احتمال افزایش برداشت آب از چاه‌ها

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب‌ منطقه‌ای تهران با بیان اینکه سدهای تهران با ۲۶۵ میلیون متر مکعب کسری مواجهند، گفت: باتوجه به اینکه امسال هم درگیر شرایط خشکسالی هستیم طبیعتا برداشت از منابع آب زیرزمینی برای تامین آب شرب بیشتر خواهد بود.

به گزارش صدای بورس، محمد شهریاری درباره آخرین وضعیت ذخایر سدها در استان تهران با بیان اینکه اکنون ذخایر مخازن در مقایسه با موجودی ذخیره آب سال گذشته و شرایط نرمال فاصله دارند، اظهار داشت: در حال حاضر موجودی مخازن سدهای تحت پوشش تهران حدود ۴۲۲ میلیون متر مکعب است که این حجم در روز مشابه سال قبل (۱۶فروردین) ۶۸۶ میلیون متر مکعب بوده یعنی ۲۶۵ میلیون متر مکعب کاهش را در مخازن پنج‌گانه تامین‌کننده آب شرب تهران شاهد هستیم.

ورودی آب به سدها ۲۸ درصد کم شد

وی افزود: ورودی مخازن سدها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۴۳۵ میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل که ۶۰۴ میلیون متر مکعب بوده کاهش ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد.

۷۸ درصد بارندگی کاهش یافت

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب‌ منطقه‌ای تهران در ادامه با اشاره به وضعیت بارندگی گفت: در حوزه عملکرد استان تهران از ابتدای سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ تاکنون ۱۵۵ میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم که این میزان در مقایسه با ۲۰۸ میلی‌متر متوسط بلندمدت ۵۳ ساله، ۲۵ درصد کاهش داشته است.


بیشتر بخوانید: تهرانی‌ها هر روز معادل دریاچه چیتگر آب مصرف می‌کنند!


وی یادآور شد: از ابتدای فروردین ماه تاکنون فقط ۵.۱ میلیمتر نزولات جوی در استان داشته‌ایم و این در حالی است که نسبت به متوسط بلندمدت در این بازه زمانی که میزان بارندگی حدود ۲۴ میلی‌متر بوده کاهش ۷۸ درصدی را شاهدیم.

۲۶۵ میلیون متر مکعب کسری مخازن

شهریاری با بیان اینکه بخش عمده بیلان منفی و کسری ۲۶۵ میلیون متر مکعبی کنونی مخازن به شرایط خشکسالی، کمبود بارش‌ها و کاهش روان‌آب‌ها برمی‌گردد، تصریح کرد: در سال آبی جاری به دلیل سیاست‌های انقباضی در بخش های شرب و کشاورزی و مدیریت منابع آبی موجود، میزان خروجی آب از سدها و برداشت از منابع آب سطحی نسبت به سال آبی گذشته کمتر شده است اما علیرغم کاهش خروجی، همچنان با کسری ذخایر آب سطحی مواجه هستیم.

چقدر آب زیرزمینی برداشت می کنیم؟

وی درباره روند برداشت از آب‌های زیرزمینی در سال جاری گفت: در شرایط نرمال آب و هوایی نسبت برداشت از منابع آب سطحی و زیرزمینی برای مصرف شرب در تهران ۷۰ به ۳۰ است، اما در شرایط خشکسالی و کمبود آب سطحی این نسبت تغییر می‌کند، بعضا سال‌هایی را داریم که این نسبت به ۶۰ درصد آب سطحی و ۴۰ درصد منابع آب زیرزمینی رسیده است.

به گزارش ایلنا، مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب‌ منطقه‌ای تهران خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه امسال هم درگیر شرایط خشکسالی هستیم طبیعتا برداشت از منابع آب زیرزمینی برای تامین آب شرب بیشتر خواهد بود.

مردم احساس مسئولیت کنند

وی بیان داشت: ما اکنون در فصل آبگیری مخازن هستیم، با توجه به ذخایر مناسب برفی حوضه آبریز سدها، اگر میزان بارش‌ها به نحوی رقم بخورد که حداکثر آبگیری را داشته باشیم، مطمئنا شرایط به جهت تامین آب پایدار می‌شود، اما به خاطر داشته باشیم که در هر حال اقلیم کشور ما خشک و نیمه خشک است و همواره درگیر خشکسالی و کم‌آبی بوده، هستیم و خواهیم بود. بنابراین لازم است خودمان را با همین شرایط موجود سازگار کنیم و این می‌طلبد که شهروندان در قبال استفاده و صرفه جویی از این ماده حیاتی احساس مسئولیت کنند تا در ماه‌های پیش‌رو و پیک مصرف بتوانیم تامین آب مطمئن و پایدار داشته باشیم.

کد خبر 449828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =