۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
طلا همچنان مقاومت می‌کند

قیمت طلا دوباره به کمتر از ۱۹۰۰ دلار در هر اونس کاهش یافت. سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو نقش مهمی در افت قیمت طلا داشته است.

صدای بورس- حبیب علیزاده؛ در دو ماه گذشته، قیمت طلا نزدیک به ۱۶۰ دلار کاهش داشته است. دو ماه قبل، قیمت هر اونس طلا به ۲۰۴۳ دلار رسیده بود. امروز قیمت طلا معادل ۱۸۸۴ دلار است. قیمت این فلز گرانبها نسبت به یک ماه قبل نیز بیش از ۵۸ دلار کاهش نشان می‌دهد. البته قیمت طلا در آخرین روز معاملات هفته گذشته بیش از ۹ دلار بالا رفت. همچنین نسبت به ۶ ماه قبل و یک سال قبل نیز به ترتیب ۵۸ دلار و ۴۳ دلار رشد قیمت داشته است.

هفته گذشته، کمیته بازار آزاد فدرال تصمیم گرفت در راستای کنترل تورم، سیاست انقباضی را در پیش بگیرد. به همین دلیل با افزایش نیم درصدی نرخ بهره موافقت کرد. این تصمیم با واکنش بازارهای مختلف روبه‌رو شد.

با وجود تقویت دلار و افزایش بازده اوراق بدهی دولت آمریکا، طلا آنگونه که برخی انتظار داشتند با افت روبه‌رو نشد. علت این امر آن است که پیشتر تصور می‌شد فدرال رزرو نرخ‌های بهره را بین ۰.۷۵ تا یک درصد افزایش دهد اما تنها نیم درصد افزایش داد. این موضوع موجب شد تا در آخرین روز معاملات هفته گذشته معامله‌گران بازار طلا به آینده این فلز امیدوارتر شوند.

کارشناسان خوش‌بین به آینده طلا معتقدند، گرچه افزایش نرخ بهره به تقویت دلار کمک می‌کند اما تورم جهانی که همچنان در اقتصادهای توسعه‌یافته به چشم می‌خورد، از رشد قیمت طلا حمایت می‌کند.

از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون، قیمت هر اونس طلا بیش از ۶ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که در همین مدت شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ نزدیک به ۱۳ درصد افت را تجربه کرده است.

روند تغییرات قیمت طلا در سه ماه گذشته در نمودار زیر قابل مشاهده است.

طلا همچنان مقاومت می‌کند

کد خبر 451281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =