این صاحبخانه ها ۱۰.۵ تریلیون تومان مالیات بدهکارند

رییس کل سازمان مالیاتی کشور از رشد ۶۵ درصدی درآمدهای مالیاتی تا پایان تیرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: تا پایان تیرماه اطلاعات ۵۲۰ هزار خانه خالی از وزارت راه و شهرسازی دریافت ‌شد که مبلغ مالیات آنها ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

به گزارش صدای بورس- «داوود منظور» در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته دولت با ارائه گزارشی از اقدامات سازمان مالیات در دولت سیزدهم، در مورد اخذ مالیات از خانه‌های خالی اظهار کرد: تا پایان تیرماه امسال اطلاعات ۵۲۰ هزار خانه خالی از سوی وزارت راه و شهرسازی دریافت ‌شد که مبلغ مالیات در نظر گرفته شده برای آنها ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که به مودیان اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: اطلاع‌رسانی در مورد مالیات خانه‌های خالی به افراد از طریق سامانه مالیات انجام می‌شود و از طریق ارسال نامه مکتوب اطلاع‌رسانی را تکمیل می‌کنیم.

رییس کل سازمان مالیاتی ادامه داد: ۱۰۰ هزار نفر به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مالیات خانه‌های خالی اعتراض کردند که مرجع رسیدگی به آن وزارت راه و شهرسازی است، در صورتی که مالکان از پرداخت استنکاف کنند، ماهانه مشمول پرداخت ۲.۵ درصد مبلغ مالیات به عنوان جریمه خواهند شد.

منظور با بیان اینکه شناسایی خانه‌های لوکس ناچیز و تعدادشان پایین بود، گفت: سال گذشته شهرداری‌ها اطلاعات کاملی از خانه‌های بوکس ارائه نکردند. امسال هم پیگیر هستیم تا اطلاعات جامع را از شهرداری و سازمان بگیریم و امیدواریم تا پایان سال جمع آوری کنیم.

معاون وزیر اقتصاد گفت: خودروهای لوکس را شناسایی کرده‌ایم و فرایند دریافت مالیات آن شروع شد که تا کنون ۱۵۹ میلیارد تومان مالیات گرفته شده است.

منظور تاکید کرد: شاخص‌های ملاک لوکس بودن خانه‌ها و خودروها از سوی قانون‌گذار در سال جدید افزایش یافته و سازمان مالیاتی به عنوان مجری قانون و قوانین را اجرا می‌کند.

۲هزار و ۵۰۰ بدهکار مالیاتی ممنوع الخروج شدند/ ۱۰ سال زندان برای فراریان مالیاتی

وی از رشد ۶۵ درصدی درآمدهای مالیاتی تا پایان تیرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و ادامه داد: ۲ هزار و ۵۰۰ بدهکار مالیاتی ممنوع‌الخروج شدند که اقدام به واریز یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات کردند.

رییس کل سازمان مالیاتی گفت: برای فراریان مالیاتی پرونده کیفری تشکیل می‌شود که در همین مسیر ۱۰ نفر که اقدام به تشکیل شرکت صوری و فرار مالیاتی کرده بودند، محکوم به ۱۰ سال زندان شدند.

منظور با بیان اینکه در این دولت رویکردمان حرکت به سمت مودی محوری است، بیان کرد: برای گسترش این امر، برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است تا تمام اتفاقاتی که در حوزه مالیاتی رخ می‌دهد را به‌صورت کامل در سراسر کشور پوشش دهیم. در همین راستا پایگاه خبری به‌عنوان یک مرجع در اختیار رسانه‌هاست تا اقدام به بازنشر اخبار آن کنند.

وی بیان داشت: برای فرهنگ سازی در صدد هستیم تا پادکست رادیو مالیات را راه‌اندازی کنیم و در آن مقررات بخش‌نامه و همه مواردی که به مودیان مربوط می‌شود را ارائه دهیم و از کارشناسان دعوت می‌شود تا با این رادیو همکاری داشته باشند.

معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: پویش پاسخ‌گویی نظام مالیاتی را گسترش می‌دهیم؛ از این رو از مدیران مالیاتی استان‌ها درخواست کردیم که روزانه ۲ ساعت را به پاسخگویی مراجعان اختصاص دهند و از ظرفیت مشاوران مالیاتی در میز خدمت نیز استفاده کردیم. ضمن اینکه سامانه تلفنی به شماره ۱۵۲۶ نیز پاسخگوی ابهام‌های مودیان است.

منظور از رونمایی کتابچه دستاوردهای یک‌ساله و عملکرد سازمان مالیاتی خبر داد و اظهار کرد: این کتابچه با رویکرد مالیات ستانی و سامانه محوری است تا عموم مردم در جریان جزییات آن قرار گیرند.

ساماندهی ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کارتخوان

وی گفت: کاهش فشار بر بخش رسمی اقتصاد و مبارزه با فرارهای مالیاتی و دیجیتالی کردن یا هوشمندسازی رویکرد دیگری است که در حوزه خدمات الکترونیکی صورت گرفته تا با استفاده از سامانه‌ها و برنامه‌های مختلف مراجعه مودیان کاهش یابد.

معاون وزیر اقتصاد از ساماندهی ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کارتخوان خبر داد و گفت: ۹ میلیون از این کارتخوان‌ها غیر فعال شدند و یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارتخوان به حساب‌های تجاری متصل شدند.

جداسازی حساب‌های تجاری از غیرتجاری تا پایان سال/ کارت به کارت بررسی می‌شود؟

منظور ابراز داشت: جداسازی و تفکیک حساب‌های تجاری از غیر تجاری با همکاری بانک مرکزی تا پایان امسال صورت می‌گیرد. از این رو افرادی که فعالیت‌های تجاری دارند باید به سازمان مالیاتی اعلام کنند.

وی گفت: قانون‌گذار این اختیار را داده است که همه حساب‌های متصل به دستگاه‌های کارتخوان را بررسی کنیم، اما تمرکز ما بر روی تراکنش‌های کارتخوان است؛ از این رو اگر فردی کارتخوان را خریداری کرده و از آن استفاده نکرده است، تنها تمرکز بر روی تراکنش‌های کارتخوان است. در صورتی که کارت به کارت کردن به حساب بیش از ۵۰ مورد در ماه باشد، مشکوک به حساب تجاری است و بررسی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، رییس کل سازمان مالیاتی با اشاره به اقدام بعضی از مراکز درمانی و بهداشتی در خودداری از استفاده کارتخوان، گفت: در صورتی که کارت به کارت در حساب‌های دیگری انجام شود، مورد پیگیری قرار می‌گیرد و اگر تخلف مشهود شود، مشمول پرداخت مالیات و جرایم خواهد شد.

منظور تاکید کرد: این امر نیازمند همکاری مردم و ارائه گزارش‌ها در سامانه سوت زنی است که مردم تخلفات و شماره‌ها کارت‌ها را اعلام کنند.

کد خبر 457904

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • فارس چقدر سود تقسیم کرد؟

  فارس چقدر سود تقسیم کرد؟

  گزارش صورت‌های مالی سال مالی منتهی به ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ (حسابرسی نشده) شرکت فارس منتشر شد.

 • ۳ میلیون مودی جدید مالیاتی در یک سال

  ۳ میلیون مودی جدید مالیاتی در یک سال

  رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: موارد تخلف پزشکان در استفاده نکردن از دستگاه های کارتخوان توسط بازرسان این سازمان شناسایی و مورد بررسی قرار می گیرد.

 • سرآمد بازار سودی نداشت

  سرآمد بازار سودی نداشت

  گزارش صورت‌ های مالی سال مالی منتهی به ۱۴۰۱/۰۴/۳۱ (حسابرسی نشده) شرکت سرآمد بازار منتشر شد.

 • چراغ دولت الکترونیک در وزارت نیرو روشن است؟

  چراغ دولت الکترونیک در وزارت نیرو روشن است؟

  هم‌اکنون در خصوص وزارت نیرو، الکترونیکی شدن خدمات حوزه آب و برق بیشتر مدنظر دولت است.

 • کارتخوان ها ۷۰۰ میلیارد تومان کاغذ می خورند

  کارتخوان ها ۷۰۰ میلیارد تومان کاغذ می خورند

  مدیرعامل شرکت شاپرک از افزایش مصرف و چاپ کاغذ رسید پرداخت در دستگاه‌های کارتخوان خبر داد و عنوان کرد که سالانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان صرف این رسیدها می‌شود.

 • آسمان ثابت سودی محقق نکرد

  آسمان ثابت سودی محقق نکرد

  اطلاعات و صورت‌های مالی میان دوره‌ای دوره ۹ ماهه منتهی به ۱۴۰۱/۰۴/۳۱ (حسابرسی نشده) شرکت آسمان ثابت منتشر شد.

 • چهار صنعت بورسی در معرض آسیب جدی

  چهار صنعت بورسی در معرض آسیب جدی

  عضو هیأت مدیره کارگزاری بانک کارآفرین گفت: چهار صنعت خودرو، تایر، روغن موتور و غذایی مخصوصا روغنی‌ها به شدت تحت تأثیر منفی قیمت‌گذاری دستوری بوده و این موضوع باعث از بین رفتن آنها می‌شود.

 • مالکان خانه‌های خالی بخوانند

  مالکان خانه‌های خالی بخوانند

  اگر مالکان خانه‌های خالی به مالیات تعیین شده اعتراض دارند باید تا دهم شهریور آن را ثبت کنند، چرا که ثبت اعتراض و بررسی آن بعد از تاریخ مذکور وارد فرایند دادرسی خواهد شد.

 • پرسپولیس طرفدارانش را ناکام گذاشت

  پرسپولیس طرفدارانش را ناکام گذاشت

  صورت‌های مالی سال مالی منتهی به ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ (حسابرسی نشده) شرکت پرسپولیس منتشر شد.

 • شرایط دریافت کارتخوان تغییر کرد

  شرایط دریافت کارتخوان تغییر کرد

  مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفت: ارایه برخی خدمات بانکی همچون اعطای ابزارهای پذیرش صرفا به دارندگان سپرده های بانکی تجاری قابل تخصیص است.

 • وملی ایران ۹ ماهه چقدر سود تقسیم کرد؟

  وملی ایران ۹ ماهه چقدر سود تقسیم کرد؟

  گزارش اطلاعات و صورت‌های مالی میان دوره‌ای دوره ۹ ماهه منتهی به ۱۴۰۱/۰۴/۳۱ (حسابرسی نشده) شرکت وملی ایران بررسی شد.

 • نیش ترمز در سرازیری قیمت خودرو

  نیش ترمز در سرازیری قیمت خودرو

  در حالی که از اواخر هفته گذشته قیمت خودرو در سراشیب کاهش قرار گرفته و شیب آن در دو روز ابتدای این هفته تند شده بود، امروز روند کاهش قیمت خودرو متوقف شد.

 • مقصد خودرو در هفته پیش رو کجاست؟

  مقصد خودرو در هفته پیش رو کجاست؟

  نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران اظهار داشت: در روزهای اخیر کاهش قیمت تقریباً در تمام تولیدات داخلی رخ داده است؛ مثلا پراید ۴ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ شش میلیون تومان افت قیمت داشت. در مجموع هر خودرویی به نسبت قیمت خود، با درصدی کاهش روبرو بوده است.

 • راه پُر پیچ و خم «مسکن» سازی در دولت

  راه پُر پیچ و خم «مسکن» سازی در دولت

  اگرچه عزم دولت در اجرای وعده ساخت ۴ میلیون مسکن جزم است، اما در اجرای آن برخی چالش ها و موانع پیش روی وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

 • ماهی یک میلیارد دلار زیان صنایع از این محل

  ماهی یک میلیارد دلار زیان صنایع از این محل

  خاموشی برق صنایع تاکنون خسارت‌هایی  را به بخش‌های مختلف تولیدی وارد کرده و سبب کاهش بازدهی تولید برخی از صنایع شده است این درحالی است که قطعی برق حداقل ۲۰ درصد هزینه‌های تولید را در برخی صنایع افزایش می‌دهد و برآورد شده این خاموشی‌ها ماهانه یک میلیارد دلار زیان به اقتصاد کشور وارد می‌کند که معادل نیمی از سرمایه ساخت یک نیروگاه ۴ هزار مگاواتی است، بنابراین عدم تامین برق پایدار واحدهای صنعتی در سال‌های اخیر و خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده و نشده مشکلاتی را برای واحدهای تولیدکننده ایجاد کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =