بی اعتنایی بورس به مذاکرات جدید ایران و آمریکا

در شرایطی که برخی از تحلیلگران آزادی زندانی دوتابعیتی ایرانی-امریکایی را نشانه‌ای از مصالحه و آغازی برای احیای برجام تلقی کردند، اما به نظر می‌رسد بورسی‌ها این سیگنال را مثبت تلقی نکردند و احیای برجام را باور ندارند.

به گزارش صدای بورس,در معاملات روز یکشنبه دهم مهر ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل ۸ هزار و ۸۵۵ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۳۲۲ هزار و ۲۳ واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس با ریزش ۴ هزار و ۲۲ واحدی در سطح ۳۸۲ هزار و ۱۱۴ واحدی ایستاد.همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۳۷ واحد پائین آمد و در سطح ۱۸ هزار و ۱۲۳ واحد قرار گرفت.  

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای «وپاسار»، «میدکو» و «فارس» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای «کالا»، «بورس» و «دانا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «وهور» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «مارون»، «فرابورس» و «دماوند» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و خساپا و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، فرابورس و کرمان پرتراکنش‌ترین نمادها هستند.  

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۸ هزار و ۲۹۷  میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۴ هزار و ۷۷۹ میلیارد تومان بود که ۵۸ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۱۰ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان رسید. 

صف‌های بازار سهام

در معاملات یکشنبه ۲۶ نماد صف خرید داشتند و ۱۰۸ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۲۹ درصدی به ۸۵ میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش ۶ درصد افزایش یافت و ۳۰۳ میلیارد تومان بود.در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار ۱۱۱ میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم ۴۱ میلیارد تومان ایستاد. در پایان معاملات نماد غنوش (شرکت نوش مازندران) با صف‌ خرید ۱۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از غنوش، نمادهای وتعاون (شرکت بیمه تعاون) و گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد بفجر تعلق داشت که ارزش آن ۶۳ میلیارد تومان بود. پس از بفجر، نمادهای فمراد، خپویش، حپترو و فاذر بیشترین صف فروش داشتند.

منبع: اقتصاد نیوز

بورس

کد خبر 460210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =