نرخ تورم هفت کشور صنعتی جهان زیر ذره بین

متوسط نرخ تورم هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه هفت ۷.۹ درصد در ماه ژوئن اعلام شد.

به گزارش صدای بورس، آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه که عمده اعضای آن کشورهای صنعتی جهان هستند نشان می‌دهد متوسط نرخ تورم در این سازمان در ماه ژوئن دو رقمی شده و به ۱۰.۳ درصد رسیده است.

در ماه پیش از آن نرخ تورم در این سازمان ۹.۷ درصد اعلام شده بود. افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت عامل اصلی ثبت تورم دو رقمی در ماه ژوئن در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بوده است. رشد تورم در این ماه شدیدترین افزایش نرخ تورم در این سازمان از ژوئن ۱۹۸۸ به این سو بوده است.

براساس این گزارش قیمت مواد غذایی از ۱۲.۶ درصد در ماه می میلادی به ۱۳.۳ درصد در ماه ژوئن افزایش یافت که بالاترین رشد قیمت این مواد از سال ۱۹۷۵ به این سو بوده است. قیمت حامل‌های انرژی هم به رشد خود ادامه داد و تورم سالانه ۴۰.۷ درصدی را در ماه ژوئن تجربه کرد. نرخ تورم سالانه سوخت در ماه می ۳۵.۴ درصد گزارش شده بود.

نرخ تورم سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ماه ژوئن به استثنای غذا و سوخت نیز بالغ بر ۶.۷ درصد بوده است. در ماه پیش از آن، این رقم ۶.۴ درصد اعلام شده بود.

این گزارش افزود همه اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه به‌جز آلمان، ژاپن و هلند در ماه ژوئن با افزایش نرخ تورم مواجه شده‌اند. یک‌سوم اعضای این سازمان تورم دو رقمی داشته‌اند. ترکیه با نرخ تورم ۷۸.۶ درصدی بالاترین نرخ تورم و ژاپن با تورم ۲.۴ درصدی پایین‌ترین نرخ تورم در میان این کشورها را ثبت کرده‌اند. نرخ تورم برخی اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ماه ژوئن عبارت است از: آمریکا ۹.۱ درصد، استرالیا ۶.۱ درصد، اتریش ۸.۷ درصد، کانادا ۸.۱ درصد، بلژیک ۹.۶ درصد، آلمان ۲.۱ درصد، فرانسه ۵.۸ درصد، اسپانیا ۱۰.۲ درصد، یونان ۱۲.۱ درصد، مجارستان ۱۱.۷ درصد، ایرلند ۹.۱ درصد، لتونی ۱۹.۳ درصد، لیتوانی ۲۱ درصد، لهستان ۱۵.۵ درصد، هلند ۸.۶ درصد، اسلواکی ۱۳.۳ درصد، سوئد ۸.۷ درصد، انگلیس ۸.۲ درصد، ایسلند ۸.۸ درصد و استونی ۲۱.۸ درصد.

این گزارش متوسط نرخ تورم هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه هفت را نیز ۷.۹ درصد در ماه ژوئن اعلام کرده است که این رقم نسبت به تورم ۷.۵ درصدی در ماه می افزایش داشته است. البته نرخ تورم این گروه منهای غذا و سوخت ۴.۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۱ درصد کاهش داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز- ایتالیا با ۱.۱ درصد و فرانسه با ۰.۶ درصد بیشترین رشد نرخ تورم را در این ماه داشته‌اند. براساس این گزارش متوسط نرخ تورم در گروه ۲۰ نیز در ماه ژوئن به ۹.۲ درصد افزایش یافته است. نرخ تورم این گروه در ماه قبل ۸.۹ درصد اعلام شده بود. همه اعضای این گروه به‌جز هند با افزایش قابل توجه نرخ تورم در ماه ژوئن مواجه شده‌اند.

کد خبر 457154

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • مجلس با پیشنهاد دولت برای عدم بازگشت قیمت‌ها به شهریور ۱۴۰۰ مخالفت خواهد کرد؟

  مجلس با پیشنهاد دولت برای عدم بازگشت قیمت‌ها به شهریور ۱۴۰۰ مخالفت خواهد کرد؟

  سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وقتی دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف می‌کند نمی‌شود انتظار داشت که تنها ۴ قلم کالا گران شود، هرکسی که این حرف را گفته اشتباه کرده است، این اتفاق نمی‌تواند منطقی باشد و سایر کالاها متاثر از افزایش قیمت این کالاها خواهند بود.

 • افزایش پرداخت وام‌های خرد دستاورد نیست

  افزایش پرداخت وام‌های خرد دستاورد نیست

  یک کارشناس اقتصادی بررسی می‌کند که آیا افزایش پرداخت وام‌های خرد، دستاورد دولت سیزدهم محسوب می‌شود یا می‌تواند عواقب مخربی داشته باشد؟

 • نقش پر رنگ مشاوران املاک در گرانی مسکن 

  نقش پر رنگ مشاوران املاک در گرانی مسکن 

  بهرویان گفت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون عادلانه، نظارت بر فعالیت این صنف به حداکثر برسد تا در حق طرفین معامله اجحاف صورت نگیرد.

 • خرج سفره ۳۵۰ هزار تومان کمتر از حقوق پایه!

  خرج سفره ۳۵۰ هزار تومان کمتر از حقوق پایه!

  برخی سیاست‌های اقتصادی عاملی شده تا در ادوار مختلف سبد غذایی و وضعیت معیشتی بخشی از جامعه ایران تحت تأثیر قرار بگیرد. در چندماه اخیر و پس از «حذف ارز ترجیحی» قیمت بخشی از اقلام خوراکی ضروری افزایش چشمگیری داشته و سطح توانگری بسیاری از سرپرستان خانوار برای تأمین یک زندگی حداقلی به شدت کاهش پیدا کرده است.

 • واریز وام ازدواج ۱۰ روز پس از تکمیل مدارک

  واریز وام ازدواج ۱۰ روز پس از تکمیل مدارک

  رئیس کل بانک مرکزی گفت: وام ازدواج از زمان کامل بودن مدارک حداکثر ۱۰ روز باید به حساب متقاضیان واریز شود. در غیر این صورت آن بانک تخلف کرده و باید به هیات مرکزی بانک گزارش داده شود.

 • قیمت شیر برای وعده صبحانه چقدر است؟

  قیمت شیر برای وعده صبحانه چقدر است؟

  در این خبر به بررسی قیمت انواع شیر پاستوریزه در بازار پرداختیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =