وزارت راه به دنبال جذب ۲۰ میلیون تن کالای ترانزیتی تا پایان سال

معاون حمل‌ و نقل وزارت راه و شهرسازی از هدف گذاری این وزارتخانه برای جذب ۲۰ میلیون تن کالا تا پایان سال و توسعه ترانزیت در کشور خبر داد.

به گزارش صدای بورس، شهریار افندی زاده در دویست و بیست و یکمین نشست شورایعالی هماهنگی ترابری کشور با اشاره به لزوم حفظ وضع جاری به عنوان حداقل بارهای ترانزیتی از کشور، بر استفاده از شرایط خاص بین‌المللی و پتانسیل جذب بالغ بر ۲۰ میلیون تن کالا تا پایان سال جاری تاکید کرد.

وی افزود: با توجه به تصمیمات دو نشست کارگروه روانسازی و توسعه ترانزیت که از ابتدای سال جاری تاکنون برگزار شده است، اهمیت و نقش موثر تدوین سیاست راهبردی اقتصاد، پایش وضعیت زیرساخت‌ها، فعال شدن ترانزیت از کریدورهای شرقی- غربی و شمالی- جنوبی، اعمال اصلاحاتی در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیز تدوین و شفاف‌سازی فرآیندها در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

افندی‌زاده با تاکید بر تقویت و توسعه ترانزیت کشور، در تشریح مصوبات این جلسه گفت: در نشست‌های آتی کارگروه که با حضور تمامی اعضای شورا و سایر فعالان صنعت به‌ویژه نمایندگان بخش خصوصی برگزار خواهد شد، اتخاذ تدابیر تثبیتی و حذف موارد تهدید کننده در دستورکار قرار می‌گیرد.


بیشتر بخوانید: عبور ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای خارجی از کشور


وی ادامه داد: به این ترتیب هدف ۲۰ میلیون تن بارترانزیتی برای سال جاری به تفکیک شیوه حمل (ریلی و جاده‌ای)، با مشارکت همهه ذینفعان به ویژه سازمان‌های بنادر و دریانوردی، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، شرکت راه‌آهن، گمرک و بخش خصوصی محقق خواهد شد.

دبیر شورایعالی هماهنگی ترابری خاطر نشان کرد: طبق مصوبات این جلسه مقرر شد تا با بررسی کریدورهای ترانزیتی، نرخ‌گذاری برای حمل کالا از این مسیرها مشخص شده و مدل بازرگانی آن تکمیل و برای تصویب در جلسات آتی شورا مطرح شود.

به گفته افندی‌زاده، همچنین مقرر شد ارتباط موثر بین شیوه‌های حمل‌ونقلی با ایجاد و حمایت از فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل ترکیبی و ایجاد پیوستگی لازم در زیرساخت‌ها و بالاخص ارتباط ریل و بندر، با اولویت‌دهی به پایانه‌ها و بنادری که در حال حاضر دارای سهم بیشتری از حمل و ترانزیت کالا هستند، انجام گرفته و به تدریج گلوگاه‌های موجود حذف شود.

وی بر اطلاع رسانی مراتب آمادگی بخش‌های حمل‌ونقلی کشور با توجه به تحولات بین المللی و با نگاهی بر دروازه ورود ایران به تجارت جهانی، از طرق مختلف تاکید کرد.

به گزارش مهر، دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری با اعلام آمادگی برای برگزاری جلسات شورا به صورت مستمر، از عزم قاطع شورا برای تحول در ترانزیت از مسیر کشور سخن گفت و اظهار امیدواری کرد با نگاه عمل‌گرایی، جایگاه کشور در جذب کالای ترانزیتی احیا و مشکلات این حوزه مرتفع شود.

کد خبر 451580

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

  • سومین هفته صعودی بورس

    سومین هفته صعودی بورس

    در هفته اخیر شاخص کل بورس روند پرنوسانی داشت و در پایان هفته بالاتر از سطح هفته گذشته قرار گرفت و نرخ رشد شاخص افزایش یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =