انتقاد از عدم سرمایه گذاری روسیه در نفت و گاز

یک کارشناس حوزه انرژی اظهار داشت: روسیه یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت و گاز دنیا است و یکی از بازارهای هدف که می‌تواند به توسعه بازار ایران کمک کند اما اروپاست که تاکنون به عنوان ناموس روسیه بوده و به هیچ عنوان اجازه نداده که ایران نگاه چپ به این بازار داشته باشد.

به گزارش صدای بورس، مرتضی بهروزی‌فر ، درباره تکمیل پروژه ال ان جی ایران توسط روسیه و صادرات و سواپ گاز به جنوب، پاکستان و عمان در قرارداد با گازپروم اظهار داشت: ما هیچگونه تجربه موفقی در حوزه صنعت نفت و گاز با روسیه نداشته‌ایم، حتی قبل از تحریم و جنگ با اوکراین هم این کشور یک ریال در ایران سرمایه گذاری نکرده است و کاملا بصورت مطلق از تمام تحریم‌های امریکا تبعیت کرده و هیچ اقدامی که باعث شکستن تحریم‌های امریکا شود، انجام نداده است.

وی با بیان اینکه روسیه همواره در حوزه نفت و گاز نه شریک بلکه رقیب ما بوده است، افزود: روسیه یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت و گاز دنیا است و یکی از بازارهای هدف که می‌تواند به توسعه بازار ایران کمک کند اروپاست که تاکنون به عنوان ناموس روسیه بوده و به هیچ عنوان اجازه نداده که ایران نگاه چپ به این بازار داشته باشد.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد؛ مورد دیگر اینکه ما پلنت ال ان جی نداریم، روسیه هم تکنولوژی ان را در اختیار ندارد، تمام واحدهایی که اکنون در دست بهره برداری است امریکایی و اروپایی است. روسیه تاکنون حتی یک واحد کوچک هم برای خودش نتوانسته راه اندازی کند، بنابراین انتظار نداشته باشیم که این کار را برای ما انجام دهد.


بیشتر بخوانید: نقشه پوتین برای بازار ایران


وی گفت: برای صادرات گاز به عمان ما دو مسیر داریم، یکی آبهای کم عمق است که باید از امارات عبور کند، هم ما و هم روسیه توان احداث آن را داریم اما به دلیل مشکلاتی که با امارات داریم اجازه ساخت و احداث خط لوله را به ما نخواهد داد. در مورد آبهای عمیق هم شرکت‌هایی که توان اجرا دارند از تعداد انگشت‌های یک دست هم کمترند و همه اروپایی و امریکایی هستند، حتی شاهدیم لوله گذاری خط نورد استریم ۲ را شرکت‌های اروپایی انجام دادند زیرا روسیه تکنولوژی آن را ندارد.

بهروزی‌فر درباره صادرات به پاکستان نیز بیان کرد: پاکستان بازار کوچکی است، زمانی هم که قرار بود آی پی آی اجرا شود، هند مخالفت کرد چون تمایلی ندارد به خط لوله عبوری از پاکستانی که تا پای جنگ با هم پیش رفته‌اند، وابسته شود. علاوه بر این بخش عمده صنایع و جمعیت پاکستان در حاشیه شرقی قرار دارد که با ایران فاصله دارد، خط لوله‌ای که از ایران کشیده می‌شود از منطقه‌ای عبور خواهد کرد که حتی دولت اسلام‌آباد بر آن حاکمیت ندارد و در دست عشایر، قبال و تندروهای سنی است که با ایران مشکل دارند، بنابراین بعید است این خط اجرا شود. اگر هم اجرایی شود در حد ۵۰ درصد ظرفیت خواهد بود و در سال چند بار نیز منفجر می‌شود و باید هزینه کنیم تا خط بازسازی شود. بعبارت دیگر پاکستان بازاری نیست که ما بتوانیم با آن مشکلاتمان را حل کنیم.

به گزارش ایلنا، وی یادآور شد: در هر حال اگر با روسیه به امضای قرارداد هم برسیم، اجرایی نمی‌شود و نتیجه نخواهد داد فقط وقت گذرانی است، چراکه تا زمانی که امریکا به این کشور اجازه نداد اس۳۰۰ وارد ایران نشد، مسکو به هیچ وجه بنا ندارد با واشنگتن سرشاخ شود بنابراین اگر در بهترین حالت قرارداد هم با این کشور به امضا برسانیم، ما را بازی می‌دهد تا فرصت‌هایمان را از دست بدهیم و ما مجبوریم در زمین روس‌ها بازی کنیم تا تنها منافع آنها تامین شود.

کد خبر 459751

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • سه محور اساسی سفر رییسی به نیویورک

  سه محور اساسی سفر رییسی به نیویورک

  فرهاد تقوامنش، تحلیلگر ارشد مسائل ‌بین‌الملل در یادداشتی به بررسی ابعاد مهم سفر رییس جمهور به آمریکا پرداخت

 • لوازم خانگی قاچاق، بامجوز وارد کشور می‌شود

  لوازم خانگی قاچاق، بامجوز وارد کشور می‌شود

  رئیس اتحادیه لوازم خانگی خاطر نشان کرد: توان و قدرت خرید مردم تقلیل پیدا کرده است از این‌رو در خرید اشتباه می‌کنند و کالاهایی که در سمساری‌ها و امانت‌فروشی‌ها می‌خرند کالاهای استوک، رنگ‌شده و تعمیری بوده و به نوعی دور ریختن پول است.

 • ضوابط تعیین نرخ سقف بازار برق اعلام شود

  ضوابط تعیین نرخ سقف بازار برق اعلام شود

  عضو سندیکای شرکت های تولید کننده برق با تأکید بر اینکه وزارت نیرو وظیفه دارد ضوابط تعیین نرخ سقف بازار برق را اعلام کند، گفت: در حال حاضر نرخ هایی با منطق غیرمشخص و شرایط مبهم اعلام می‌شود.

 • دو عامل مهم افزایش تولید

  دو عامل مهم افزایش تولید

  رشد اقتصادی ایران در سال جاری بیشتر خواهد بود اما نه در بخش نفت. مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی پیش بینی کرده با رشد اقتصاد در بخش های خدمات و کشاورزی در کشور تحت تاثیر تخلیه شوک کرونا و رشد میزان بارندگی، تولید ایران رشدی ۷.۳ درصدی را در پایان سال داشته باشد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =