ارزش واقعی بازار سرمایه ایران چقدر است؟

ارزش ریالی بازار سرمایه ایران بیش از ۶۰ میلیون میلیارد ریال است. بر پایه گزارش فدراسیون بورس‌های جهان، ارزش دلاری بورس ایران، نزدیک به ۱۴۴۵ میلیارد دلار است. اما مبنای این محاسبه، ارز ترجیحی با ۴۲۰۰ تومانی است. حال در صورت حذف کامل این ارز از اقتصاد ایران، مبنای محاسبه ارزش بازار نیز تغییر خواهد کرد. یکی از گزینه‌ها، ارز آزاد است که اگر مبنای محاسبه قرار گیرد، ارزش بازار ایران حدود ۲۰۲ میلیارد دلار خواهد بود.

صدای بورس - محبوبه قرمزچشمه؛ ارزش بازار سرمایه ایران ایران بیش از ۱۴۴۵ میلیارد دلار است و این رقم با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی محاسبه شده است. با توجه به اینکه بخشی از ارز تخصیص یافته به کالاها حذف شده مبنای ارزش بازار ایران چیست؟

بهادر بیژنی، مشاور رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل در ارتباط با ارزش بازار سرمایه گفت: تاکنون یکی از نرخ‌های مبنا جهت محاسبه دلاری ارزش بازار سرمایه ایران نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بود که این نرخ در محاسبات بانک مرکزی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت و حتی قبل از تشکیل بازار متشکل ارزی نرخ سنا نیز به عنوان یکی از نرخ‌های تبدیل موجود بود.

بیژنی گفت: هر دو این نرخ‌ها، هم نرخ سنا و هم بازار متشکل ارزی به عنوان نرخ‌های پیشنهادی جهت مبنای محاسبه ارزش بازار سرمایه ایران مطرح بود. بعد از مطرح شدن موضوع حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی از اقلام،‌ استفاده از نرخ جایگزین جهت محاسبه ارزش بازار ایران اهمیت بیشتری پیدا کرد و در دستور کار حوزه بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت.


  • بیشتر بخوانید:

دلیل بدهی وزارت نیرو به نیروگاه‌های تولید برق چیست؟/ چرا قیمت برق فروخته شده به مصرف کنندگان پایین است؟


مشاور رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل گفت: بازار سرمایه به عنوان یکی از بخش‌های بازار مالی در هماهنگی با سایر بخش‌های مالی کشور قرار دارد و نرخ مبنای محاسبه ارزش بازار سرمایه به دلار نیز از این امر جدا نیست.

وی بیان کرد: مبنای نرخ محاسبه ارزش بازار سرمایه ایران به دلار تاثیر خاصی بر بازار سرمایه ایران نمی‌گذارد چرا که سرمایه گذاران و فعالان بازار از سال‌های پیش، از نرخ‌های متفاوتی که مبنای محاسبه ارزش بازار سرمایه ایران به دلار قرار گرفته، مطلع بودند. ارزش بازار سرمایه ایران فارغ از این که با چه نرخی محاسبه شود، افزایش قابل توجه یافته است. این امر در افزایش قابل توجه ارزش معاملات روزانه در بازار سرمایه ایران نیز مشهود است. با مطرح شدن حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اهمیت حرکت به سمتی که محاسب‌ها در بازار سرمایه ایران را از جهت ارزش دلاری آن واقعی‌تر کند، اهمیت بیشتری یافته است و بازار سرمایه ایران با هماهنگی سایر بخش‌های اقتصادی و نهادهای مالی اقدامات خود را به انجام خواهد رساند.

کد خبر 453125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =