ایران به آمریکا بر سر مذاکرات وین هشدار داد

امیرعبداللهیان وزیر خارجه در تماس با همتای عمانی گفت: ایران آماده توافقی خوب و پایدار است اما آمریکا با زیاده‌خواهی، مسئول مستقیم طول کشیدن مذاکرات است.

به گزارش صدای بورس، امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان همچنین از اعمال تحریم‌های مجدد از سوی آمریکا در مورد برخی از اشخاص و شرکت‌های ایرانی انتقاد کرد.

دور هشتم مذاکرات وین که از ۶ دی و با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ از سر گرفته شد با اعلام جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا از ۲۰ اسفند تا حالا به وقفه‌ای کوتاه انجامیده است.

با این وجود دو طرف از نزدیکی نهایی شدن توافق بنا به ایجاد شرایطی خبر می‌دهند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده که تنها مشکلات ناتمام کمی در مذاکرات وین با ایران باقی مانده است.

در این بین میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه در وین شرط از سرگیری مذاکرات را منوط به حل اختلافات ایران و آمریکا دانسته است.


بیشتر بخوانید:

آمریکا: مذاکرات وین در مراحل پایانی است


پیش‌تر، خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تحریم‌های آمریکا از مهم‌ترین مسائل باقی‌مانده در مذاکرات وین اعلام شده بود.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ۶ فروردین ماه امسال گفت که «خارج کردن لیست اشخاص حقیقی و حقوقی از لیست قرمز و از لیست تحریم‌های یکجانبه آمریکایی‌ها، یکی از موضوعات اصلی ما در مذاکرات است. برخی از هلدینگ‌ها و مؤسسات حکومتی ما و یکی از موضوعات هم سپاه پاسداران است.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۰ فروردین یک فرد و چند نهاد ایرانی را با ادعای ارتباط با برنامه موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحریم کرد.

این وزارتخانه علام کرد چندین نهاد ایرانی تجهیزات برنامه هسته‌ای تهران را تأمین کرده‌اند و مواد مرتبط با پیشران موشک‌های بالستیک را برای «سازمان جهاد خودکفایی سپاه پاسداران» تهیه می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، اما در پایان این گفت‌وگوی تلفنی، وزرای خارجه دو کشور در خصوص تداوم مشورت و رایزنی مستمر در خصوص موضوعات در دستور کار دو کشور توافق کردند.

کد خبر 449456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =