طرح‌های توسعه‌ای پلی در جهت اشتغالزایی و افزایش تولید

مدیرعامل فولاد هرمزگان اظهار کرد: با راهبری فولاد مبارکه زیرساخت‌های لازم برای تحقق افزایش تولید، استفاده از شرکت‌های دانش بنیان و تحول در اشتغال آفرینی در فولاد هرمزگان مهیا شده و آماده نقش آفرینی مضاعف در تحقق شعار سال و عمل به منویات مقام معظم رهبری هستیم.

صدای بورس- عطاالله معروفخانی با ارائه گزارشی از عملکرد فولاد هرمزگان، سال ۱۴۰۰ را سالی خوب با ارزش افزوده بالا برای فولاد هرمزگان عنوان کرد و گفت: تحریم و کرونا دو مانع برای تولید بودند که البته با تشکیل کارگروه‌های تخصصی این موانع تا حد زیادی برطرف شدند اما تامین انرژی برق و گاز در سال ۱۴۰۰ مانعی اساسی و بی سابقه برای تولید بود و اگر این موانع از سوی مراجع ذیربط و آینده نگری در دولت‌های قبل حل می‌شد، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده ثبت رکورد تولید سالانه نیز محقق می‌شد.

تولید یک میلیون و ۷۱۳ هزار و ۳۴۸ تن آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۰

مدیرعامل فولاد هرمزگان در ادامه به عملکرد بسیار خوب این شرکت در تولید آهن اسفنجی و دستاوردهای شرکت فولاد هرمزگان در بخش احیاء مستقیم اشاره کرد و افزود: در سال ۱۴۰۰ ما با وجود تمام توقف‌ها و مشکلات ۳.۸ درصد رشد تولید در این محصول را شاهد بودیم و یک میلیون و ۷۱۳ هزار و ۳۴۸ تن آهن اسفنجی تولید کردیم.

وی خاطرنشان کرد: خسارات ناشی از کمبود انرژی، واحد احیاء مستقیم را بی بهره نگذاشت و در این بخش به میزان ۳۸۰۰۰ تن توقف تولید داشتیم، اما با این وجود موفق شدیم رکورد سالانه را ارتقا دهیم. وی رکورد قبلی در این حوزه را مربوط به سال ۹۷ با تولید یک میلیون و ۶۹۱ تن خواند.

تحقق تولید ۱ میلیون و ۴۴۲ هزار تن تختال

معروفخانی در بیان میزان تولید تختال و اهمیت تامین برق در صنایع فولادی گفت: در سال گذشته یک میلیون و ۴۴۲ هزار تن تولید تختال داشتیم که با توجه به عدد ۱۷۴ هزار تنی توقف و خاموشی ناشی از کمبود برق عدد بسیار خوبی برای تولید این محصول است، ما به علت قطعی برق در تابستان مجبور شدیم شات دان انجام بدهیم و ۸۰ هزار تن تولید هم به دلیل شات دان از دست دادیم و اگر این توقفات نبود به تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن تولید تختال رسیده بودیم.

وی با اشاره به اینکه خسارت‌های عدم تولید ناشی از توقف برق گویای لزوم تامین انرژی پایدار برای صنایع فولادی به عنوان صنایع مادر است، افزود: در پی آن هستیم تا با راه اندازی نیروگاه اختصاصی برای فولاد هرمزگان، تامین انرژی برق پایدار به عنوان لازمه اصلی تولید را فراهم کنیم که البته این مهم، ۲ الی ۳ سال زمان‌ خواهد برد. بنابراین از مسئولان می‌خواهیم تا در سال ۱۴۰۱ نهایت مساعدت خود را در خصوص تامین انرژی برای تحقق تولید و کمک به اقتصاد کشور داشته باشند.

مدیرعامل فولاد هرمزگان کیفیت تختال فولاد هرمزگان را نیز کم رقیب دانست و اظهار کرد: تختال فولاد هرمزگان با کیفیت ۹۸.۷۵ درصد، از مرغوب‌ترین تختال‌های تولیدی کشور محسوب می‌شود که قابل رقابت با برندهای جهانی است.

رکورد متنوع سالانه، ماهانه و روزانه در تولید تختال و آهن اسفنجی

مدیرعامل فولاد هرمزگان سال ۱۴۰۰ را سالی برای رکوردهای متنوع در این شرکت خواند و این رکوردها را چنین بیان کرد:

· رکورد روزانه آهن اسفنجی در مدول A، در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ به میزان ۲۹۶۸ تن

· رکورد روزانه آهن اسفنجی در مدول B، در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ به میزان ۲۹۵۲ تن

· رکورد تولید روزانه آهن اسفنجی مجموع دو مدول در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ به میزان ۵۸۴۱ تن

· رکورد سالانه آهن اسفنجی در مدول A، به میزان ۸۵۸۴۹۴ تن

· رکورد سالانه آهن اسفنجی در مدول B، به میزان ۸۵۴۸۵۴ تن

· رکورد تولید سالانه آهن اسفنجی در مجموع دو مدول به میزان ۱،۷۱۳،۳۴۸ تن

· رکورد ماهانه کاهش مصرف نسوز در آذر ماه با مصرف ۵.۳۸ کیلوگرم بر تن مذاب

· رکورد روزانه تولید تختال در تاریخ ۱۱ دی ۱۴۰۰ به میزان ۶۵۹۷ تن

· رکورد تولید ماهانه تختال در آذر ماه به میزان ۱۴۷۵۹۱ تن

· رکورد تولید ماهانه تختال در مهرماه به میزان ۱۴۶۱۰۶ تن

· رکورد ماهانه تعداد ذوب تخلیه شده از کوره شماره ۲ به میزان *۶۲۹* ذوب در مهرماه

· رکورد ماهانه تعداد ذوب تخلیه شده از کوره های قوس الکتریکی به میزان *۱۲۳۵* ذوب در مهرماه

· رکورد ماهانه تعداد ذوب ریخته گری شده به میزان *۱۲۴۰* ذوب در مهرماه

· رکورد ماهانه تولید اسلب به میزان *۱۴۶،۱۰۶* تن در مهرماه

· رکورد تولید ماهانه آهن اسفنجی در اردیبهشت ماه به میزان ۱۶۳۵۲۳ تن

· افزایش ۲۲ درصدی تولید تختال در بهار ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل

طرح‌های توسعه‌ای پلی در جهت اشتغالزایی و افزایش تولید

مدیرعامل فولاد هرمزگان در ادامه به آغاز عملیات طرح‌های توسعه‌ای فولاد هرمزگان اشاره کرد و گفت: استان هرمزگان ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در حوزه صنعت فولاد دارد و فولاد هرمزگان با حمایت شرکت فولاد مبارکه توانست برخی از طرح‌های توسعه‌ای خود را در سال ۱۴۰۰ آغاز کند.

وی با اشاره به ۴ طرح بزرگ توسعه‌ای شامل احداث مدول سوم احیاء مستقیم، احداث واحد دوم تولید گازهای صنعتی، احداث سیلوهای ذخیره آهن اسفنجی و احداث مگا مدول احیاء مستقیم سیمین هرمز که در بهمن ماه آغاز عملیات احداث آنها اعلام شد، گفت: توسعه در فولاد هرمزگان از ابتدای تاسیس آن اتفاق نیافتده و با بهره برداری از این طرح‌های توسعه‌ای که با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی آغاز شده است، جانی تازه در کالبد این شرکت دمیده و با بهره برداری از طرح‌های توسعه‌ای به رفع محرومیت در استان هرمزگان کمک خواهد شد.

مدیرعامل فولاد هرمزگان تحقق شعار سال در حوزه فعالیت این شرکت را جزو اهداف راهبردی خود خواند و گفت: فولاد هرمزگان از ابتدای راه اندازی تاکنون سهم بسزایی در اشتغالزایی استان هرمزگان و کشور ایفا نموده و معتقد است نیروی انسانی مهمترین رکن سازمان است و همواره تمام سعی خود را در ایجاد اشتغال پایدار این عزیزان به کار خواهد بست. باید خاطرنشان کرد که آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه‌ای نیز موهبت اشتغال را به همراه دارند و اشتغال آفرینی این طرح‌ها از آغاز پروژه تا بهره برداری به وظیفه این شرکت در قبال تحقق دستور مقام معظم رهبری جامه عمل خواهد پوشاند به نحوی که با بهره برداری از این طرح‌ها ۲۰۰۰ نفر به طور مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

رکورد ۶۱ درصدی درآمد سالانه در فولاد هرمزگان

معروفخانی به رکوردهای حاصل شده در بخش فروش فولاد هرمزگان هم اشاره‌ای کرد و گفت: این شرکت در سال ۱۴۰۰ توانست با فروش ۱۴۲۰۰۰۰ تن تختال، درآمد خود را به ۲۱۵۸۷ میلیارد تومان افزایش دهد و رشد ۶۱ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کند.

بومی‌سازی قطعات استراتژیک

معروفخانی ساماندهی بومی سازی در فولاد هرمزگان را یکی از اهداف مهم خود عنوان کرد و گفت: در سال ۱۴۰۰ این مقوله چارچوب منسجم‌تری به خود گرفت. وی با بیان اینکه ۶۸ درصد از مجموع کلیه قطعات، تجهیزات، مواد اولیه و نسوز مورد بهره برداری در فولاد هرمزگان از طریق ساخت داخل تامین می‌شود، اظهار کرد: سیاست ما اعتماد به سازندگان قطعات و تجهیزات داخلی و برنامه ما افزایش سهم ساخت داخل در فولاد هرمزگان با بهره گیری از دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان است و در این راه حمایت‌های لازم را انجام خواهیم داد.

کسب تندیس بلورین تعالی سازمانی

مدیرعامل فولاد هرمزگان مهمترین افتخار این شرکت در سال ۱۴۰۰ را کسب تندیس بلورین از نوزدهمین همایش تعالی سازمانی عنوان کرد و گفت: حرکت در مسیر تعالی سازمانی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و کسب امتیاز لازم در ارزیابی‌های سازمان مدیریت صنعتی و دریافت این تندیس نشان از اراده و حرکتی واحد در همه زمینه‌های سازمان به سوی درجات عالی پیشرفت و ترقی دارد. وی اظهار امیدواری کرد: فولاد هرمزگان مسیر تعالی را با ارتقای جایگاه سرمایه‌های انسانی، توسعه صادرات به بازارهای جهانی، افزایش فروش با تمرکز بر محصولات ویژه، ارتقای بهره وری منابع، مدیریت هزینه‌ها و بهای تمام و افزایش رضایت مشتریان همچنان طی خواهد کرد تا سودآوری پایدار و سرآمدی در این صنعت از موهبت‌های این طی طریق باشد.

وی در ادامه به کسب تندیس رضایتمندی مشتری اشاره کرد و گفت: شرکت فولاد هرمزگان همواره بر آن است تا با به کارگیری رویکردهای بهبود مستمر و استراتژی‌های توسعه بازار در راستای جلب رضایت مشتریان و ارائه محصولات مطابق با استانداردهای روز، اهداف و برنامه‌های خود را تدوین کند.

یکی دیگر از افتخارات فولاد هرمزگان که معروفخانی به آن اشاره داشت، تولید گرید s۶۹۰q به عنوان یک گرید فولادی و کسب عنوان محصول برتر در جشنواره حاتم بود. وی این گرید فولادی را استراتژیک با کاربرد در تجهیزات معدن کاری، سدها ، پل‌ها و سکوهای حفاری خواند و گفت: با ساخت این گرید کشور از واردات محصولات مشابه بی نیاز شده است.

معروفخانی در ادامه به دیگر افتخارات فولاد هرمزگان در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: این افتخارات نشان از تحرک و پویایی شرکت در مسیر تعالی دارد. وی این افتخارات را چنین عنوان کرد:

۱- کسب عنوان شرکت برتر در جشنواره شهید رجایی استان هرمزگان

۲- کسب عنوان پروژه برتر در جشنواره ملی بهره وری با پروژه کاهش مصرف الکترود

۳- گسب عنوان واحد برتر در گروه فلزات در نوزدهمین جشنواره تولید ملی، افتخار ملی

۴-کسب عنوان مدیر ارزش آفرین در تحول و توسعه کسب و کار ایران در اجلاس سراسری تجلیل از مدیران ارزش آفرین ایران

۵-کسب ستاره ملی روابط عمومی در سال ۹۹ و ستاره طلایی روابط عمومی با تاکید بر مسئولیت‌های اجتماعی در مراسم روز روابط عمومی

۶-کسب جایزه مسئولیت اجتماعی در حوزه کرونا و انتشارات در جشنواره صنعت روابط عمومی

۷- دریافت تندیس سومین کنگره مدیران حرفه‌ای

۸- دریافت نشان عالی مسئولیت اجتماعی از جشنواره روابط عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی

۹- دریافت تندیس همایش ایران مهربان برای حمایت از ایتام و فعالیت‌های خیرخواهانه

۱۰- کسب رتبه اول در جشنواره انتشارات روابط عمومی

۱۱- کسب تندیس مدیر ارشد ارتباط گستر در هفدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی

۱۲- دریافت نشان لیاقت مدیران ایران

مدیرعامل فولاد هرمزگان در ادامه به موضوع منابع انسانی پرداخت و از آن به عنوان سرمایه‌های انسانی شرکت یاد کرد و گفت: در این شرکت در سال ۱۴۰۰ نگرشی نو در سازماندهی، تامین، نگهداشت و توسعه پایدار منابع انسانی در راستای افزایش بهره وری سرمایه‌های انسانی شرکت فولاد هرمزگان اتفاق افتاده است.

در حوزه منابع انسانی تمام تلاش ما بر این است که کارکنان را تکریم نماییم و شرایطی را بوجود بیاوریم تا کارکنان ما با تمرکز بیشتری به کار خود بپردازند. اعتقاد داریم که توجه به نیروی انسانی بهروری را افزایش خواهد داد و در نتیجه رشد تولید را در پی خواهد داشت.

معروفخانی اضافه کرد: در ابتدای حضور در شرکت فولاد هرمزگان توجه به نیروی انسانی را در صدر اولویت‌های خود قرار دادیم و اقدامات متنوع و بسیار مفیدی را برای کلیه کارکنان امانی و پیمانی انجام دادیم.

وی به لزوم توجه به بحث درمان کارکنان اشاره کرد و گفت: با یاری خداوند متعال توانستیم بیمه تکمیلی درمان را برای کلیه کارکنان اجرایی کنیم و همه کارکنان و خانواده‌های گرامی آنها می‌توانند از مزایای آن بهرمند شوند. معروفخانی به راه اندازی صندوق درمان ویژه کارکنان پیمانی در فولاد هرمزگان اشاره کرد و افزود: لازم بود به این موضوع در بین همکاران ما در شرکت‌های پیمانکاری رسیدگی شود و چون در گذشته این صندوق وجود نداشت، همکاران ما در بحث درمان دچار مشکلات عدیده‌ای شده بودند و خدا را شاکریم که توانستیم این موضوع را در فولاد هرمزگان اجرایی کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ حقوق و مزایای همکاران پیمانکار را بهبود بخشیدیم و با توزیع بسته‌های معیشتی و مناسبتی توانستیم در جهت رضایت و دلبستگی کارکنان اقداماتی را تعریف و اجرایی کنیم.

حمایت از ورزش استان

عطاالله معروفخانی در ادامه به اهمیت سلامت کارکنان و جامعه از نگاه شرکت فولاد هرمزگان اشاره کرد و گفت: حمایت از ورزش کارگری برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است. فولاد هرمزگان در سال ۱۴۰۰ با گسترش حمایت خود از ورزش کارگری از ۳۵ تیم در رشته‌های ورزشی مختلف و رده‌های سنی متفاوت با بیش از ۱۰۰۰ ورزشکار در رویدادها و رقابت‌های مخلف حضور پیدا کرد و افتخارات متنوع و مختلفی را سطح استان و کشور کسب کرد.

وی به افتخارات کسب شده در حوزه ورزش نیز اشاره کرد و این افتخارات را چنین برشمرد:

· قهرمانی تیم فوتبال ساحلی در مسابقات لیگ برتر فوتبال ساحلی جوانان کشور

· قهرمانی تیم تپانچه در مسابقات لیگ دسته اول بانوان کشور

· قهرمانی تیم کبدی در مسابقات کبدی قهرمانی کارگران کشور

· صعود تیم فوتبال امید به مسابقات لیگ یک کشور

· کسب عنوان سوم لیگ دسته اول فوتسال نونهالان کشور

· کسب عنوان سوم لیگ دسته اول فوتسال جوانان کشور

· کسب عنوان سوم لیگ دسته اول تفنگ بادی آقایان کشور

· کسب عنوان سوم در مسابقات لیگ یک بسکتبال با ویلچر آقایان

· صعود تیم فوتبال بزرگسالان به مرحله دوم لیگ سه کشور

· راهیابی تیم فوتبال زیر ۲۱ سال به مسابقات لیگ یک کشور

· قهرمانی تیم فوتبال زیر ۱۴ سال در مسابقات شهرستان بندرعباس

· قهرمانی تیم فوتبال جوانان در مسابقات لیگ یک استان هرمزگان

· قهرمانی تیم فوتسال نوجوانان در مسابقات استان هرمزگان

· اعزام تیم فوتسال کارگری به مسابقات جهانی کارگران در آتن یونان

رسالت اجتماعی فولاد هرمزگان در سال ۱۴۰۰

عطاالله معروفخانی به ایفای مسئولیت اجتماعی فولاد هرمزگان در یک سال اخیر اشاره کرد و گفت: علاوه بر حوزه ورزش که یکی از مسئولیت‌های اجتماعی شرکت است، این شرکت توجه به دیگر مسئولیت‌های اجتماعی و احساس وظیفه شهروندی در قبال جامعه پیرامونی را به عنوان یکی از اهداف استراتژیک در شرکت فولاد هرمزگان در نظر گرفته است.

وی گفت: شرکت فولاد هرمزگان در جهت ایفای نقش مسئولیت‌های اجتماعی خویش در استان به عنوان یکی از شرکای اصلی در شرکت توسعه و زیرساخت خلیج فارس جهت تصفیه و انتقال فاضلاب شهری بندرعباس به منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس بمنظور رفع دغدغه چندین ساله مردم شریف و نجیب شهر بندرعباس مشارکت نموده است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان اهم اقدامات انجام گرفته در این حوزه را چنین بیان کرد:

· اهدای ۱۱۱۷۸۰ تن اکسیژن مایع به بیمارستان‌های شهر بندرعباس برای استفاده بیماران کرونایی

· اهدای ۵۰۰۰ هزار بسته بهداشتی به آسیب دیدگان زلزله هرمزگان

· اهدای تعداد ۱۲۰۰ تخته چادر امدادی برای مناطق زلزله زده استان هرمزگان

· اهدای نیتروژن به بیمارستان‌های شهر بندرعباس برای استفاده بیماران پیوند اعضا

· کمک به بنیاد بین‌المللی غدیر جهت تهیه و توزیع ده هزار بسته مواد غذایی

· تفاهم نامه تامین مالی در طرح پویش ایران مهربان با هدف اکرام و حمایت از ۵۰۰۰ کودک یتیم تحت پوشش کمیته امداد استان هرمزگان

· کمک به وزارت بهداشت جهت طرح پویش ملی اطلاع رسانی مبارزه با کرونا

· مشارکت در آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد

· توزیع ۱۰ میلیون ماسک ببن هیئت‌های عزاداری در دهه محرم، بیمارستان‌ها و کادر درمان با عنوان نذر ماسک فولاد هرمزگان.

کد خبر 449594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =