مانع تراشی ها در بورس ادامه دارد / بازار در هفته جدید چگونه خواهد بود؟

موردی که بازار ما را این روزها آزار می دهد، دخالت دولت در قیمت محصولات شرکت ها، مانع تراشی ها برای ورود معاملات خودرو به بورس کالا و ابطال مکرر معاملات در بورس کالا است که به همراه قطع برق صنایع در فصل گرما، شرکت ها را با چالش جدی مواجه می کند.

صدای بورس - مژده ابراهیمی؛ مواردی که عوامل رکود و بی رمقی بازار را به طور کلی شامل می شود و سایه آنها بر سر بازار است؛ نزدیک شدن به فصل مجامع می تواند در هفته پیش رو، شرکت هایی که تقسیم سود مناسبی را دارند مورد توجه قرار دهد.

احسان جوادی، مدیر معاملات شرکت کارگزاری توازن بازار در گفت و گو با صدای بورس گفت: در هفته‌های اخیر مجددا بازار با افت ارزش معاملات به کمتر از ۵ هزار میلیارد تومان مواجه شده است. در حالی که با رشد دلار و تثبیت آن در ارقام حدود ۳۲ هزار تومان و تورم افسار گسیخته در کالاها و رشد سایر بازارها، انتظار رشد بورس و رونق معاملات وجود داشت، اما به دلایل متعدد این اتفاق تا کنون رخ نداده و شاهد رکود و افت ارزش و حجم معاملات در آن هستیم.

جوادی بیان کرد: یکی از علت‌های وضعیت موجود افزایش ریسک سیاسی و کاهش امیدها به احیای برجام است؛ در حالی که تا چند ماه پیش سخن از توافق قریب الوقوع بود، اما رفته رفته شرایط تغییر کرده و قطعنامه شورای حکام، تهدیدها و تحریم‌های جدید جای آن را گرفت.

این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: بازارهای مالی دنیا و رمزارزها نیز در هفته گذشته به دلیل ترس از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو (به علت داده های آماری تورم بیش از انتظار در ماه می) با افت محسوسی روبرو شدند موضوعی که نهایتا با تصویب افزایش نرخ بهره ۰.۷۵ درصدی به وقوع پیوست و نشان داد و نگرانی ها در این خصوص بی مورد نبوده است و این خود، یکی دیگر از دلایل رکود شکل گرفته این روزهای بورس ایران است که نگران سرایت این موضوع به بازار کامودیتی ها و نفت و سقوط آنهاست.


  • بیشتر بخوانید:

احتمال افت قیمت برای " شفن "


مدیر معاملات کارگزاری توازن بازار اظهار داشت: مورد دیگری که بازار ما را این روزها آزار می‌دهد دخالت دولت در قیمت محصولات شرکت‌ها، مانع تراشی‌ها برای ورود معاملات خودرو به بورس کالا و ابطال مکرر معاملات در بورس کالاست که به همراه قطع برق صنایع در فصل گرما، شرکت‌ها را با چالش جدی مواجه می‌کند.

به گفته وی گذشته از مواردی که عوامل رکود و بی‌رمقی بازار را به طور کلی شامل می‌شود و سایه آنها بر سر بازار است؛ نزدیک شدن به فصل مجامع می‌تواند در هفته پیش رو، شرکت‌هایی که تقسیم سود مناسبی را دارند مورد توجه قرار دهد.

جوادی در ادامه افزود: تعدیل مثبت سود گروه پالایشی که با شبندر آغاز شد و به نظر می‌رسد سایر شرکت‌های گروه را نیز شامل شود، می‌تواند این گروه را با اقبال و توجه خریداران مواجه کند. همچنین این روزها مجددا اخبار و شایعاتی در خصوص بلوک خودرویی‌ها و خریداران این گروه به گوش می‌رسد که باعث می‌شود فعالان بازار، نیم نگاهی به معاملات این شرکت‌ها بر تابلوی بورس داشته و عرضه و تقاضا و تحولات آنها را دنبال کنند.

این فعال بازارسرمایه بیان داشت: در مقابل اما برخی شرکت‌های پتروشیمی (مارون، شفن و شخارک) که در لیست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفتند باید از پس فشار عرضه برآیند تا دچار افت قیمتی نشوند.

کد خبر 453733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =