۲۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۰
الزامی که اجرایی می‌شود!

از جمله دلایل اصلی رسوب سود سهامداران حقیقی می توان به ناقص بودن اطلاعات سهامداری، اعلام نکردن شماره حساب معتبر یا پیگیری نکردن دریافت سود به دلیل ناچیز بودن مبلغ یا بعد مسافت و ... اشاره کرد.

به طور کلی پس از تصویب تقسیم سود در مجمع عمومی عادی سالانه/عادی به طور فوق العاده شرکت ها، سود تقسیم شده تبدیل به مطالبه سهامداران شده و باید حداکثر ظرف مهلت قانونی ۸ ماهه مندرج در ماده ۲۴۰ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت به صاحبان سهام پرداخت شود. از این رو تمامی شرکت ها موظفند مبلغ سود تقسیمی مجمع را با توجه به منابع موجود در شرکت تعیین کنند و برنامه زمان بندی پرداخت سود را متناسب با وضعیت نقدینگی شرکت، از طریق سامانه کدال به اطلاع سهامداران برسانند.

از این رو اساساً منابع لازم برای پرداخت سود سنوات گذشته، باید هم اکنون به عنوان بدهی حال شده به سهامداران، در حساب های شرکت موجود و آماده پرداخت باشد چرا که علیرغم اینکه سودهای رسوب شده مربوط به تقسیم سود در مجامع سال های قبل، در اختیار شرکت ها قرار دارد اما در واقع این مبالغ متعلق به ناشران نبوده و باید به صاحبان اصلی سهام پرداخت شود و نباید توسط شرکت ها مورد استفاده قرار بگیرد.

از جمله دلایل اصلی رسوب سود سهامداران حقیقی می توان به ناقص بودن اطلاعات سهامداری، اعلام نکردن شماره حساب معتبر یا پیگیری نکردن دریافت سود به دلیل ناچیز بودن مبلغ یا بعد مسافت و ... اشاره کرد که بعضاً در نتیجه بی اطلاعی و یا نبود صرفه و مطلوبیت برای سهامداران برای مراجعه به بانک  و اخذ سود، مدت ها در حساب شرکت ها باقی مانده است و در انتظار پرداخت است.

در حال حاضر یکی از برنامه های توسعه ای این شرکت، آماده سازی بستر توزیع سود سنواتی برای سهامدارانی است که در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند که در صورت عملیاتی شدن بستر یاد شده، این امکان در قالب یک سرویس جدید امکان پرداخت مانده مطالبات معوق سهامداران را فراهم می سازد و به نوبه خود گام مهمی در راستای تسهیل امور و احقاق حقوق سهامداران و در عین حال تعیین تکلیف مانده سود سهام پرداختنی سنواتی موجود در حساب های ناشران خواهد بود.

ضمن‌اینکه مطابق قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تمامی ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار موظف به پرداخت سود سهام تقسیمی از طریق سامانه سجام به سهامداران هستند و باید برنامه زمان بندی پرداخت سود سهام سال جاری را با در نظر گرفتن الزام قانونی مذکور اعلام کنند و حتما هماهنگی قبلی لازم را در این خصوص با شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام) انجام دهند.

  • غلامرضا ابوترابی - قائم مقام مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی
کد خبر 450167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =