تغییر مکانیزم یارانه نان کلید خورد

رئیس اتحادیه نان‌های فانتزی (نان‎های حجیم و نیمه‌حجیم) تهران گفت: از دیروز سامانه آرد برای واحدهای صنفی نان فانتزی بسته شده و همین امر وضعیت به هم ریخته ای را در صنف حاکم کرده است.

به گزارش صدای بورس، محمدجواد کرمی افزود: به ما گفته‌اند طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلو آرد برای واحدهای نان فانتزی از ۱۷۵۰ تومان به ۱۶ هزار تومان رسیده است این در حالی است که هنوز دقیق نمی‌دانیم قیمت آرد تحویلی به ما چقدر است و با چه قیمتی در صورت باز شدن سامانه می‌توانیم آرد بخریم.

وی گفت: متاسفانه حذف یارانه آرد و نان را با بی‌نظمی بسیار بالایی کلید زده‌اند و این وضعیت، شرایط فعالیت را با ابهام مواجه کرده است .

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه آیا ممکن است وضعیت قیمتی آرد مانند استان گیلان دوباره به شرایط عادی بازگردد؟ گفت: این تصمیم حالا برای کل کشور گرفته شده است. پیش از این برای گیلان این تصمیم را گرفتند اما دوباره قیمت را به حال عادی بازگرداندند اما حالا قیمت را برای کل کشور افزایش داده اند.


بیشتر بخوانید: نانوایان چرا قیمت‌ها را افزایش می‌دهند؟


او با تاکید بر اینکه هیچ اطلاع رسانی قبلی در این خصوص صورت نگرفته است، ادامه داد: نان باگت در حال حاضر شش هزار تومان است اما در صورتی که قیمت آرد به شانزده هزار تومان بردس، قیمت هر نان باگت هجده هزار تومان خواهد رسید.

وی با اشاره به مفاد برنامه ششم گفت: در برنامه پنجم و برنامه ششم تاکید شده باید چهل درصد مصرف بر نان حجیم منتقل شود اما حالا یارانه نان‌های حجیم را برداشته‌اند و در نتیجه رقابتی نابرابر میان نان‌های سنتی و فانتزی ایجاد می‌شود چرا که فاصله قیمتی نان‌ها بسیار بالا می‌رود .

وی با اشاره به اینکه ۶۸۰ واحد صنفی نان فانتزی در شهر تهران فعال است، ادامه داد: به طور متوسط در هر واحد بین شش تا ۱۰ نفر فعالیت دارند و این وضعیت سبب می شود این واحدها با افت فروش و خطر تعدیل نیرو مواجه شوند.

به گزارش خبرآنلاین، کرمی گفت: اگر قرار است یارانه نان حذف شود، باید تدبیری دقیق به کار گرفت تا مشکلی متوجه واحدهای تولیدی نشود اما در سایه ابهامی که وجود دارد دقیق نمی‌دانیم چه تصمیمی گرفته شده است.

کد خبر 451079

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بهروز IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
    0 0
    کاسبان رانت نگران شده اند .یک نان باگت اگر دویست گرم وزن داشته باشد .با آرد ۱۷هزار تومانی شش هزار تومان قیمت اردش است .در تولید نان فوق بجز مایه خمیر چیز دیگری نداریم .چگونه است.که باید .سه برابر هزینه سود برداشت شود .فقط یک دلیل دارد .عادت.کارخانه های ماکارونی آرد که نود درصد هزینه ماکارونی را تشکیل میدهد را ۲۵۰۰تومان می‌گرفتند و محصول را چهار برابر بالاتر می‌فروختند .که میشد ماکارونی هفتصد گرمی هفت هزار تومان فعلی.و اکنون نگرانند که از این رانت محروم شوند .آیا در دنیا سراغ دارید صنعتی را که هزینه یک باشد درآمد چهار یا نزدیک به چهار.دزدی هم اینقدر صرفه ندارد