بررسی استیبل‌ کوین‌های بازار از نظر امنیت

مهم‌ترین چیزی که باید در مورد استیبل‌ کوین‌ها بدانید این است که آن‌ها ارزهای دیجیتال روی اکوسیستم بلاک‌چین هستند. شناسایی استیبل‌ کوین‌ها توسط ساختارهای وثیقه‌ای که پشتوانه آن‌هاست، امکان‌پذیر است.

حمله به شبکه ترا و سقوط این استیبل‌ کوین بهانه‌ای شد تا مروری بر انواع استیبل ‌کوین‌های بازار رمزارزها و نحوه کارکرد آن‌ها داشته باشیم. توجه به استیبل ‌کوین‌ها تنها به جامعه کرپیتو مربوط نمی‌شود.

سرمایه‌گذاران بازارهای سنتی و همچنین رگولاتورها هم به دنبال جنبه‌های مختلف استفاده از استیبل ‌کوین‌ها (Stable Coins) هستند. بنابراین تقاضا برای اطلاعات جامع در مورد انواع استیبل ‌کوین‌ها در مدت اخیر به‌شدت افزایش یافته است.
استیبل‌ کوین‌ها رمزارزهایی هستند که ارزش آن‌ها به برخی دارایی‌های ثابت نظیر فلزات گرانبها یا واحدهای پولی نظیر دلار گره خورده است. درک دقیق انواع مختلف استیبل کوین‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا اطلاعات پایه‌ای در مورد این ارزهای ثابت داشته باشند.

انواع مختلف استیبل‌ کوین‌ها
مهم‌ترین چیزی که باید در مورد استیبل‌ کوین‌ها بدانید این است که آن‌ها ارزهای دیجیتال روی اکوسیستم بلاک‌چین هستند. شناسایی استیبل‌ کوین‌ها توسط ساختارهای وثیقه‌ای که پشتوانه آن‌هاست، امکان‌پذیر است. شما می‌توانید چهار نوع مختلف ساختار وثیقه برای استیبل کوین بیابید که پایه و اساس انواع استیبل ‌کوین را ایجاد می‌کند. بر این اساس چهار نوع استیبل‌ کوین وجود دارد:

۱. استیبل‌ کوین‌های وثیقه به واحد پول رسمی: استیبل کوین‌های دارای وثیقه فیات، اصلی‌ترین نوع استیبل کوین‌های موجود در بازار هستند. آن‌ها از پشتوانه یک واحد پول مانند یورو، پوند انگلیس یا دلار امریکا برخوردار هستند. استیبل کوین‌های وثیقه‌شده فیات ساده‌ترین انواع استیبل‌ کوین‌ها با پشتوانه سهمیه ۱:۱ هستند. سهمیه ۱:۱ به این معنی است که یک استیبل کوین برابر با یک واحد ارز مانند دلار یا یک یورو است.
بنابراین، هر استیبل کوین با پشتوانه فیات دارای یک واحد پول واقعی در یک حساب بانکی برای پشتیبان‌گیری از آن است. کاربران می‌توانند کوین‌های خود را بازخرید کنند زیرا نهادی که استیبل کوین را مدیریت می‌کند، مقدار مربوطه ارز فیات را از ذخیره آن‌ها گرفته و به حساب بانکی کاربر ارسال می‌کند. در همان زمان، مقدار معادل استیبل کوین از گردش خارج شده یا از بین می‌رود. استیبل‌کوین‌های با پشتوانه فیات به دلیل مزیت ساختاری یکی از ساده‌ترین دسته‌های استیبل‌ کوین هستند. که به دلیل ساده‌ بودن، برای عموم قابل درک هستند. استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات می‌توانند نقش بزرگی در تشویق سرمایه‌گذاران خرد برای پذیرش استیبل ‌کوین‌ها داشته باشند. ثبات اقتصاد کشور نوسانات محدود در ارزش استیبل کوین را تضمین می‌کند.

۲. استیبل ‌کوین‌ با پشتوانه کالاهای اساسی: دومین نوع از استیبل‌ کوین‌ها، آن‌هایی هستند که به پشتوانه کالاهای اساسی ایجاد شده‌اند. همان‌طور که از نامشان پیداست این استیبل‌ کوین‌ها نوع دیگری از دارایی‌های قابل معاوضه نظیر فلزات گرانبها را به عنوان وثیقه در نظر می‌گیرند. رایج‌ترین کالای اساسی که به عنوان وثیقه استیبل‌ کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد، طلاست. علاوه بر این، شما می‌توانید استیبل‌ کوین‌های دیگر با پشتوانه دارایی‌های دیگر نظیر نفت، املاک و مستغلات و فلزات گرانبها به‌جز طلا پیدا کنید. صاحبان استیبل‌ کوین‌های دارای وثیقه کالا اساساً مالکیت یک دارایی مشهود با ارزش واقعی را اعمال می‌کنند. این یک مزیت بزرگ نسبت به اکثر ارزهای دیجیتال است.
کالاها عموماً امکاناتی را برای افزایش ارزش در طول زمان ارائه می‌دهند. در نتیجه، این‌گونه از استیبل کوین‌ها انگیزه‌های بهتری را برای افرادی که از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه کالا استفاده می‌کنند، ارائه می‌کنند. علاوه بر این، استیبل کوین‌های دارای وثیقه کالا نیز این امکان را برای هر کسی در جهان فراهم می‌کند تا در فلزات گرانبها مانند طلا سرمایه‌گذاری کند. به طور سنتی سرمایه‌گذاری روی این کالاها فقط به طبقه دارای امتیاز مالی محدود می‌شد اما استیبل‌ کوین‌های دارای پشتوانه کالا فرصت جدیدی را برای سرمایه‌گذاری افرادی عادی ایجاد می‌کند.
رایج‌ترین مثال از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه کالا به Digix Gold یا DGX اشاره دارد. این در اصل یک توکن ERC-۲۰ است که در شبکه اتریوم با پشتوانه طلای فیزیکی توسعه یافته است.

۳. استیبل‌ کوین‌ با پشتوانه کریپتو: اولین سؤالی که در رابطه با این دسته از رمزارزها مطرح می‌شود این است که این دارایی‌ها چگونه نوسانات ارزهای دیجیتال را بی‌اثر می‌کنند؟ در واقع چگونه می‌توان انتظار ثبات استیبل‌ کوین‌هایی را داشت که توسط ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شوند؟ در واقع، استیبل کوین‌های دارای وثیقه رمزنگاری‌شده، تمرکززدایی بهتری در مقایسه با استیبل کوین‌های دارای وثیقه فیات دارند. علاوه بر این، استیبل کوین‌ها معمولاً برای جذب نوسانات قیمت به عنوان پشتیبان بیش از حد وثیقه می‌شوند. به عنوان مثال، فرض کنید برای به دست آوردن ۵۰۰ دلار استیبل کوین باید تقریباً ۱۰۰۰ دلار اتر را واریز کنید. بنابراین، می‌توانید ببینید که استیبل کوین‌ها ۲۰۰ درصد وثیقه هستند، در نتیجه احتمال تحمل افت قیمت ۲۵‌درصدی وجود دارد. پس از کاهش قیمت، شما همچنان استیبل کوین‌های ۵۰۰ دلاری را خواهید داشت، البته با پشتوانه ۷۵۰‌دلاری اتر. اگر قیمت ارزهای دیجیتال وثیقه به میزان قابل‌توجهی کاهش یابد، استیبل کوین‌ها به طور خودکار در معرض انحلال قرار خواهند گرفت.
مهم‌ترین ویژگی این دسته از استیبل‌ کوین‌ها، تمرکززدایی است. استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزارز می‌توانند به فرآیندها کمک کنند تا با امنیت بهتر و شفافیت بهتر بی‌اعتمادتر شوند. بدون هیچ نهاد واحدی که بر وجوه شما کنترل داشته باشد از مزایای تمرکززدایی برخوردار هستید. علاوه بر این، برخی از استیبل کوین‌های دارای پشتوانه رمزارز دارای پشتوانه چندین ارز دیجیتال برای اطمینان از توزیع کارآمد ریسک هستند. همچنین این نوع از استیبل ‌کوین‌ها از مزیت بهبود نقدینگی نیز برخوردار هستند. بااین‌حال، استیبل کوین‌های دارای وثیقه رمزارز یکی از پیچیده‌ترین انواع استیبل کوین هستند که در حال حاضر استفاده می‌شوند.

۴. استیبل ‌کوین‌های الگوریتمی: آخرین گروه از این دسته‌بندی استیبل‌کوین‌های غیروثیقه‌ای یا الگوریتمی هستند. استیبل کوین‌های الگوریتمی دارایی یا وثیقه‌ای برای حمایت از آن‌ها ندارند. بنابراین، وقتی استیبل کوین‌های الگوریتمی هیچ وثیقه‌ای برای پشتیبان‌گیری ندارند، چگونه به عنوان استیبل کوین طبقه‌بندی می‌شوند؟ استیبل کوین‌های بدون وثیقه یا الگوریتمی از الگوریتمی برای کنترل عرضه استیبل‌کوین پیروی می‌کنند. با افزایش تقاضا، استیبل‌کوین‌های جدیدی ایجاد می‌شود تا قیمت را به سطح عادی کاهش دهد. در صورت کاهش قابل توجه معاملات، کوین در بازار برای کاهش عرضه در گردش خریداری می‌شود.
اساساً، استیبل کوین‌های الگوریتمی با توجه به اصول عرضه و تقاضای بازار، ثبات را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، توجه به این نکته نیز مهم است که استیبل کوین‌های الگوریتمی دارای بالاترین سطح عدم تمرکز و استقلال هستند. از سوی دیگر، چنین انواع الگوریتمی بلاک‌چین برای تضمین موفقیت به رشد مستمر بستگی دارد. باید بدانید که هیچ وثیقه‌ای در مورد استیبل کوین‌های الگوریتمی برای نقدینگی وجود ندارد و همه می‌توانند در صورت سقوط، پول خود را از دست بدهند. اتفاقی که برای ترا افتاد.

کد خبر 452787

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

  • شیبا اینو برای سرمایه گذاری بهتر است یا بیت کوین؟

    شیبا اینو برای سرمایه گذاری بهتر است یا بیت کوین؟

    این سوال توسط افراد زیادی در بازار ارزهای دیجیتال پرسیده می شود. فعالین بازار ارز های دیجیتال همواره در تحقیق و تحلیل برای پیدا کردن بهترین ارز هستند تا بتوانند بیشترین سود را در سرمایه گذاری های خود دریافت کنند. لذا عجیب نیست اگر به یکباره برای سرمایه گذاری، اقدام به بررسی تفاوت های یک ارز دیجیتال جدید با بیت کوین کنید.

  • پایین ترین محدوده قیمتی اتریوم نزدیک است!

    پایین ترین محدوده قیمتی اتریوم نزدیک است!

    ​تحلیل‌گری که بازار نزولی سال ۲۰۱۸ را پیش‌بینی کرد، معتقد است قیمت بیت‌کوین و اتریوم به پایین‌ترین حد خود نزدیک است. کوین اولری (Kevin O’Leary) از Shark Tank جزئیات دارایی‌های رمزنگاری شده خود را شامل اتریوم و راه حل مقیاس پذیری MATIC می‌کند. برخی تحلیلگران دیگر استدلال می‌کنند که کاهش قیمت به زیر ۱۰۷۰ دلار می‌تواند قیمت اتریوم را کاهش دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =