۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳
درخشش طلا در میدان جنگ

همگام با ادامه بحران اوکراین، قیمت طلا در مسیر رکوردزنی قرار گرفته است. هرچند با در نظر گرفتن نرخ تورم، هنوز به رکورد آگوست ۲۰۱۱ دست نیافته است.

صدای بورس- حبیب علیزاده؛ حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین و پیامدهای آن گریبانگیر بازارهای کامودیتی شده و قیمت بسیاری از کالاها را با افزایش روبه‌رو کرده است. فلزات گرانبها نیز تحت تاثیر همین عامل شاهد افزایش قیمت‌ها بوده‌اند.

با آغاز معاملات هفتگی، قیمت هر اونس طلا برای تحویل فوری به بیش از ۱۹۹۹ دلار رسیده است و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در این هفته از مرز ۲ هزار دلار عبور خواهد کرد. بر اساس آمارهای موجود، از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون میانگین سالانه قیمت طلا با احتساب نرخ تورم به ۱۸۷۷ دلار رسیده است. بالاترین قیمت ثبت شده برای طلا با احتساب نرخ تورم در آگوست ۲۰۱۱ به مبلغ ۲۲۶۴ دلار در هر اونس رقم شد. این قیمت بدون احتساب نرخ تورم، معادل ۱۸۲۵ دلار بوده است. در کنار بحران اوکراین، افزایش تورم نیز یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت فلزات گرانبها به شمار می‌رود.

با ادامه جنگ در شرق اروپا، طلا به عنوان یک دارایی و سرمایه‌گذاری امن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و به بالاترین قیمت از آگوست ۲۰۲۰ رسیده است. در معاملات امروز، قیمت هر اونس طلا برای تحویل در ماه آوریل به بیش از ۲۰۰۱ دلار رسید. همچنین قیمت نقره، پلاتین و پالادیوم به ترتیب ۲۵ سنت، ۲۴ دلار و ۳۰۴ دلار افزایش یافت.

برخی کارشناسان این افزایش قیمت را ناشی از واکنش هیجانی سرمایه‌گذاران به بحران اوکراین می‌دانند و هشدار می‌دهند که نباید با موج کنونی همراه شد چرا که احتمال افت قیمت‌ها وجود دارد.

کد خبر 448211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =