۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۰
تلاطم قیمت‌ها در بازار نفت

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی بین کاهش و افزایش در نوسان بود و با وجود نگرانی‌ها نسبت به رکود و احتمال بازگشت محدودیت‌های کرونایی در چین، رشد اخیرش را حفظ کرد.

به گزارش صدای بورس، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با چهار سنت کاهش، به ۱۲۰ دلار و ۸۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات نفت برنت با شش سنت کاهش، به ۱۲۲ دلار و ۲۱ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت و شاخص نفت آمریکا یک روز قبل با ۲۶ سنت افزایش بسته شده بودند در حالی که ابتدای معاملات حدود سه دلار در هر بشکه ریزش کرده بودند.

به گفته استفن اینس، از شرکت مدیریت دارایی SPI، صحبت‌ها در بازار نفت همچنان پیرامون افت تولید لیبی و اعمال تدابیر قرنطینه در چین برای مقابله با شیوع کووید و نگرانی‌ها نسبت به مشکلات رکود جهانی و تاثیر منفی آن بر تقاضا برای سوخت می‌چرخد.

محدودیت عرضه با افت صادرات لیبی در بحبوحه بحران سیاسی این کشور، تشدید شده است. همزمان، سایر اعضای اوپک پلاس برای عمل به سهمیه تولید تعیین شده، مشکل دارند و روسیه با تحریم‌ها علیه صادرات نفت خود به دلیل جنگ در اوکراین، روبروست.


بیشتر بخوانید: بازی «دو سر بُرد» امارات در بازار نفت


تحلیلگران گروه ANZ Research به اظهارات محمد عون، وزیر نفت لیبی اشاره کردند که اعلام کرد تولید نفت این کشور از ۱.۲ میلیون بشکه در روز در سال میلادی گذشته، به ۱۰۰ هزار بشکه در روز سقوط کرده است.

در بخش تقاضا، توجهات معطوف به چین است که شیوع کووید در یک مشروب فروشی در پکن، نگرانی‌ها درباره احتمال وضع فاز جدید قرنطینه بلافاصله پس از پایان قرنطینه قبلی را برانگیخته است.

برخلاف دارایی‌های پرریسک دیگر، بازار نفت تاکنون نگرانی‌های رکود اقتصادی را نادیده گرفته است. توبین گوری، تحلیلگر کالای بانک کامن ولث در این باره گفت: فعلا محدودیت عرضه نفت، به تاب آوری قیمتها کمک کرده است.

بازار منتظر انتشار آمار هفتگی ذخایر نفت و فرآورده‌های نفتی آمریکا از سوی موسسه امریکن پترولیوم در روز سه شنبه و آمار رسمی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهارشنبه است. شش تحلیلگر در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به سوم ژوئن، به میزان ۱.۲ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده اما ذخایر بنزین به میزان ۸۰۰ هزار بشکه افزایش داشته و ذخایر سوختهای دیگر شامل دیزل و نفت کوره، تغییری نکرده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی پیش‌بینی کرد تولید نفت در پرمیان تگزاس و نیومکزیکو که بزرگترین منطقه نفت شیل در آمریکاست، در ژوئیه ۸۴ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۵.۳۱۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. مجموع تولید نفت شیل آمریکا، ۱۴۳ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۸.۹۰۱ میلیون بشکه در روز می رسد که بالاترین میزان از مارس سال ۲۰۲۰ است.

کد خبر 453556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =