کشاورزان محدودیت‌های کشت را جدی بگیرند

رئیس مرکز خشکسالی گفت: با توجه به کاهش بارش نسبت به دوره نرمال به کشاورزان توصیه می شود که محدودیت های کشت را جدی بگیرند.

به گزارش صدای بورس، احد وظیفه گفت: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال تاکنون میزان بارش نسبت به دوره نرمال ۲۸‌.۴ درصد کمتر است که براین اساس یک سوم بارش کشور را دریافت نکرده ایم.

به گفته او، سال گذشته مجموع بارش نسبت به دوره بلندمدت ۴۰ درصد کمتر بود که با کم بارشی سال آبی جاری، ۲ سال پیاپی کسر بزرگی از بارش را دریافت نکردیم.

وظیفه می‌گوید: با توجه به محدودیت منابع آبی قابل دسترس برای شرب، صنعت و کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده که سهم بالایی در منابع آبی و سطحی دارد، کمیته سازگاری با کم آبی، دستورالعمل و محدودیت هایی در ارتباط با بخش کشاورزی همچون جلوگیری از کشت دوم یا کشت تابستانه، تغییر الگوی کشت و روش آبیاری، تقلیل پروانه بهره برداری و جلوگیری از برداشت چاه های غیرمجاز تدوین کرده و در کمیته استانی تصویب شده است.


بیشتر بخوانید: رخدادی غیرمعمول در واردات نهاده‌های دامی


رئیس مرکز خشکسالی گفت: با وجود محدودیت آب پشت سدها در استان تهران و نبود بارش جدی تا آبان به شهروندان توصیه می شود که کمبود آب را جدی بگیرند و حداکثر صرفه جویی را در ماه های باقی مانده تا پایان سال زراعی داشته باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بنابر آخرین آمار مجموع بارش از ابتدای سال زراعی ۱۶۳ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۱۳۳.۴ میلی متر و در دوره بلندمدت ۲۴۴ میلی متر است که این امر افزایش ۲۰.۲ درصدی نسبت به سال قبل و کاهش ۲۸.۴ درصد نسبت به دوره نرمال را نشان می دهد.

کد خبر 453635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =