۲۰ درصد بازار جهانی خرما در اختیار ایران است

برومندی گفت: ۲۰ درصد بازار جهانی خرما در اختیار ایران است و سالانه ۳۸۸ هزار تن به‌ ارزش ۳۰۰ میلیون دلار صادر می‌شود.

به گزارش صدای بورس، محمدمهدی برومندی گفت: در صادرات خرما یک قیمت صادراتی و یک قیمت پایه صادراتی داریم که برای خرمای مضافتی مبلغ ۱.۱ دلار و برای کبکاب مبلغ ۹۰ سنت است.

در ۱۴ استان کشور ۲۶۸ هزار هکتار نخیلات خرما وجود دارد که ایران با تولید یک میلیون و ۴۲۰ هزار تن در رتبه سومین تولیدکننده خرما در جهان قرار گرفته است.

براساس تصمیم گیری دولت، قیمت هر کیلوگرم خرمای مضافتی ۴۸ هزار تومان و قیمت این محصول در بسته‌های ۵۵۰ گرمی و ۷۰۰ تا ۷۳۰ گرمی به ترتیب ۳۲ تا ۳۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده است که مردم می‌توانند این محصولات را با قیمت‌های مصوب در میادین میوه و تره بار تهیه کنند.


بیشتر بخوانید: قیمت خرما در ماه رمضان کنترل می‌شود؟


به گفته معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، کمبودی در تولید خرما در کشور وجود ندارد و اکنون ۷۰ هزار تن خرما در سردخانه‌ها باقی مانده که در این ایام روانه بازار می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سرانه مصرف خرما در کشورمان ۸ تا ۱۰ کیلوگرم است یعنی ایرانیان سالانه در حدود ۱۰ کیلوگرم از این محصول را مصرف می‌کنند.

به گفته برومندی با همکاری انجمن‌های ملی خرما و صادرکنندگان بازار این محصول را در ماه رمضان کنترل کرده‌ایم که افزایش تقاضا در این ایام موجب افزایش قیمت‌ها نشود.

کد خبر 449603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =