترویج روش‌های تأمین مالی اعتباری و تشویق بنگاه‌ها به استفاده از این روش‌ها، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در جلسه مورخ ۱۰ مهرماه مقرر نموده است «شرکت‌های دولتی و نیز سازمان امور مالیاتی و وزارت صمت ابزارهای تأمین مالی زنجیره‌ای از قبیل اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) و برات الکترونیکی را بپذیرند».

سایر اقدامات انجام شده در زمینه ترویج استفاده از ابزار گام، برگزاری دوره‌های آموزشی برای شبکه بانکی، برگزاری سمینارهای آموزشی برای فعالان اقتصادی، تدوین محتوای آموزشی و اطلاع‌رسانی از طریق پایگاه‌اطلاع‌رسانی بانک مرکزی است.

به گزارش فارس،تمامی بنگاه‌های تولیدی خریدار نهاده (اعم از کالا و خدمت) می‌توانند در چارچوب ضوابط از طریق شبکه بانکی اقدام به تأمین مالی با استفاده از اوراق گام نمایند. در این روش، فروشنده نهاده می‌تواند اوراق گام را بابت خرید نهاده مورد نیاز خود به سایر اشخاص منتقل کرده یا در صورت نیاز به نقدینگی، اوراق را در بازار سرمایه به فروش رساند. لازم به تأکید است که بازپرداخت اوراق گام در سررسید توسط بانک عامل تضمین شده است.

کد خبر 461455

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • قهر یک ماهه بانک ها با دولت؟

  قهر یک ماهه بانک ها با دولت؟

  حراج اوراق بدهی دولتی در سال ۱۴۰۱ به مرحله بیست و دوم رسید. در همین رابطه برای چهارمین هفته متوالی بانک ها هیچ اوراقی را از دولت خریداری نکرده اند و تمام اوراق در بازار سرمایه فروش رفته است. به نوعی رویگردانی بانک ها از بازار اولیه به یک ماه رسیده است.

 • رکود ۸۰ تا ۹۰ درصدی بازار لوازم خانگی

  رکود ۸۰ تا ۹۰ درصدی بازار لوازم خانگی

  رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی خاطر نشان کرد: قیمت لوازم خانگی افزایش چشمگیری داشته است، تورم موجود در لوازم خانگی باعث شد که توان مردم برای تغییر و خرید لوازم خانگی کاهش پیدا کند و این اعتراض‌های اخیر نیز به رکود بازار دامن زد چراکه فعالان اقتصادی ناچار به تعطیلی واحد صنفی و کاهش ساعت کاری خود ‌شدند.

 • اقتصاد ایران در سال اول دولت سیزدهم

  اقتصاد ایران در سال اول دولت سیزدهم

  بیش از چهارده ماه از زمان روی کار آمدن دولت گذشته است. در این گزارش با بررسی عملکرد دولت در این مدت و با استناد به آمارهای رسمی وضعیت شاخص های اقتصادی کشور بررسی شده است.

 • خرید و فروش طلا و ارز از اختیارات بانک مرکزی شد

  وظایف و اختیارات ۳۵‌گانه بانک مرکزی تعیین شد

  خرید و فروش طلا و ارز از اختیارات بانک مرکزی شد

  نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز وظایف و اختیارات بانک مرکزی را تعیین کردند.

 • افزایش ۲۰۰ تا ۲۵۰ درصدی قیمت لوازم خانگی / بازگشت برندهای ژاپنی صحت دارد؟

  افزایش ۲۰۰ تا ۲۵۰ درصدی قیمت لوازم خانگی / بازگشت برندهای ژاپنی صحت دارد؟

  رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی خاطر نشان کرد: در شرایط تحریم امکان واردات قطعه برای ما وجود دارد و ما قطعات را از کشورهای ثالث وارد می‌کنیم. اگر این قطعات وارد نشود امکان تولید را از دست خواهیم داد.

 • حتی یک کیلو زیتون هم خرید حمایتی نشده

  حتی یک کیلو زیتون هم خرید حمایتی نشده

  رئیس شورای ملی زیتون گفت: سازمان تعاون روستایی بنا به دستور وزارت جهادکشاورزی مکلف شد که ۳۰ هزار تن دانه روغنی با قیمت ۲۵ هزار تومان خریداری کند. این تصمیم حدود یک و نیم‌ماه پیش گرفته شد ولی هنوز حتی یک کیلو هم خریداری نشده است.

 • قیمت خودرو ۳ آبان ۱۴۰۱ / جهش ۱۵ میلیونی قیمت پژو پارس

  قیمت خودرو ۳ آبان ۱۴۰۱ / جهش ۱۵ میلیونی قیمت پژو پارس

  برای رکود بازار دلایل مختلفی عنوان می شود. از خلا خبری پیرامون حوزه‌های مختلفی همچون برجام گرفته تا واردات خودرو دلایلی است که کارشناسان برای رکود بازار عنوان می‌کنند. فربد زاوه نیز در گفتگو با اقتصادآنلاین کاهش قدرت خرید مردم را یکی از عمده دلایل رکود سنگین بازار عنوان کرد. در معاملات دوشنبه نیز قیمت ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما، قیمت پژو پارس LX و قیمت پراید ۱۱۱ افزایش داشت.

 • ۳.۶ تریلیون تومان اوراق در حراج اوراق مالی دولت

  ۳.۶ تریلیون تومان اوراق در حراج اوراق مالی دولت

  بانک‌مرکزی در گزارشی جزئیات آخرین حراج اوراق مالی دولت را اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =