۲۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۴
ترکش‌های جنگ به تخم‌مرغ رسید!

آنفلوآنزای پرندگان و جنگ اوکراین در سراسر جهان منجر به افزایش بیشتر قیمت‌ تخم‌مرغ شده است.

به گزارش صدای بورس، شیوع شدیدآنفلوآنزای پرندگان در ایالات‌متحده و فرانسه باعث کاهش عرضه جهانی تخم‌مرغ و افزایش قیمت موادغذایی شده است زیرا جنگ در اوکراین، ارسال کالا به اروپا و خاورمیانه را مختل کرده است.

قیمت‌های بالاتر به‌ویژه برای مصرف‌کنندگانی که به تخم‌مرغ به‌عنوان منبع کم‌هزینه پروتئین و جایگزینی برای گوشت گران‌تر متکی هستند، دردناک است. بر اساس محاسبات رویترز از داده‌های دولت فدرال و ایالتی، آنفلوآنزای پرندگان امسال در بدترین شیوع از سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۱۹ میلیون جوجه تخم‌گذار را در مزارع تجاری ایالات‌متحده از بین برده است. در همین حال، فرانسه از بدترین شیوع خود رنج می‌برد که در آن حدود هست درصد از مرغ‌های تخم‌گذار معدوم شده‌اند.


بیشتر بخوانید: برنج، گوشت و مرغ مشمول طرح ارزان‌سازی نیستند


ویروس کشنده و جنگ، جدیدترین چالش برای تامین‌کنندگان تخم‌مرغ است که با کمبود نیروی کار و هزینه‌های بالای انرژی و غلات مورد استفاده برای خوراک دام مقابله می‌کنند. برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرد: قیمت جهانی مواد غذایی در ماه مارس تقریبا ۱۳ درصد افزایش یافت و به رکورد جدیدی رسید زیرا جنگ در اوکراین، صادرکننده بزرگ گندم و ذرت، قیمت غلات را افزایش داد.

به گزارش ایسنا، تولیدکنندگان اظهار کردند: انتظار می‌رود قیمت تخم‌مرغ همچنان بالا بماند زیرا ماه‌ها طول می‌کشد تا عملیات در مزارع آلوده از سر گرفته شود. داده‌های سرویس آمار دولتی اوکراین نشان می‌دهد که اوکراین، ۱۴.۱ میلیارد تخم‌مرغ در سال ۲۰۲۱ تولید کرده است. اوکراین در سال‌های اخیر تامین‌کننده اصلی تخم‌مرغ اتحادیه اروپا بوده و بیش از ایالات‌متحده و حدود نیمی از واردات را به خود اختصاص داده است.

کد خبر 450308

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

  • روغن و شکر نایاب شد

    روغن و شکر نایاب شد

    بررسی وضعیت بازار کالاهای اساسی در هفته دوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ حاکی از این است که قیمت کالاها همچنان گران است و در برخی موارد از جمله شکر و روغن، کمبود عرضه وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =