۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
بحران عرضه نفت به تعویق افتاد

بازار جهانی انرژی از یک سو تحت تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیک با خطر بروز اختلال در زنجیره عرضه مواجه است و از سوی دیگر، تشدید محدودیت‌های کرونایی در چین، احتمال افت تقاضا را تقویت کرده است.

صدای بورس- حبیب علیزاده؛ در حال حاضر، محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی گسترده کسب‌وکارها در چین مهمترین عاملی است که از جهش قیمت نفت خام جلوگیری می‌کند. چین بزرگترین واردکننده نفت و دومین اقتصاد بزرگ جهان است و بحران اخیر موجب به تعویق افتادن بحران عرضه نفت شده است. با رفع مشکلات کرونایی چین، اقتصاد این کشور دوباره با افزایش تقاضا برای انرژی و مواد خام روبه‌رو خواهد شد و در این صورت شاهد افزایش چشمگیر قیمت نفت خام خواهیم بود.

در پایان معاملات هفتگی، نفت سبک آمریکا و برنت دریای شمال با وجود کاهش قیمت همچنان بالای ۱۰۰ دلار باقی ماندند. در ماه آوریل، بازار نفت برای پنجمین ماه پیاپی سیر صعودی داشته است. این روند، علاوه بر تولیدکنندگان بزرگ دولتی، به نفع شرکت‌های بزرگ نفتی جهان نیز بوده است.

سیاست دولت پکن بر مقابله با کرونا و ریشه‌کنی کامل ویروس کووید ۱۹ به نگرانی شدید بازار نسبت به کاهش تقاضا دامن زده است. از سوی دیگر، گزارش اتحادیه اروپا درباره اجرای کامل تحریم نفتی علیه روسیه، احتمال کمبود نفت و افزایش قیمت‌ها را تقویت کرده است. آلمان یکی از مخالفان اصلی تحریم کامل صنعت انرژی روسیه است اما گفته می‌شود احتمالا طی روزهای آینده این کشور نیز جایگزینی برای نفت روسیه پیدا خواهد کرد. در این صورت، حلقه تحریم انرژی روسیه تکمیل خواهد شد.

کد خبر 450970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =