۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۵
احتمال مالیات از حساب های بانکی

در ادامه اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی، غیر شفاف بودن حساب بانکی، سازمان امور مالیاتی را در آستانه اتخاذ یک تصمیم مهم قرار داد. تصمیمی که می‌تواند به معنی شروع اخذ مالیات از حساب‌های بانکی تلقی شود.

به گزارش صدای بورس، غیر شفاف بودن حساب بانکی، سازمان امور مالیاتی را در آستانه اتخاذ یک تصمیم مهم قرار داد. تصمیمی که می‌تواند به معنی شروع اخذ مالیات از حساب های بانکی تلقی شود.

سازمان امور مالیاتی قصد آغاز تفکیک حساب‌ بانکی تجاری از شخصی را دارد. اما ماجرای تمایل سازمان امور مالیاتی به تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری چیست؟

این تغییر رویه سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارتباط مستقیمی با اجرای اصلاحات ارز ترجیحی دولت دارد. به صورت مشخص دولت براساس اطلاعاتی که وضعیت درآمدی خانوارها دارد، ک دهک بندی انجام داده و بر مبنای آن یارانه جدید پرداخت می‌کند.


بیشتر بخوانید: تفکیک حساب‌های شخصی مردم از حساب‌های تجاری


یکی از نقاط ابهام این دهک بندی وضعیت تفکیک نشدن حساب‌هاس شخصی از تجاری است. نتیجه این وضعیت قرار گرفتن شماری از خانوارهای کم درآمد در دهک دهم یا برخوردار است.

صاحبان حساب‌های بانکی چه باید بکنند؟

در همین رابطه محمد برزگری، رییس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفت: اعلام شماره حساب بانکی تجاری در اجرای ماده ۱۰ قانون پایانه فروشگاهی و در اجرای قانون بودجه ۱۴۰۱ و مصوبه شورای پول و اعتبارات آمده است.

وی افزود: از این‌رو افرادی که فعالیت تجاری دارند، باید به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند که فعالیت تجاری در کدام حساب بانکی واریز می‌شود.

رییس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی ادامه داد: از خردادماه که اظهارنامه مشاغل را دریافت می‌کنیم، از افراد می‌خواهیم که شماره‌حساب‌های خود را در پرونده مالیاتی اعلام کنند و به صورتی سیستمی از بانک مرکزی تاییدیه حساب گرفته خواهد شد و شماره‌حساب تجاری ثبت می‌شود.

برزگری با بیان اینکه شماره‌ حساب‌ها از سوی بانک مرکزی پایش می‌شود، تاکید کرد: در صورتی‌ که شماره حسابی به‌عنوان تجاری اعلام نشود، غیرتجاری محسوب خواهد شد؛ البته حساب اشخاص به‌صورت مستمر و سیستمی از سوی بانک مرکزی بررسی می‌شود.

به گزارش تجارت نیوز، وی تاکید کرد: بر اساس الگوریتم‌ها، داده‌کاوی و معیارها در سامانه‌ها، اگر واریزی به‌حساب مشکوک به فعالیت تجاری باشد، به صاحب حساب و سازمان امور مالیاتی اعلام می‌شود.

کد خبر 452861

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • خبر خوش برای جاماندگان سود سهام عدالت

  خبر خوش برای جاماندگان سود سهام عدالت

  معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از آغاز مرحله سوم فرایند پرداخت سود به جاماندگان سهام عدالت خبر داد.

 • حذف بانک‌ها از مسیر وام‌

  حذف بانک‌ها از مسیر وام‌

  رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از سه مصوبه مهم جهت تعیین تکلیف استمهال تسهیلات پرداختی و همچنین ورود صندوق به سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی خبر داد و گفت که طرح ایجاد یا تملک بانکی تخصصی برای صندوق توسعه ملی جدی است.

 • بازار ارز در شرایط جدید آبستن چه تحولاتی‌ است؟

  بازار ارز در شرایط جدید آبستن چه تحولاتی‌ است؟

  امروز چون بازار ارز در ثبات است سیگنال این تصمیم شاید خیلی به چشم نیاید اما طی ماه‌های آتی و با نزدیک شدن به انتهای ضرب‌الاجل اعلامی‌ دولت و بانک مرکزی و در صورت رشد ارز (که گریزناپذیر می‌نماید) بعد روانی این تصمیم و اجبار (در حق مردمی‌ که به گونه‌ای کاملاً مشروع فقط به دنبال حفظ ارزش داشته‌های خود هستند) به احتمال زیاد بیش از پیش بر بازار اثرگذار خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 1
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید IR ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  2 0
  اقای نا گارشناسی که نشتیتی نظریه میدی بااینکار وخروج سرمایه مردم از بانکها رو رقم میزنی رشد نقدینگی در بازار واثار ان تورم چند ده درصدی وهمچنین خروج پول از کشور برای سرمایه گذاری ورواج بازار دلالی در کشور رو دقم برنید وشک‌نکنید که با خروج پول از بانکها مواجه میشوید