منابع ارزی قبل از آزادسازی خرج شد؟

منابع ارزی ایران آزاد شد. جواد اوجی، وزیر نفت، دیروز اعلام کرد که دولت سیزدهم به جز دریافت کامل همه پول‌های حاصل از فروش نفت، طلب دولت‌های پیشین را هم وصول کرده است. اما این ادعا تا چه حد درست است؟

به گزارش صدای بورس، جواد اوجی، وزیر نفت، می‌گوید که دولت تمام منابع ارزی و پول نفت فروخته‌شده را دریافت کرده است. بنا به اعلام او، دولت به جز دریافت پول نفت فروخته‌شده در دولت سیزدهم، توانست مطالبات دولت‌های قبلی را هم وصول کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم قبلا اعلام کرد: از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم، تمام دلارهای نفتی ایران آزاد شد.

وزیر نفت و معاونش، در حالی چنین ادعایی دارند که حدود ۴۲ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در کشورهای دیگر همچنان بلوکه است. گرچه ایران بارها از این کشورها خواست منابع ارزی ایران را آزاد کنند، اما تحریم‌ها اجازه این کار را نداد.

سرباززدن کشورهای دیگر از آزادسازی منابع ایران باعث شد تا در برخی موارد، دولت ایران به دریافت پشم و چای به جای پول رضایت دهد.


بیشتربخوانید:تا پایان سال وصول درآمدهای ارزی صادرات نفت ۲.۵ برابر می شود


حالا وزیر نفت و معاون او، می‌گویند ایران در ازای نفت، پول دریافت می‌کند. البته وزیر نفت، اعلام نکرد که اگر امکان دریافت دلارهای نفتی صادراتی وجود دارد، چرا منابع بلوکه‌شده همچنان در گرو کشورهایی نظیر کره است؟

منابع ارزی قبل از آزادسازی خرج شد؟

سرنوشت منابع ارزی آزادشده چه شد؟

اگر فرض کنیم ادعای وزیر نفت و معاون او درباره دریافت پول در ازای فروش نفت صحیح است، یک گمانه دیگر درباره عدم دریافت پول نفت وجود دارد. احتمالا دلارهای ایران، قبل از آزادسازی خرج شده‌اند.

اما اصلا چرا این گمانه مطرح می‌شود؟ وزارت امور خارجه چندی پیش اعلام کرد: «ما در حال آزادسازی تدریجی منابع ارزی خود هستیم. همین که امروز کالای اقتصادی وارد کشور می‌شود یعنی همه این‌ها به تدریج وارد می‌شوند.».

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین هم چندی پیش گفت: چیزی تحت عنوان پول بلوکه‌شده ایران در چین را به رسمیت نمی‌شناسم. هر چه به چین نفت فروخته‌ایم، در مقابل آن کالا وارد کرده‌ایم.».

چندی پیش هم کره جنوبی با پرداخت بدهی ۱۸ میلیون دلاری ایران از محل دلارهای نفتی بلوکه‌شده ایران، مشکل حق رای تعلیق‌شده ایران در سازمان ملل را حل کرد.

به گزارش خبرآنلاین،این اظهار نظرات و اتفاقات، نشان می‌دهد که بخشی از منابع ارزی ایران آزاد شده، اما دولت با آن یا کالا خریده یا صرف حل مشکلات بروکراتیک کرده است. در هر صورت، وارد کشور نشده‌اند و احتمالا، قبل از آزادسازی خرج شده‌اند.

کد خبر 448999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =